I żyli długo i szczęśliwie? Nie do końca! Rok po ślubie 13 procent mężów żałuje swojej decyzji

Nerwy, koszty i jeden dzień, który ma być zwieńczeniem przygotowań - najważniejszymi 24 godzinami w życiu. Tak chcielibyśmy, żeby było. A jak z perspektywy czasu wygląda ślub i wesele?

Po co ten ślub?

Niby wiemy, dlaczego bierzemy ślub. Wypadałoby, żeby za tą decyzją stała miłość, chęć spędzenia reszty życia z wybrankiem lub wybranką serca. I takie powody są też wymieniane w podsumowaniu badań przeprowadzonych przez GrupęPortaliWeselnych.pl na nowożeńcach. Prawie 92 procent respondentów jako główny powód zawarcia małżeństwa podaje miłość do partnera. 43 procent jako jedną z motywacji wskazało chęć założenia rodziny. Co ciekawe, na gorące uczucie powołało się 93 procent mężczyzn i nieco mniej, bo 83 procent kobiet.

Dla pań ważniejsze jest posiadanie kogoś bliskiego (odpowiednio odpowiedź tę wybrało 29 procent żon i 15 procent mężów). Kobiety odczuwają także większą presję wieku oraz środowiska. Ciśnienie w kwestii zamążpójścia wytwarzane przez rodzinę i znajomych zadeklarowało 10 procent kobiet - tyle samo, ile czuje, że w ich wieku należałoby już być mężatką.

Co interesujące ciąża nie stanowiła w mijającym roku ślubnego katalizatora - przynajmniej dla kobiet. Żadna z respondentek nie wskazała stanu błogosławionego, jako powodu zawarcia małżeństwa. Ciekawe więc, skąd w grupie badanych mężczyzn wzięły się dwa procenty ponaglonych przez wizję narodzin dziecka panów.

Oprócz wzniosłych i życiowych przyczyn, śluby bierze się także z "innych" powodów. W tych trzech procentach znalazły się: małżeństwa zawarte z głupoty, z rozsądku, dla pieniędzy, żeby wyrwać się spod skrzydeł rodziców, ale także z pragnienia założenia wymarzonej sukni ślubnej.

 

.. Rys. Fotograf-wesele.pl

Rys. Fotograf-wesele.pl

Zanim przyjdzie rozczarowanie

Nie trzeba się daleko rozglądać, żeby przekonać się na własne oczy, że niektóre małżeństwa to były pomyłki. Jeśli nie macie takich przypadków wśród znajomych, wystarczą przekłady z kolorowej prasy. Z czego wynika rozczarowanie małżeństwem?

Tego w badaniach nie podano, ale liczby mówią same za siebie. Ponad 9 procent nowożeńców z rocznym stażem żałuje swojej decyzji. Bardziej rozczarowani życiem w związku małżeńskim są mężczyźni -13 procent z nich, gdyby mogło cofnąć czas nie stanęłoby ponownie na ślubnym kobiercu.

A rozczarowanie mogło zostać zapoczątkowane już w dniu ślubu. Dla 21 procent młodych małżeństw ten dzień nie był wcale najpiękniejszym dniem w życiu, a raczej - jak sami twierdzą - mocno przereklamowanym. W niezadowoleniu znowu przodują mężczyźni - co trzeci małżonek uważa, że ślub wcale nie był dniem, który przyćmił wszystkie inne.

 

.. Rys. Fotograf-wesele.pl

Rys. Fotograf-wesele.pl

A miało być tak pięknie...

Mamy narzeczonych i powody, dla których chcą wziąć ślub (każdy własne). Czy od planów do ślubu droga jest prosta, a może długa i wyboista? Jak wynika z badań GrupyPortaliWeselnych.pl na weselach wciąż nie oszczędzamy - ledwie 7 procent zmieściło się w budżecie ślubnym, który nie przekroczył 10 tysięcy zł. Połowa respondentów wydała na ślub i wesele między 20 a 40 tysięcy zł. Ślub i wesele nie są inwestycją, ale czasami potrafią się zwrócić - w połowie przypadków, jeśli ich koszt nie przekroczył 10 tysięcy zł i w 1/4 jeśli ceremonia i przyjęcie pochłonęła więcej niż 40 tysięcy zł. Jakie jeszcze niespodzianki czekają na nas w tym dniu? Prezenty... A konkretnie pięknie opakowane pudełko z cegłą w środku oraz koperty z pociętymi gazetami, zamiast banknotów.

 

.. Rys. Fotograf-wesele.pl

Rys. Fotograf-wesele.pl

*Wszystkie infografiki przygotowane zostały przez portal Fotograf-wesele.pl, w którym pary młode mogą wybrać fotografa na wesele spośród 2500 ofert. Każda oferta zawiera kilkanaście zdjęć oraz ofertę tekstową, jest zatem w czym wybierać.

Więcej o: