Organizacja ślubu za granicą

Okazuje się, że coraz więcej polskich par decyduje się na ślub za granicą. A o to, jak wygląda to w rzeczywistości pytamy Panią Marię Zając - konsultantkę ślubną z Perfect Moments

Jak wiele par decyduje się na ślub za granicą?

Zapytań o śluby zagraniczne mamy bardzo dużo. Na stałe współpracujemy z dwoma agencjami ślubnymi specjalizującymi się w organizacji ślubów zagranicznych. Tak naprawdę, z mnóstwa zapytań od 2009 roku, od kiedy wprowadziłyśmy do oferty tę usługę, skorzystała jednak jedynie garstka osób.

Dlaczego więc zapytań jest tak dużo, a tych dochodzących do realizacji już niewiele?

Głównie młode pary myślą, że ślub za granicą jest o wiele tańszy i mniej skomplikowany (mniej biurokracji i papierologii). W wielu regionach świata niestety - jest na odwrót. I to też zniechęca młode pary do organizacji ślubów zagranicznych.

O jakie kraje młode pary pytają najczęściej?

Najczęściej pary młode pytają o Cypr, Grecję, Hiszpanię i Włochy. Zdarzyło mi się jedno zapytanie o Izrael, a nawet o ślub w Afryce.

Proszę zdradzić nam jedno wyjątkowe miejsce, czy gdzie udało się Państwu zorganizować ślub...

Takim wyjątkowym miejscem na pewno była Jamajka. Na Jamajce zorganizowaliśmy ślub kościelny.

Daleko... Czy para zaprosiła na Jamajkę rodzinę i znajomych?

Nie, na Jamajkę poleciała jedynie para młoda i konsultantka ślubna.

Romantycznie... A jeśli chodzi o formalności, jakie dokumenty potrzebne są w przypadku ślubu kościelnego za granicą?

Akty chrztu z adnotacją o innych sakramentach, licencję na ślub poza Kościołem, do której należy Para Młoda (albo z parafii Panny Młodej, albo Pana Młodego), nauki przedmałżeńskie i poradnictwo rodzinne.

A w przypadku ślubu cywilnego?

W przypadku ślubu cywilnego, potrzebny jest: ważny paszport lub dowód osobisty, odpis aktu urodzenia, zaświadczenie o braku prawnych przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa, zawierające imię, nazwisko, datę i miejsce urodzenia, miejsce zamieszkania, obywatelstwo, stan cywilny (w przypadku osób rozwiedzionych należy dołączyć dokument potwierdzający orzeczenie rozwodu, w przypadku wdowców akt zgonu małżonka).

Na czym polega współpraca z agencją ślubną. Na jaką pomoc może liczyć Para Młoda zwracając się do Państwa?

Zarówno w przypadku ślubu cywilnego jak i kościelnego firma Perfect Moments pomaga Parze Młodej odnaleźć się w gąszczu informacji i formalności, jakie należy spełnić, by zorganizować ceremonię na terenie krajów Europy, Ameryki, a nawet Afryki. Każdorazowo klienci traktowani są indywidualnie i każde zapytanie wymaga sprawdzenia wymogów, jakie musi spełnić Para Młoda przy organizacji takiego przedsięwzięcia. Dlatego od otrzymania zapytania do odpowiedzi na nurtujące Parę pytania mija zwykle trochę czasu, zanim skontaktujemy się z konsulatami, agencjami ślubnymi za granicą i stworzymy ofertę indywidualną, wedle potrzeb klienta. Jednakże należy pamiętać, że organizacja ślubu za granicą wymaga często czasu, nie tylko na załatwienie formalności w kraju, ale także na znalezienie odpowiedniego, wolnego terminu na ślub za granicą (szczególnie dotyczy to sławnych miejsc, w których Pary chętnie się pobierają). Jednakże zawsze sprawdzamy, czy Para Młoda ma możliwość pobrania się w wybranym przez siebie miejscu.

Czy posiadają Państwo może gotowe pakiety dla Par Młodych?

Nie, nie posiadamy gotowych pakietów dla Par Młodych, ponieważ wychodzimy z założenia, że każdy klient jest inny i oczekuje innego ślubu. Dlatego dopiero po skontaktowaniu się z nami, klient otrzymuje prezentację oferty wraz z przykładowymi cenami, dostosowaną do jego wymagań.

A w jakim zakresie klient może liczyć na pomoc agencji ślubnej?

Klient będzie mógł liczyć na naszą pomoc w zakresie :

-rezerwacja transportu z Polski do wybranego przez siebie kraju,

-rezerwacja noclegów w wybranym hotelu, dostosowanym do oczekiwań Pary Młodej,

-rezerwacja i organizacja kolacji- przyjęcia po ślubie,

-zamówienie tortu weselnego,

-zamówienie dekoracji weselnych,

-zamówienie wiązanki dla Panny Młodej i butonierki dla Pana Młodego,

-fotograf i kamerzysta,

-opieka koordynatora na miejscu,

-pomoc przy załatwianiu formalności,

-stworzenie kosztorysu ślubu i wesela, harmonogramu działań, scenariusza ślubnego,

-pomoc przy organizacji atrakcji na ślub i wesele,

-transport Pary Młodej na miejscu (odbiór z lotniska, dowóz do miejsca ceremonii, etc.)

-załatwienie tłumacza i świadków

-organizacja wycieczki

Dziękuję za rozmowę.

Więcej o: