Zabawy weselne 2016, czyli jakie atrakcje spodobają się gościom

Ślub to wyjątkowe przeżycie dla nowożeńców. Nie należy jednak zapominać o gościach - to głównie z myślą o nich nowożeńcy planują różnego rodzaju zabawy weselne. Co się sprawdza?

Zabawy weselne to coś, co jedni uwielbiają, inni marzą, aby ich nie było. Obecnie coraz mniej dziwnych konkurencji, typu zamiana ubraniami, picie wódki na czas. Pojawiają się za to atrakcje, w których goście weselni chętnie biorą udział i wspominają jeszcze przez długi czas.

Fotobudka, czyli zdjęcia na wieczną pamiątkę

W dobie wszechobecnych smartfonów i selfie sticków, zdjęcia robi każdy, nie tylko zatrudniony na tę okazję fotograf. Jedną z popularnych ostatnio atrakcji jest wynajęcie fotobudki - dla gości to doskonała zabawa weselna i świetna pamiątka. Zdjęcia otrzymają od razu, w postaci wydruku, niektóre urządzenia przesyłają fotografie bezpośrednio na skrzynkę mailową, albo do zabezpieczonego folderu w sieci. Fotobudki idą z duchem czasu, niektóre umożliwiają tworzenie krótkich ruchomych obrazków (gifów). To daje duże pole do popisu! Warto pamiętać o różnego rodzaju gadżetach, które urozmaicą fotografie: duże okulary, muchy, peruki, wąsy, zabawne napisy na patykach. Jeśli nie chcecie ustawiać fotobudki, możecie pomyśleć jedynie o samych akcesoriach - goście na pewno z nich skorzystają, będą świetnie się bawić podczas robienia pamiątkowych zdjęć.

Odciśnij palec, napisz coś od serca...

Księgi pamiątkowe cieszą się popularnością od dawna, zmienia się jedynie ich forma. Dziś coraz rzadziej po prostu wpisujemy się do księgi gości. Zamiast niej, ustawiane są oprawione w ramki białe kartki, na których możemy odcisnąć kciuk i dopisać kilka słów od siebie, albo aparaty, które umożliwiają błyskawiczne zrobienie zdjęcia. Na fotografii wpisujemy dedykację i wczepiamy ją w odpowiednie, przygotowane wcześniej, miejsce (np. drzewo ze sklejki).

... powiedz kilka słów do mikrofonu

Świetną zabawą weselną jest także nagrywanie pamiątkowego filmu dla nowożeńców. Osoba z bliskiego otoczenia pary młodej bawi się w reportera i zaprasza gości do powiedzenia kilku słów o młodej parze. Mogą to być typowe życzenia, mogą być wspomnienia, piosenka z dedykacją itp. Do tego ciekawy montaż i wyjątkowa pamiątka gotowa. Sprzęt można wypożyczyć od kamerzysty (jeśli jest obecny na weselu), film mozna też nagrywać telefonem. Tu jakość ma drugorzędne znaczenie (chociaż filmy tworzone przy pomocy nowoczesnych smartfonów wcale nie są złe), liczy się to, co powiemy młodej parze.

Weselny alkohol, czyli nie tylko wódka

Chociaż w dalszym ciągu na stołach weselnych króluje wódka, warto pomyśleć także o gościach, którzy nie gustują w tym trunku. Opcji jest kilka. Jedną z najprostszych jest ustawienie stołu z różnego rodzaju alkoholami - goście mogą sami się obsługiwać, nalewać do kieliszków ulubione trunki (wino, whisky, wermut, likier itp.). Jeżeli na sali jest taka możliwość, można pomyśleć o drink barze, alkohole będą wtedy podawane przez barmana. Tu już można poszaleć, tworzenie wymyślnych drinków to ciekawa zabawa weselna, lubiana przez gości. W końcu kto nie marzy o drinku z palemką? Zazwyczaj rozliczamy się nie z butelek obecnych w drink barze, a z rzeczywistej ilości alkoholi, które zostały wykorzystane. Rozbudowaną opcją drink baru są pokazy barmańskie - tu drink będzie stworzony w wyjątkowy sposób, gościom zostanie zaprezentowane małe show. Oczywiście ma to swoją cenę, oglądanie skomplikowanych trików to koszt nawet 2 tysięcy złotych.

Wiejski stół, czyli dieta paleo z przymrużeniem oka

W ostatnim czasie stół z wiejskimi specjałami to punkt obowiązkowy na każdym weselu. Smalec, chrupiące pieczywo i ogórki kiszone, do tego grubo krojona wędlina, wędzone kiełbasy, dziczyzna... Na wiejskim stole pojawia się także bimber, po który z radością sięga wielu weselnych gości. Zabawą weselną jest samo robienie zdjęć przy takim stole, oczywiście publikowanie ich później w serwisach społecznościowych z  zabawnym komentarzem (jak np. wspomniana wcześniej weselna dieta paleo).

Zabawy weselne, czyli trzeba się zasłodzić

Przyjęcie weselne to nie tylko jedzenie ustawione na stołach i wiejskie specjały, a słodkości nie ograniczają się do porcji lodów po obiedzie i tortu o północy. Teraz na weselach królują stoły ze słodkościami. A tam ciasta i ciasteczka, czekoladowe fontanny, creme brulée i inne słodkie pyszności. Rozbudowaną wersją słodkiego stołu jest miejsce, na którym umieszczamy domowe specjały, np. przygotowane przez babcie. Bliska osoba na pewno będzie miała wiele radości przygotowując pyszności na wesele, a dla gości próbowanie wyjątkowych smakołyków jest świetną zabawą weselną.

Do nieba, do nieba

Popularne zabawy weselne, z których jednak radzimy zrezygnować, to pokazy fajerwerków i wypuszczanie w niebo lampionów. To ładnie wygląda i na pewno jest dużą atrakcją, zakłóca jednak spokój okolicznym mieszkańcom, a nad zapalonymi lampionami przestajemy panować w momencie ich wypuszczenia (trzeba także pamiętać o załatwieniu specjalnych pozwoleń). Jeśli koniecznie chcemy coś posłać do nieba, wypuśćmy parę białych gołębi.

Klasyczne zabawy weselne

Dla wielu nie ma wesela bez standardowych zabaw weselnych: trzeba zatańczyć kankana i zorbę, zebrać pieniądze na wózek, para młoda musi odgadnąć, kto jaki jest. Do tego popularna karoca, odgadywanie tytułów piosenek, czy taniec z balonikiem. Wodzirej na pewno będzie wiedział, jak zająć gości, jakie zabawy weselne im zaproponować (zazwyczaj zaczynają się one w okolicach północy, gdy goście chętniej biorą udział w różnego rodzaju aktywnościach).

Co tylko dusza zapragnie

Zabawą weselną może być wszystko to, o czym pomyślą nowożeńcy. Profesjonalni tancerze, którzy nauczą gości podstawowych kroków np. samby? Czemu nie? Występ klauna dla najmłodszych? Wszystko jest możliwe, ograniczeniem jest jedynie to, ile pieniędzy chcemy wydać na wesele.

Zanim zaczniesz planować wesele, chcesz wybrać idealny makijaż ślubny? Może ta propozycja ci się spodoba?

Makijaż ślubny z Izabelą Janachowską. Magda Pieczonka pokazuje, jak stworzyć delikatny wizaż na specjalną okazję

Więcej o: