Wiązanka ślubna - co się liczy przy jej wyborze?

Monochromatyczny mini bukiecik, czy kaskada zwisających kwiatów o fantazyjnych kształtach? Przy wyborze idealnego bukietu powinnaś wziąć pod uwagę takie kryteria jak: rodzaj sylwetki, wzrost, karnacja, a nawet kolor włosów! Sprawa gustu i mody powinna w tym przypadku zejść na drugi plan.

Wiązanka z czarnych lilii przyozdobiona ciemnymi piórkami i miniowocami oraz bukiet w kształcie torebki uplecionej z pędów bambusa to ostatnie hity ślubnych trendów! Choć wybór co sezon jest inny, to panny młode najczęściej decydują się na rozwiązania tradycyjne. Dominują okrągłe wiązanki, wykonane z białych lub herbacianych róż. Ale czy na pewno są trafnym wyborem?

Ślubny bukiet powinien podkreślać walory sylwetki panny młodej. Pamiętajmy, że źle dobrana wiązanka może przytłoczyć lub też zakłócić proporcje ciała. Dlatego warto umówić się ze specjalistą, czyli profesjonalnym florystą, który będzie wiedział, jak za pomocą pęku kwiatów zrównoważyć proporcje ciała, optycznie skrócić, albo wydłużyć sylwetkę.

Oto kilka przykładów na udany dobór ślubnego bukietu do sylwetki

Wysoka i postawna

Do kobiet o bardziej korpulentnej figurze pasują duże bukiety albo skromniejsze, ale zrobione z większych kwiatów takich jak róża. Puszyste Panny Młode najlepiej prezentują się z wiązanką zwisającą, w formie trójkąta, lub jakimś fantazyjnym kształcie ale z prostymi liniami. Taki zabieg doskonale wysmukli sylwetkę. Warto też wziąć pod uwagę ciemniejsze kolory kwiatów, które również pomagają w osiągnięciu wyszczuplającego efektu.

Drobna i niska

Dla małej kobietki idealny jest mini bukiecik. Mamy tu na myśli kwiaty uformowane dość ciasno w kształt kuli. Zaleca się też drobne kwiatki jak np. miniróżyczki czy konwalie. Zamiast przepastnych, długich wstążek, floryści proponują inne rozwiązanie, a mianowicie drobne perełki czy piórka.

Wysoka i szczupła

Panna Młoda o figurze modelki może pozwolić sobie na większą dowolność jeżeli chodzi o dobór bukietu ślubnego. Najlepiej jednak prezentuje się z wiązanką typu pomander, czyli kulą kwiatów przewiązanych wstążką i zawieszoną na przegubie ręki. W takim wydaniu prezentuje się szczególnie elegancko. Wysokim paniom floryści proponują bukiety zrobione z drobnych i delikatnych kwiatów, ułożone w asymetryczne kompozycje takie jak parasolka, wachlarz czy torebka kwiatowa.

Pod kolor włosów, karnacji i oczu

Podstawowa zasada głosi, że odcień barwy kwiatów powinien być zawsze o jeden ton ciemniejszy niż suknia, która ma stanowić tło dla wiązanki. Bukiet ślubny powinien podkreślać typ urody Panny Młodej, a więc przy wyborze koloru kwiatów należy kierować się także kolorem naszych włosów, karnacji a nawet oczu.

I tak eteryczne blondynki o jasnej karnacji i niebieskich oczach, będą się pięknie prezentowały z jasnym, pastelowym bukietem np. w kolorze beżu lub różu, ale z ciemnymi akcentami.

Panie o ciemnych włosach powinny decydować się na oryginalne wiązanki w nasyconych i żywych kolorach, takich jak: bordo, czerwień, czerń, granat lub krzykliwa pomarańcz.

Kobiety, które mogą poszczycić się rudą czupryną powinny postawić na ciepłe kolory np. brąz, żółty, ceglasty, a także na bardziej ekscentryczne wiązanki w kolorze niebieskim czy zielonym.

W artykule wykorzystałam fragmenty z książki Anny Lucci "Ślub i Wesele. Instrukcja obsługi".

 

'Ślub i Wesele. Instrukcja obsługi'."Ślub i Wesele. Instrukcja obsługi". fot.materiały prasowe

Lubisz nasze artykuły? Zostań fanem i kliknij tutaj.

Więcej o: