Woda dla zdrowia

Butelka z wodą stała się symbolem zdrowego stylu życia i oraz dbałości o swój organizm. Ani kawa, ani herbata nie zapewnią nam takich korzyści jak woda.

Niezbędna do życia

Woda krąży w naszym organizmie, dzięki niej łatwiej trawimy, wchłaniamy składniki odżywcze oraz usuwamy toksyny z organizmu. Bez wody nie mogą zachodzić reakcje metaboliczne, jej parowanie chłodzi nas w upały, a przepływ przez tkanki pozwala ogrzać je, gdy jest chłodno. Nasz organizm stale traci wodę - poprzez pocenie, oddychanie, z moczem i kałem. Odczuwanie pragnienia świadczy, że już się odwodniliśmy - lepiej do tego nie dopuszczać. Pijąc wodę, rzadziej sięgamy po przekąski. Picie 2 litrów wody w ciągu dnia sprzyja odchudzaniu. Szklanka wody przed posiłkiem będzie niezwykle skutecznie tłumić apetyt. Woda to składnik diety, zapewniający wysokie tempo metabolizmu, które odpowiada za szczupłą sylwetkę, płaski brzuch i wąską talię. Gwarantuje też wydajną pracę szarych komórek. Dzięki wodzie stawy są śliskie, co umożliwia swobodne poruszanie. Nasz organizm nie potrafi magazynować większej ilości wody - trzeba mu ją regularnie dostarczać, najlepiej w postaci owoców i napojów. Butelkowana woda ma gwarantowaną jakość - w krajach tropikalnych aby uniknąć biegunki trzeba pić tylko wodę butelkowaną lub świeżo przegotowaną. Alkohol, kawa czy nawet czarna herbata mogą prowadzić do częściowej utraty wody w organizmie, którą powinno się uzupełniać. W zależności od stanu zdrowia, różne osoby potrzebują różnych rodzajów wody. Już niewielki niedobór wody objawia się przewlekłym zmęczeniem, bezsennością, pogorszeniem koncentracji, bólami głowy, przesuszeniem skóry, a nawet kłopotami z trawieniem. Aby organizm pracował prawidłowo, codziennie trzeba mu dostarczać tyle płynów, ile traci - około 2 litrów czyli 8 szklanek. Odwodnienie może być szczególnie niebezpieczne dla dzieci i osób starszych.

Co mówi etykieta?

Najważniejsze są informacje zawarte na etykiecie: skład chemiczny, pochodzenie wody, rekomendacje. Najlepiej jeśli woda pochodzi ze źródeł położonych w rejonach czystych ekologicznie, jest wydobywana i butelkowana przy zastosowaniu najnowocześniejszych technologii oraz opatrzona atestem PZH. Choć wiele osób lubi wody o lekko słonym posmaku, powinno się ich unikać, zawierają bowiem zbyt dużo sodu. Wody magnezowe i wapniowe (z przewagą tych minerałów) są bezpieczniejsze, ale też nie należy ich nadużywać bez wskazań lekarskich.

Jak pić?

Woda, zwłaszcza mineralna, nie tylko zaspokaja pragnienie. Dostarcza nam również cennych dla zdrowia pierwiastków (m.in. wapń, magnez, sód, potas). Warto wypracować sobie nawyk wypijania szklanki wody na czczo, tuż po przebudzeniu. Pobudzi to ruchy robaczkowe jelit, a także pomoże oczyścić przewód pokarmowy. W ciągu dnia powinniśmy pić regularnie po szklance przed głównymi posiłkami oraz 2 godziny po nich. Dietetycy zalecają wypijanie wody na 30 minut przed jedzeniem. Picie przed posiłkiem ma duży plus - można "oszukać" głód, wypełniając żołądek wodą. Picie podczas posiłku powoduje rozcieńczanie soków żołądkowych oraz zaburza procesy trawienne. Ten nawyk prowadzi do powstawania gazów, wzdęć i zaparć. Najlepszym sposobem aby przyzwyczaić się do braku płynów w czasie posiłku (gdy odczuwamy suchość w ustach) jest przepłukiwanie ust. Unikanie picia podczas jedzenia ma dobrą stronę dla osób z nadwagą. Podczas "suchego" jedzenia zjemy mniej, a przez to dostarczymy organizmowi mniej kalorii. Pamiętajmy, by pić powoli, małymi łykami. Wypicie duszkiem całej szklanki nie przyniesie efektu, gdyż organizm szybko się wody pozbędzie. Najlepiej mieć zawsze pod ręką butelkę i popijać z niej łykami. Jeżeli będziemy pić powoli, organizm na dłużej ją zatrzyma i będzie mógł z niej korzystać w razie potrzeby. Istotna jest także temperatura wypijanej wody. Zimna wcale nie jest dobrze przyswajana - najlepiej wchłaniamy wodę o temperaturze około 15°C. Poniżej najważniejsze "wodne" przykazania:

Kupując wodę, sprawdzaj jej termin przydatności do spożycia

Butelki z wodą przechowuj w chłodnym i zacienionym miejscu

Pamiętaj, że woda nadaje się do picia przez 48 godzin po otwarciu butelki

Nie pij prosto z butelki - pijąc w ten sposób, wprowadzasz do wody bakterie

Zakręcaj butelkę, gdy skończysz nalewanie, ponieważ dostęp powietrza sprzyja namnażaniu się drobnoustrojów

Gwiazdy z efektem jo-jo

Czy zwracasz uwagę na ilość wypijanej wody w ciągu dnia?
Więcej o: