Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!
Na podstawie jednego głównego pomysłu wybierane są dekoracje, dodatki do sukni ślubnej, menu, muzyka, czy nawet - w przypadku ślubów poza urzędem stanu cywilnego - miejsce ceremonii. Jakie są zalety takiego działania? - wymieniają je Magda Górnicka-Partyka i Maciej Partyka, blogerzy ze Zrób SWÓJ Ślub .
Na co komu motyw przewodni?
Organizowanie ślubu i wesela to spore wyzwanie logistyczne, które ciągnie się miesiącami. Pierwsze decyzje są podejmowane kilka miesięcy, a nawet lat przed wielkim dniem. Motyw przewodni pozwala to wszystko usystematyzować. Dzięki niemu kolorystyka zaproszeń będzie współgrała z kolorami menu, a suknia ślubna będzie stylem pasowała do sali weselnej. Podczas planowania ślubu i wesela, na młodych czyha wiele pokus, jak superpromocje na targach ślubnych, tort w gratisie od sali weselnej, które finalnie nie będą tworzyć spójnej całości. Wybranie motywu przewodniego pozwoli się upilnować , i - przynajmniej częściowo - uchronić od decyzji podejmowanych pod wpływem impulsu, które nie do końca mają coś wspólnego z zaplanowanymi już elementami wielkiego dnia.
Motyw przewodni a oszczędzanie
Wybranie motywu przewodniego ślubu i wesela pozwala zaoszczędzić przede wszystkim czas i pieniądze. Czyli dwie rzeczy, których w ślubnych przygotowaniach nigdy dość! Przede wszystkim - nie musimy wybierać z pełnej gamy dostępnych opcji, zastanawiając się, czy zaproszenie ma być białe, różowe, czy granatowe. Mając motyw przewodni, bierzemy pod uwagę tylko te elementy, które są z nim zgodne. A to znaczą co ogranicza wybór. I bardzo dobrze, bo nie ma nic gorszego, niż para młoda, która nie potrafi podjąć decyzji.
A jak jest z tą oszczędnością pieniędzy? Nie tracimy ich na rzeczy, które nie pasują do naszego motywu przewodniego, ale w danym sezonie są szalenie modne. Bo jeśli mamy ślub ze słowiańskim motywem przewodnim, nie wybierzemy fontanny czekoladowej - choćby nie wiem, jak była modna - bo po prostu nam nie pasuje do koncepcji.
Jak wybrać?
Dróg jest kilka! Po pierwsze: żadnych ograniczeń. Wasze wesele może być określone nawet najbardziej szalonym motywem przewodnim. Dinozaury, Harry Potter, Gwiezdne Wojny? Czemu nie?! Po drugie, szukajmy punktów wspólnych i tego, co łączy nas z naszą drugą połówką. Wspólne zainteresowania? Zmierzamy w dobrym kierunku! Para, która nie lubi spędzać wakacji leżąc plackiem na plaży, może, a nawet powinna, wybrać podróżniczy motyw przewodni.
Po trzecie, przydaje się myślenie obrazami - pomaga przeglądanie albumów z przeglądami malarstwa albo z zabytkami architektury. Wybranie ulubionych detali czy dzieł sztuki otworzy drogę do budowania skojarzeń , na końcu której czekać będzie on - wymarzony motyw przewodni. Przykładowo: wychodzimy od secesji w architekturze. To wspaniały, piękny styl, który - używając metodologii burzy mózgów, tak dobrze znanej ze spotkań firmowych, może zaprowadzić do początku lat 20. XX wieku. Tam zaś czeka jeden z piękniejszych motywów przewodnich: Wielki Gatsby!
Ważne, aby zarówno narzeczony, jak i narzeczona byli przekonani do motywu przewodniego. Tylko wtedy oboje się zaangażują w jego realizację ! Kompromis związany z wyborem to niezłe ćwiczenie przed niełatwymi decyzjami, jakie będzie ze sobą nieść małżeństwo. Nie można się jednak zrażać, jeśli przyszła para młoda nie potrafi określić jednego, spójnego motywu. Łączenie przeciwieństw w przypadku konstrukcji motywu przewodniego wesela nie jest wcale takie trudne! Wesele słowiańsko-irlandzkie? Pięknie się komponuje! Do pierwszego tańca goście mogą pójść polonezem, by potem, wraz z tancerzami tańca irlandzkiego, wynajętymi na tę okazję, nauczyć się kilku podstawowych kroków.
Najmodniejsze motywy ślubne: Rustykalny
To najpopularniejszy motyw z serwisu społecznościowego Pinterest, na którym przyszłe panny młode gromadzą swoje inspiracje. Elementy wyróżniające to m.in. wianek zamiast welonów, polne kwiaty w bukiecie, używanie słoików zamiast wazonów. W dekoracjach dominuje juta, papierowy sznurek, z kwiatów - gipsówka w dużych ilościach.
Styl rustykany Fot. Gemma Morgan/Flickr.com Kwiaty w skrzynkach zamiast w wazonach. Fot. Gemma Morgan/Flickr.com
Rozbudza wyobraźnię, bo ten motyw przewodni jest bardzo daleki od wesela typu "szlachecki dwór " - to pochwała prostoty, podejścia bez nadęcia, dobrej zabawy bez dużej presji. Chociaż wydaje się, że na dekoracje rustykalne młoda para nie wyda majątku, może być dokładnie odwrotnie. Dopracowane dekoracje z tym motywem przewodnim nie będą tanie, a miejsca, w których można zorganizować rustykalne wesele, cieszą się ogromną popularnością i trzeba je zamawiać dużo wcześniej.
Marynistyczny
To motyw przewodni dla tych, którzy lubią stonowaną elegancję . Dominuje biel i granat, często z dodatkiem trzeciego koloru. To popularne ślubne barwy, szeroko wykorzystywane przez producentów weselnych dodatków. Marynarskie paski mogą pojawić się na serwetkach, bieżniku, czy nawet na muszce pana młodego! Dodatkowo, wykorzystanie elementu kotwicy nadaje spójności całemu przyjęciu - od zaproszeń po dekorację tortu weselnego.
Retro
Raczej jako nawiązanie do bliżej nieokreślonej przeszłości, niż do konkretnej dekady - chociaż wybranie motywu przewodniego osadzonego w określonych ramach czasowych, jest przy planowaniu świetną zabawą!
Wykorzystywanie rodzinnych pamiątek jako elementów dekoracji ma oprócz estetycznej, dużą wartość sentymentalną. Pan młody może wystąpić w niedzisiejszym uczesaniu, a z głośników może popłynąć Elvis Presley zamiast Beyonce. Ten motyw przewodni uwielbiają też kolekcjonerzy przedmiotów z duszą, odwiedzających regularnie pchle targi - można na nich znaleźć prawdziwe skarby, które staną się fantastycznymi weselnymi dekoracjami!
Wesele Fot. Justin Kern/Pixlr.com Zamiast kobierca - podłoga usłana zadrukowanymi kartkami. Fot. Justin Kern/Pixlr.com
Klasyczny glamour
Tak, jest taki motyw. Czasami, a nawet często - wybierany nieświadomie. Jego głównym elementem charakterystycznym jest wszechobecna biel, przełamywana zdobieniami: perłami lub złotem. Wymaga on wesela z większym rozmachem: to dla par młodych wybierających ten motyw przewodni stworzone są bogato zdobione sale w pałacach i dworkach. Ważne jednak, żeby motyw ten realizować na 100 procent: klasyczny glamour gryzie się ze zwiewną sukienką i wiankiem na głowie oraz świecami ustawionymi w słoikach - zamiast okazałych wazonów z girlandami kryształków.
Podróżniczy
Motyw dający wielkie możliwości! Podróże mogą być rozumiane zarówno jako sama czynność, jak i określone miejsce docelowe - wybrany, najbliższy sercu młodych kraj. Zaproszenia w formie biletów lotniczych, zamiast numerów stolików - nazwy miejsc, które para młoda odwiedziła, upominki dla gości związane z ulubionym krajem państwa młodych: to wszystko pięknie wpisuje się w motyw podróżniczy.
Motyw przewodni pozwala dodatkowo gościom poznać lepiej parę młodą: mogą dowiedzieć się więcej o ich doświadczeniach, zainteresowaniach, planach i marzeniach. Dokładnie o to chodzi w konstruowaniu wyjątkowego dnia wokół określonego tematu: o wyrażenie siebie, podkreślenie osobowości, opowiedzenie swojej historii. Ile par, tyle pięknych, wzruszających opowieści. Dobrze dobrany motyw przewodni wesela umożliwia im podzielenie się swoją historią z najbliższymi.
Magdalena i Maciej - blogerzy Zrób SWÓJ Ślub. Fot. Krystyna Sarnacka
Zrób SWÓJ Ślub tworzą Magda i Maciej. Na prowadzonym przez małżeństwo blogu znajdziecie wszystko o organizacji ślubu i wesela. Jak sami piszą, jest u nich na blogu maksymalnie konkretnie: - Piszemy o sprawdzonych rozwiązaniach, o tym, co sami przetestowaliśmy i czego jesteśmy pewni. Inspiracje - TAK, ale przemyślane.