Wygląd i tekst zaproszenia pozwoli gościom domyślić się, czy szykuje się oficjalna impreza z tzw. "pompą", czy może skromne przyjęcie dla rodziny i najbliższego grona przyjaciół.
Zaproszenia powinny pasować do konwencji ślubu i charakteru pary młodej. Jeżeli wybraliście motyw przewodni uroczystości, fajnie byłoby zastosować go również na zaproszeniach. Np. jeżeli panna młoda będzie miała ciemno bordowy bukiet z farbowanych róż, zaproszenia powinny być także w zbliżonym kolorze.
Pamiętajcie, że na zaproszeniach koniecznie musi znaleźć się konkretny adres uroczystości, dokładna data i godzina rozpoczęcia ślubu oraz wesela. Jeżeli dojazd jest utrudniony, warto dołączyć mapkę z informacją. Wedle niepisanej zasady, koperty powinny być zaadresowane odręcznie, nawet jeżeli treść zaproszenia jest drukowana. Najbardziej popularną, ale też wskazaną formą jest fraza " Szanowni Państwo". Należy mieć na uwadze, że seniorów podaje się z imienia i nazwiska, a dzieci jedynie z imion.
Na zaproszeniu powinien znaleźć się skrót R.S.V.P. który dosłownie oznacza "proszę o odpowiedź". Warto też wyznaczyć i zapisać termin, do którego zaproszeni goście będą mogli potwierdzać swoje przybycie. Najwygodniej będzie, jeżeli podacie też numer telefonu, na który goście będą mogli zadzwonić. Jeżeli po upływie wyznaczonego przez was terminu, się nie odezwą, zadzwońcie sami.
Zaproszenia nie muszą być oklepane i sztampowe. Oczywiści jeżeli jesteście zwolennikami tradycji, wybierzcie klasyczny styl zaproszeń. Natomiast jeśli planujecie oryginalną uroczystość, niech wasze zaproszenia również będą niekonwencjonalne. Bileciki w stylu retro? Czemu nie! Zastosujcie śmieszne motywy lub wasze zdjęcia z rodzinnego albumu. Możecie wykonać je własnoręcznie lub poprosić o pomoc drukarnię, która specjalizuje się w danej dziedzinie. Zaproszenia mogą mieć także formę gadżetu np. w postaci plakietek magnetycznych, imitujące paszporty, namalowane na szkle, lub wydziergane na jedwabiu. Wszystko zależy od waszej fantazji.
Polska tradycja głosi, że wszystkich gości powinno się zapraszać osobiście. Choć jest to naprawdę mile widziane i niebywale praktyczne, bo od razu możemy prosić o potwierdzenie swojej obecności, to w obecnych czasach, kiedy mamy mało czasu, a mnóstwo spraw na głowie, odwiedzenie wszystkich jest w zasadzie mało realne.
Oczywiście najbliższą rodzinę jak np. rodziców, dziadków, chrzestnych powinniście zaprosić osobiście. W ten sposób okażecie im swój szacunek. Tyczy się to także osób, które chcielibyście wyróżnić jak np. najbliższa przyjaciółka.
Możecie również zorganizować spotkanie w kawiarni lub w domu i własnoręcznie rozdać wszystkim gościom zaproszenia. Będzie to taka namiastka staropolskiej tradycji.
Jeżeli jednak decydujecie się na rozesłanie zaproszeń za pomocą poczty, zróbcie to z minimum dwumiesięcznym wyprzedzeniem. W ten sposób dacie gościom czas na to, aby mogli zorganizować swój czas, zaplanować urlop, podróż, czy kupić prezenty.
W artykule wykorzystałam fragmenty z książki Anny Lucci "Ślub i Wesele. Instrukcja obsługi".
"Ślub i Wesele. Instrukcja obsługi". fot.materiały prasowe
Lubisz nasze artykuły? Zostań fanem i kliknij tutaj.