Panna młoda i nieszablonowe rozwiązania

W najbliższą niedzielę w Łodzi oraz 27 listopada w Warszawie odbędą się drugie warsztaty ślubne. Rozmawiam z Agatą Wojtkiewicz - projektantką mody, pomysłodawczynią i organizatorką warsztatów.

Kiedy zaczęła się Pani przygoda z projektowaniem sukien ślubnych?

O tym, że zaczęłam zajmować się modą ślubną zaważył przypadek. Moje klientki, z którymi współpracowałam przy tworzeniu garderoby całorocznej, znając mój styl prosiły także o zaprojektowanie również wyjątkowej sukienki ślubnej. W ten sposób już od 5 lat kolejne panny młode powierzają mi stworzenie całościowego ślubnego wizerunku.

Skąd pomysł na warsztaty dla panien młodych?

Bardzo zależy mi na edukacji, na przełamywaniu stereotypów związanych z modą ślubną. W światowej modzie suknie ślubne są traktowane na równi z innymi projektami haute couture. U nas wciąż króluje dość siermiężna estetyka. Warsztaty mają pokazać przyszłym pannom młodym, że jest wiele fasonów sukien ślubnych, wiele możliwości stylizacyjnych, które pozwolą im uniknąć banału. Z moich rozmów z przyszłymi pannami młodymi wynika, że istnieje duże zapotrzebowanie na szkolenia oraz warsztaty poświęcone modzie ślubnej. Kobiety chcą dowiedzieć się jak najwięcej o swoich modowych możliwościach, by sprawnie przejść przez cały proces przygotowań do ślubu i w ten najważniejszy dzień z satysfakcją spojrzeć w lustro. Mam nadzieję, że dzięki moim warsztatom pomogę pannom młodym zrealizować ich ślubne marzenie - by wyglądać pięknie i zjawiskowo, ale wciąż czuć się naprawdę sobą.

Jakie wrażenia odniosła Pani po pierwszej edycji warsztatów?

Warsztaty potwierdziły moje przewidywania, że na rynku mody ślubnej istnieje niewielka alternatywa dla kobiet, które w ten ważny dzień chcą wyglądać nowocześnie oraz zgodnie z tendencjami i czuć się naprawdę sobą. Jak powiedziała mi jedna z uczestniczek poprzednich warsztatów, takie akcje tworzą rynek "klientki świadomej". I właśnie taki jest cel organizowanych przeze mnie spotkań. Jeśli chodzi natomiast o współczesne panny młode, to coraz wcześniej planują one organizację tej ważnej uroczystości i coraz częściej sięgają po nieszablonowe rozwiązania. Zdarzają się jednak także takie, które z powodu braku czasu na przygotowania, zostawiają wszystko na ostatnią chwilę. Wówczas także jest szansa na przygotowanie wymarzonej sukni ślubnej i takim pannom młodym również służę pomocą.

Jak będą wyglądać spotkania podczas drugich warsztatów ślubnych?

Podobnie jak w ramach poprzedniej edycji, do współpracy przy listopadowych warsztatach, zaprosiłam partnerów, z którymi współpracuję na co dzień lub marki, których filozofia jest mi bliska i z czystym sumieniem mogę je polecać. Warsztaty mają za zadanie ułatwić i usystematyzować przygotowania przedślubne, tak by panna młoda mogła już na miesiąc przed uroczystością spać spokojnie, dlatego profesjonalizm i wiedza ekspertów jest niezwykle istotna. Podczas drugiej edycji warsztatów uczestniczki dowiedzą się jakie są obecne tendencje w modzie ślubnej, uzyskają poradę stylisty i projektanta w kwestii doboru sukni ślubnej oraz wszelkich dodatków. Będą miały możliwość konsultacji w zakresie wizażu i pielęgnacji, dowiedzą się jak dobrać kwiaty do uroczystości ślubnej oraz o czym warto pamiętać przy wyborze fotografa uwieczniającego ten ważny dzień. Nowością będzie też mini pokaz mody, podczas którego modelki zaprezentują kilka nowoczesnych, ślubnych stylizacji.

Czy szyje Pani suknie ślubne na zamówienie? Co wtedy bierze Pani pod uwagę?

Współpraca ze mną może odbywać się na dwa sposoby: pierwszy to wybór sukni z gotowych projektów dostępnych w moim atelier. Drugi to projekt indywidualny z dopasowaniem sukienki do typu urody klientki, sylwetki, jej upodobań. Niezwykle ważne jest również miejsce w którym będzie odbywać się uroczystość. Przecież zupełnie inaczej będzie wyglądać suknia na przyjęciu typu garden party, a inaczej na weselu w średniowiecznym zamku.

Jesteśmy coraz bardziej odważne, wybieramy już nie tylko suknie w tradycyjnym, białym kolorze. Jak powinna, Pani zdaniem, wyglądać panna młoda w tym wyjątkowym dniu?

W kwestii koloru sukni ślubnej pozostaję tradycjonalistką. Można zaskakiwać fasonem sukni, oryginalnymi, różnobarwnymi dodatkami, lecz kolor biały jest sprawą symboliczną. Muszę przyznać, że nawet najbardziej awangardowe panny młode wciąż decydują się właśnie na biel.

Jaka suknia ślubna będzie modna w 2012 roku?

Wśród licznych tendencji obecnych w modzie ślubnej, nowością w przyszłym roku będą z pewnością przejrzystości w delikatnych, zwiewnych spódnicach oraz sensualne koronki, czyli powrót do tradycji w nowoczesnym wydaniu.

Czy jest wspólny mianownik (element rozpoznawczy) wszystkich zaprojektowanych przez Panią kreacji?

Myślę że jest nim kobiecość. Nawet najbardziej minimalistyczne projekt będą wciąż bardzo sensualne. Lubię również zaskakiwać detalem, pewnymi niekonwencjonalnymi rozwiązaniami. Inną bardzo ważna cechą moich projektów jest wygoda, zarówno poprzez stosowanie naturalnych materiałów - głównie jedwabi, jak również poprzez fasony bez zbędnych usztywnień czy przerysowanych halek.

Ślub to nie tylko biała suknia, panna młoda potrzebuje dodatków - welon, może toczek. Czy doradza Pani również w kwestii dodatków?

Sprawa welonu jest kwestią bardzo indywidualną - w końcu to ważny symbol oraz atrybut panny młodej. Jednak czasy się zmieniają i jest wiele możliwości na udekorowanie włosów. Czy będzie to toczek, woalka, kryształowa spinka czy wianek z żywych kwiatów zależy coraz częściej od fasonu sukni.

Jak Pani ocenia styl współczesnych par młodych?

Współczesne pary nowożeńców przywiązują coraz większą wagę do dopasowania obojga młodych. Po dokonaniu wyboru fasonu sukni ślubnej, trzeba również zająć się wizerunkiem pana młodego. I muszę przyznać że panowie popełniają dużo mniej błędów, może dlatego że wciąż najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem w modzie męskiej jest klasyka. Co ciekawe państwo młodzi często razem decydują o wyborze sukni ślubnej. To chyba dobrze, w końcu to uroczystość dwojga ludzi, a panna młoda najładniej wygląda, przeglądając się w oczach zakochanego mężczyzny.

Na warsztaty można zapisywać się za pośrednictwem strony white.ezapisy.pl . Bieżące informacje na temat warsztatów można znaleźć na stronie Agata Wojtkiewicz Atelier na Facebooku .

Agata Wojtkiewicz to polska projektantka mody, wielokrotnie wyróżniana w konkursach Złota Nitka MTŁ i Złota Fastryga MTP. Nominowana do tytułów Damy Sukcesu (2005) oraz Projektanta Roku (2005, 2006). Projektantka co roku prezentującą swoje kolekcje na Fashion Week Poland. Jest autorką pokazów podczas europejskich targów odzieżowych CPD Dusseldorf i w zabytkowej bibliotece Solvay w Brukseli. Należy do najlepszych współczesnych projektantek mody , według publikacji "Modą Zaklęci - antologia polskich projektantów". Ostatnio stroje projektantki zostały również zaprezentowane w finale polskiej edycji 'Top Model'. W projektowaniu kieruje się emocjami, stawia na uczucia i indywidualność, zgodnie z hasłem "made by heart".

Więcej o: