Ślub: Czy warto robić listę prezentów?

Prezent niespodzianka, gotówka, a może kolejny odkurzacz, pościel czy żelazko? Aby nie dostać kilku takich samych prezentów, warto przemyśleć tę kwestię na kilka miesięcy przed ceremonią i przygotować spis rzeczy, którymi chcielibyśmy być obdarowani.

Pomysłów na prezenty może być wiele. I choć wszyscy lubimy dostawać niespodzianki, to niestety w przypadku ślubnych prezentów, zazwyczaj kończy się tym, że para młodych zostaje obdarowana czterema mikserami lub trzema zestawami sztućców. Dlatego lista prezentów może pomóc gościom uniknąć takich wpadek. To, co może się znaleźć na takiej liście zależy od tego, na jakim etapie "rozwoju materialnego" jest wasz związek.

Jeżeli po ślubie chcecie zamieszkać we własnym mieszkaniu, najbardziej rozsądną decyzją będzie poprosić o sprzęt lub wyposażenie, którego jeszcze wam brakuje np. mikrofalówkę, porcelanową zastawę stołową lub piękny obraz. Jeżeli natomiast jesteście dobrze sytuowaną przyszłą parą młodą i nie macie w planach wymiany wyposażenia waszego już urządzonego mieszkania, to możecie poprosić o rzeczy, które mogą wydawać się innym mało praktyczne, ale was na pewno by ucieszyły, jak na przykład skok na spadochronie lub o kurs tańca. Nie wstydźcie się o to poprosić!

Pieniądze zamiast prezentu

Prezent w formie gotówki pieniędzy może czasami być nieco krepujący dla obu stron. Jednak jest zazwyczaj najmilej widziany. Zwłaszcza wtedy jeżeli młoda para chciałaby podreperować nadszarpnięty weselem budżet lub zbiera na konkretny cel np.: podróż poślubną czy budowę domu, a bez wsparcia bliskich pomysł wydaje się, delikatnie mówiąc, mało realny. Taką formę prezentu wypada zaproponować tylko naprawdę bliskim osobom lub tym z zaproszonych, którzy nas o to otwarcie pytają.

Lista prezentów

Nieco kłopotliwa sprawa, a to tylko dlatego, że zwyczajnie wydaje nam się, że proszenie o konkretny prezent jest dość niestosowne. Zupełnie niepotrzebnie. W Polsce zwyczaj ten dopiero kiełkuje, natomiast na Zachodzie przeszło to już do porządku dziennego. A wszystko po to, by goście mogli odpowiednio spokojnie zaplanować zakupy i wydatki. Jeżeli zdecydujecie się na przygotowanie listy prezentów, powinniście przygotować ją i wysłać nawet na 3-4 miesiące przed wyznaczoną datą wesela. Jak stworzycie elektroniczną listę na stronie internetowej danego sklepu, podajcie gościom link do niej. Pamiętajcie, że istnieje niepisana zasada, że taką listę przekazujemy tylko tym, którzy nas o to poproszą. Wielkim nietaktem byłoby dołączenie jej do wysłanych uprzednio zaproszeń. Możecie poprosić też o pomoc świadków, którzy powiadomią gości o stworzonej przez was liście prezentów.

Jak przygotować listę?

Pamiętajcie, prezenty są dla pary młodej, a nie dla jednej osoby. Dlatego listę powinniście przygotować wspólnie. Na samym początku ustalcie, w jakim stylu będzie wasze przyszłe mieszkanie, czy będzie miało wystrój romantyczny czy raczej nowoczesny. Od tego w dużej mierze zależy przecież wybór prezentów. Oprócz trendów weźcie także pod uwagę wasze potrzeby i plany.

W następnej kolejności wybierzcie sklepy, w których można stworzyć elektroniczne lub tradycyjne, papierowe listy prezentów. Ostatnio popularne są bezpłatne internetowe listy prezentów w dużej rozpiętości cenowej, które są dostępne on-line przez całą dobę. Polega to na tym, że wybrane przez narzeczonych prezenty w momencie, gdy zostaną kupione są natychmiast oznaczane jako sprzedane, dzięki czemu, nikt nie kupi wam drugi raz tego samego przedmiotu.

Coraz popularniejsze stają się również pieniężne listy prezentów ślubnych. Wygląda to w ten sposób, że para przyszłych małżonków tworzy spis rzeczy najbardziej przez nich pożądanych, a goście wpłacają pieniądze na konto serwisu, finansując w ten sposób droższy, wybrany przez narzeczonych prezent.

W artykule wykorzystałam fragmenty z książki Anny Lucci "Ślub i Wesele. Instrukcja obsługi".

 

'Ślub i Wesele. Instrukcja obsługi'."Ślub i Wesele. Instrukcja obsługi". fot.materiały prasowe

Lubisz nasze artykuły? Zostań fanem i kliknij tutaj.

Więcej o: