Prezenty dla gości od nowożeńców - skąd w Polsce ten zwyczaj?

Firmy prześcigają się w wymyślaniu coraz bardziej oryginalnych prezentów dla gości weselnych. Ile to kosztuje, kiedy najpóźniej należy je zamówić i skąd w ogóle wziął się taki zwyczaj? O tym rozmawiamy z organizatorką ślubów - Katarzyną Gajek z agencji Aspire.

Monika Klimczewska, Kobieta.gazeta.pl: Skąd się wziął w Polsce zwyczaj obdarowywania gości prezentami podczas wesela?

Katarzyna, Gajek: Tradycja ta narodziła się we Włoszech, gdzie świeżo upieczeni małżonkowie po weselu wręczają każdemu z gości mały, wcześniej przygotowany upominek w postaci słodkości. Często są to czekoladki, ale zdecydowanie najbardziej popularne są migdały w lukrze. Ich słodko - gorzki smak ma odzwierciedlać smak życia, w którym są dobre i złe chwile.

Dodatkowo przyjęto, że w paczuszce powinno się ich znaleźć pięć, bo każdy z nich symbolizuje szczęście, zdrowie, bogactwo, długowieczność i udane potomstwo. Także kolor lukru nie pozostaje bez znaczenia. Młode pary najczęściej decydują się na beżowy lub biały, ale każdy kolor ma swój symbol. Zielony symbolizuje zaręczyny, fioletowy nadzieję a żółty powitanie nowych gości.

W jakim celu daje się gościom takie upominki?

Tego typu drobiazgi są bardzo miłe, ale przede wszystkim są formą podziękowania za przybycie na uroczystość i spędzenie z gośćmi tych niezwykłych, emocjonujących chwil. Jeśli para młoda decyduje się na prezent personalizowany, na przykład z datą ślubu, to jest to również pamiątka przypominająca każdemu z gości o tym wyjątkowym dniu.

Czy w Polsce ten zwyczaj jest popularny?

Właściwie to stał się popularny całkiem niedawno, ale obecnie co druga para, z którą mam przyjemność współpracować decyduje się na taką formę podziękowań dla gości.

I jakie gadżety ślubne najczęściej wybierają Pani klienci?

Cukierki, migdały lub czekoladki, bo są najbardziej uniwersalne. Opakowanie z reguły jest podporządkowane głównemu motywowi imprezy. Wśród moich klientów, jest wiele par mieszanych pod względem narodowości. Ze względu na to, że w takim przypadku na weselu bawią się ludzie z różnych krajów, to państwo młodzi wybierają dla gości podarunki nawiązujące do kultury polskiej, na przykład nalewki, miody czy herbaty. Coraz bardziej popularne staje się także obdarowywanie gości bardziej trwałymi prezentami, na przykład figurkami, drobnymi akcesoriami kuchennymi, ekologicznymi torbami, małymi drzewkami albo innymi żywymi roślinami. A wszystko te przedmioty najczęściej zdobią imiona małżonków oraz data ślubu.

fot.kolaż kobieta.gazeta.pl

Jakie były najbardziej oryginalne gadżety, na które zdecydowali się Pani klienci?

Motywem przewodnim jednego z organizowanych przeze mnie wesel był motyw truskawki, dlatego na zakończenie imprezy każdy z gości otrzymał doniczkę z jej nasionami. Z kolei na innej uroczystości panie zostały przez państwa młodych obdarowane zawieszkami do bransoletek, a panowie breloczkami.

Z jakim kosztem musi się liczyć para młoda, która zdecydowała się na obdarowanie gości małymi podarunkami?

Cena oczywiście zależy od konkretnego gadżetu, ale para młoda musi się liczyć z kosztem od 5 do aż 50 zł za sztukę. Chcąc zaoszczędzić na upominkach można obdarować nie każdą osobę, a każdą parę, która pojawi się na weselu. Dodatkowo w internecie można znaleźć mnóstwo porad na temat tego, jak samodzielnie wykonać niebanalny prezent dla weselnych gości. Korzystanie z tego typu stron pozwala zredukować koszty prawie do minimum.

Obecnie propozycji gadżetów ślubnych jest tak wiele, że trudno się na coś zdecydować. Co wybrać, jeśli ktoś nie chce poświęcić zbyt dużo czasu na ich szukanie?

Wówczas najbezpieczniejsze będą ładnie opakowane słodkości. Świetnie sprawdzą się też zdjęcia z podziękowaniami.

Na ile czasu przed ceremonią należy zamówić ślubne upominki, aby dotarły na czas?

Najlepiej zamówić upominki zaraz po wybraniu motywu przewodniego ceremonii, po wybraniu gamy kolorystyczne imprezy i do niej dostosować wygląd opakowań. Jeśli jednak wykonanie wybranego przez nas prezentu jest skomplikowane i czasochłonne, wówczas trzeba się liczyć z dodatkowym czasem oczekiwania.

www.aspire.pl

Więcej o: