Czy panna młoda może mieć świadka i czy obrączkę trzeba nosić przez całe życie? [ROZMOWA]

Na te i inne pytania odpowiada nam Paulina Kabała - konsultantka ślubna.

Olga Limanowska: Czy to prawda, że coraz częściej kobiety zostają przy swoim nazwisku? Dlaczego tak się dzieje?

Paulina Kabała: Rzeczywiście w Polsce tradycją jest, że kobieta przyjmuje nazwisko swojego męża. To jest pewnego rodzaju symbol przejścia w nowy etap życia, kobieta z "córeczki tatusia" staje się żoną. Jednak coraz częściej spotykam się z sytuacją, że panny młode przyjmują nazwisko dwuczłonowe, swoje i męża lub też zostają przy swoim panieńskim. Dzieje się tak głównie wtedy, kiedy nazwisko kobiety jest znane, ale w swojej pracy zawodowej spotykałam również panie, które po prostu lubiły swoje nazwisko i nie widziały potrzeby jego zmiany. Tym samym omijała ich cała procedura wymiany wszystkich dokumentów.

Czy zamiast świadkowej panna młoda może mieć świadka?

Oczywiście, że tak. Nie tylko Panna Młoda może mieć za świadka mężczyznę, a Pan Młody kobietę, ale przyszli małżonkowie mogą mieć za świadków osoby tej samej płci - dwie kobiety lub dwóch mężczyzn.

Skąd wzięło się określenie "miesiąc miodowy"?

Określenie "miesiąc miodowy" pochodzi z początków XVI wieku. Słowo "miodowy" pochodzi od miodu pitnego, który podawano Parze Młodej na weselu. Jego słodycz i zawartość alkoholu miały wprawić nowożeńców w stan miłosnego uniesienia tuż przed nocą poślubną. "Miesiąc" natomiast to czas trwania miłosnego nastroju, ale np. w j. angielskim to"honeymoon" ("honey" - miód; "moon" - księżyc) czyli metaforycznie miodowy wieczór, czy miodowa noc poślubna.

Czy panna młoda powinna przygotować inną sukienkę na ślub i wesele?

Nie jest to zasadą, ale chyba nikogo nie powinien dziwić widok Panny Młodej w innej sukni np. po obiedzie - to ona jest w tym dniu gwiazdą. Jeśli uroczystość zaślubin ma być bardzo tradycyjna, np. w kościele, natomiast przyjęcie weselne będzie piknikiem w formie "grill party" i drewnianą podłogą na środku polany to Panna Młoda z pewnością powinna założyć inną sukienkę. Natomiast każda Pani powinna pomyśleć o tzw. "rezerwowej" sukni, która przyda się w przypadku, kiedy np. zachlapie ją barszczykiem.

Jaka dedykacja w książce dla nowożeńców będzie najbardziej odpowiednia?

Wszyscy wiemy, że najlepszymi życzeniami są te, płynące prosto z serca. Dlatego warto zrezygnować z tradycyjnych wierszyków, które wszyscy z znamy, a już na pewno wszyscy kiedyś już je czytaliśmy. Napiszmy coś od siebie, związanego z naszą znajomością z nowożeńcami, czy też jakąś zabawną sytuacją w której uczestniczyli, taka dedykacja z pewnością wywoła uśmiech na twarzy małżonków.

Czy obrączkę i pierścionek zaręczynowy należy nosić przez całe życie?

Z pewnością tak! Obrączki symbolizują wieczność ze względu na swoją kolistą formę, która nie ma początku ani końca. Są zatem najlepszym symbolem miłości, która połączyła kobietę i mężczyznę i ma trwać wiecznie. Pierścionek zaręczynowy jako zamknięte koło także symbolizuje wieczność, ale też wierność i wyróżnienie osoby, która go nosi.

Masz więcej pytań związanych ze ślubem i weselem? Możesz je zadać bezpośrednio naszym konsultantkom w serwisie Jak.gazeta.pl

Więcej o: