Paulina Kabała: Rzeczywiście w Polsce tradycją jest, że kobieta przyjmuje nazwisko swojego męża. To jest pewnego rodzaju symbol przejścia w nowy etap życia, kobieta z "córeczki tatusia" staje się żoną. Jednak coraz częściej spotykam się z sytuacją, że panny młode przyjmują nazwisko dwuczłonowe, swoje i męża lub też zostają przy swoim panieńskim. Dzieje się tak głównie wtedy, kiedy nazwisko kobiety jest znane, ale w swojej pracy zawodowej spotykałam również panie, które po prostu lubiły swoje nazwisko i nie widziały potrzeby jego zmiany. Tym samym omijała ich cała procedura wymiany wszystkich dokumentów.
Oczywiście, że tak. Nie tylko Panna Młoda może mieć za świadka mężczyznę, a Pan Młody kobietę, ale przyszli małżonkowie mogą mieć za świadków osoby tej samej płci - dwie kobiety lub dwóch mężczyzn.
Określenie "miesiąc miodowy" pochodzi z początków XVI wieku. Słowo "miodowy" pochodzi od miodu pitnego, który podawano Parze Młodej na weselu. Jego słodycz i zawartość alkoholu miały wprawić nowożeńców w stan miłosnego uniesienia tuż przed nocą poślubną. "Miesiąc" natomiast to czas trwania miłosnego nastroju, ale np. w j. angielskim to"honeymoon" ("honey" - miód; "moon" - księżyc) czyli metaforycznie miodowy wieczór, czy miodowa noc poślubna.
Nie jest to zasadą, ale chyba nikogo nie powinien dziwić widok Panny Młodej w innej sukni np. po obiedzie - to ona jest w tym dniu gwiazdą. Jeśli uroczystość zaślubin ma być bardzo tradycyjna, np. w kościele, natomiast przyjęcie weselne będzie piknikiem w formie "grill party" i drewnianą podłogą na środku polany to Panna Młoda z pewnością powinna założyć inną sukienkę. Natomiast każda Pani powinna pomyśleć o tzw. "rezerwowej" sukni, która przyda się w przypadku, kiedy np. zachlapie ją barszczykiem.
Wszyscy wiemy, że najlepszymi życzeniami są te, płynące prosto z serca. Dlatego warto zrezygnować z tradycyjnych wierszyków, które wszyscy z znamy, a już na pewno wszyscy kiedyś już je czytaliśmy. Napiszmy coś od siebie, związanego z naszą znajomością z nowożeńcami, czy też jakąś zabawną sytuacją w której uczestniczyli, taka dedykacja z pewnością wywoła uśmiech na twarzy małżonków.
Z pewnością tak! Obrączki symbolizują wieczność ze względu na swoją kolistą formę, która nie ma początku ani końca. Są zatem najlepszym symbolem miłości, która połączyła kobietę i mężczyznę i ma trwać wiecznie. Pierścionek zaręczynowy jako zamknięte koło także symbolizuje wieczność, ale też wierność i wyróżnienie osoby, która go nosi.
Masz więcej pytań związanych ze ślubem i weselem? Możesz je zadać bezpośrednio naszym konsultantkom w serwisie Jak.gazeta.pl