Wiązanki, bukiety, girlandy

Nie ma piękniejszej ozdoby ślubnego stroju niż świeże kwiaty. pełne wdzięku kompozycje można ułożyć zarówno z wyszukanych roślin, jak też z dobrze znajomych kwiatów: goździków, róż, gerberów, frezji, storczyków. prezentujemy najnowsze florystyczne trendy.

Zanim wybierzecie kwiaciarnię, w której zamówicie wiązankę i roślinne dekoracje, trzeba odwiedzić co najmniej trzy miejsca sprawdzone już przez przyjaciół lub polecane w reklamach, czasopismach. Zacznijcie poszukiwania przynajmniej na trzy miesiące przed planowanym terminem ślubu. Podczas pierwszej rozmowy warto oprócz określenia daty ślubu i przybliżonej sumy, którą chcecie wydać na kwiaty, zadać pracownikowi kwiaciarni kilka pytań:

* Czy można zobaczyć zdjęcia proponowanych wiązanek i dekoracji, których koszty zbliżone są do tych podanych przez was?

* Które z kwiatów będą kwitły w okresie waszego ślubu?

* Czy kwiaciarnia oferuje także wazony i świece potrzebne do dekoracji (np. weselnej sali lub kościelnego wnętrza)? Czy można je wypożyczyć, czy trzeba kupić?

* Czy można porozmawiać z osobą, która będzie wykonywała zamówione przez was dekoracje?

* Do kiedy można dokonywać zmian w zamówieniu? Koniecznie trzeba też ściśle określić, ile czasu zajmie firmie wykonanie wszystkich potrzebnych dekoracji, a także dokładny termin odbioru ślubnego bukietu. Dobra florystka pomoże dobrać kwiaty nie tylko do ślubnej kreacji i charakteru uroczystości, zaadaptuje też wasze pomysły dekoracji wnętrz i podsunie najkorzystniejsze rozwiązania, również finansowe.

Bukiet dla panny młodej

Musi pasować do koloru i fasonu sukni oraz charakteru uroczystości. Zbyt duży może przytłoczyć prostą w kroju suknię. O wiele ciekawiej będzie w takim przypadku wyglądała niewielka wiązanka z delikatnych kwiatów. Najlepiej pokazać florystce suknię lub próbkę tkaniny wraz z rysunkiem fasonu - na tej podstawie przedstawi ona swoje propozycje.

Jeśli musisz odebrać bukiet na kilka godzin przed uroczystością, zawiń go szczelnie w lekko wilgotny papier, połóż z dala od światła i odwiń dopiero w ostatniej chwili. Wbrew popularnym radom nawet w upalny dzień nie wkładaj go do lodówki! Nie przytulaj także kwiatów do sukni, bo mogą ją trwale pobrudzić lub ufarbować. Jeśli chcesz zasuszyć bukiet po ślubie, zawieś go na kilka tygodni kwiatami do dołu w ciemnym i przewiewnym miejscu, a na weselu rzuć przyjaciółkom mniejszy, przypominający tamten.

Bukiet dla świadkowej powinien pasować kolorystycznie do wiązanki panny młodej. Może to być tylko pojedynczy kwiat, np. lilia lub róża. Jeśli chcesz, aby wszystkie kobiety ze ślubnego orszaku miały kwiaty, musisz je dla nich zamówić, podobnie jak kwiaty do butonierek w klapach marynarek dla pana młodego, ojca pani i pana młodego, świadka i przyjaciół.

Dekoracje i dodatki

Przed ostatecznym spotkaniem z pracownikiem kwiaciarni spisz, jakie bukiety chcesz zamówić, ustal liczbę kwiatów potrzebnych do butonierek oraz do dekoracji miejsc, które chciałabyś przybrać. Dowiedz się, czy kościół lub restauracja, którą wynajęłaś na wesele, współpracuje z jakąś firmą dekoratorską. Być może skorzystanie z ich usług będzie tańsze niż z usług kwiaciarni. Składając zamówienie, nie zapomnij o dekoracji wejścia do domu weselnego oraz miejsc, gdzie będą zbierać się goście. Stół weselny dekoruj kwiatami niewysokimi, najwyżej do 25 cm, ustawionymi w niskich naczyniach, aby nie zasłaniały gości, przeszkadzając im w rozmowach. Wszystkie kwiaty umieszczaj w wodzie, np. pływające ze świeczkami w płaskim naczyniu, aby wyglądały świeżo nawet podczas długiego biesiadowania. Efektowniej wygląda kilka większych kompozycji kwiatowych niż dużo drobnych bukiecików ułożonych w wielu miejscach na stole i w sali weselnej.

Jak obniżyć koszty

Dowiedz się, które kwiaty kwitną w okresie waszego ślubu - takie sezonowe rośliny są bowiem najtańsze. Jeśli masz ulubione kwiaty, a one są akurat drogie w porze zaślubin, wybierz je jedynie do swojej wiązanki. Twój ślubny bukiet może ozdobić weselny stół zamiast dodatkowej kompozycji. Nie zapominaj też, że strojne girlandy mogą być wykonane tylko z samych gałązek z listkami, dekorowane wstążkami i zaledwie kilkoma drobnymi kwiatuszkami. Wybieraj kwiaty o dość intensywnym zapachu - ich aromat wypełni pomieszczenia, tworząc niezapomniany klimat.