Ślub cywilny: uroczysty czy skromny - jak przygotować się do ślubu w urzędzie?

Ślub cywilny jeszcze do niedawna uważano jedynie za prawne usankcjonowanie związku małżeńskiego. A jednak w ostatnich latach coraz częściej jest nie tylko podpisaniem dokumentów, ale i podniosłą uroczystością. Dlatego warto zadbać o jej przygotowanie odpowiednio wcześniej. O co należy się zatroszczyć, jakie są koszta ślubu cywilnego. Wyjaśniamy!

Krok pierwszy: skompletujcie dokumenty

Zanim wybierzecie się do Urzędu Stanu Cywilnego (USC) aby zarezerwować datę ślubu cywilnego, przygotujcie niezbędne dokumenty. Upewnijcie się, że każde z was posiada:

  • dowód osobisty
  • skrócony odpis aktu urodzenia. Jeśli nie masz tego dokumentu w domu, trzeba będzie osobiście zgłosić się do urzędu w mieście, w którym się urodziłaś. Wybierz się tam z dowodem osobisty. Będziesz musiała również złożyć wniosek o wydanie odpisu skróconego aktu urodzenia (wzór pobierzesz z internetu ze strony urzędu). Wydanie takiego dokumentu kosztuje 22 zł. Zapłaty tzw. opłaty skarbowej dokonasz  przelewem, przekazem na rachunek bankowy lub bezpośrednio w kasie urzędu.

Osoba rozwiedziona dodatkowo powinna dołączyć do wymaganych dokumentów wyrok rozwodowy lub adnotację o rozwodzie w akcie z poprzedniego małżeństwa. W przypadku kiedy poprzedni partner zmarł, należy dostarczyć odpis aktu zgonu poprzedniego małżonka.

Jeśli nie masz polskiego obywatelstwa lub twój partner jest obcokrajowcem wówczas podczas wizyty w urzędzie potrzebny będzie paszport, akt urodzenia z tłumaczeniem na język polski, zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego wydane przez odpowiednik polskiego USC w kraju cudzoziemca lub ambasadę.

Wybierzcie i zarezerwujcie termin ślubu cywilnego

Aby zarezerwować terminu ślubu cywilnego powinniście zgłosić się do urzędu najpóźniej na jeden miesiąc i jeden dzień przed planowanym terminem ślubu. Jeśli zależy wam na wymarzonym terminie, a chcecie się pobrać w czasie świąt lub wakacji, zadzwońcie do wybranego urzędu i dowiedzcie się od kiedy można rezerwować termin ślubu. W niektórych miastach może to być nawet rok przed planowaną datą, w innych (w tym w Warszawie) pół roku.

Sprawdź idealne sukienki na wesele!

Przygotujcie się do oczekiwania w długiej kolejce. Może się okazać, że jest więcej par chętnych na ślub w jedną z sierpniowych sobót w godzinach popołudniowych. Niektórzy, aby mieć pewność, że uda im się "zaklepać" wymarzoną datę i godzinę, zajmują kolejkę w bardzo wczesnych godzinach porannych. Przy wyborze urzędu nie obowiązuje rejonizacja. Możecie się pobrać w mieście i urzędzie, który najbardziej wam odpowiada. Warto wcześniej dowiedzieć się jaki ma wystrój sala ślubów.

Złóżcie dokumenty

Podczas rozmowy z urzędnikiem, nie tylko ustalicie termin, okażecie swoje dowody osobiste, ale również zadecydujecie jakie nazwiska będziecie nosić po ślubie i jak będą nazywać się wasze dzieci.

Nie ma reguły, że tylko kobieta zmienia nazwisko. Równie dobrze możecie ustalić między sobą, że twój przyszły maż przejmie twoje nazwisko, a dzieci będą nazywa się tak jak Ty lub będą nosiły nazwisko podwójne. Jeśli nie złożycie oświadczeń, wówczas po ślubie każde z was zachowa swoje dotychczasowe nazwisko, natomiast dzieci automatycznie otrzymają nazwisko ojca.

Podczas składnia dokumentów wypełnicie pisemne zapewnienie o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa. Rozmawiając z urzędnikiem zapytajcie iloma salami ślubów dysponuje urząd, ile pomieszczą osób, ile jest miejsc siedzących, czy będzie można zaprosić zespół muzyczny. Opłata skarbowa za ślub wynosi 80 złotych i należy ją uiścić w dniu składania dokumentów.

Poproście świadków

Na świadków wybierzcie osoby pełnoletnie. Wystarczy jeśli zgłoszą się oni do urzędu w dniu waszego ślubu pół godziny przed ceremonią. Przypomnijcie im w dniu ślubu, aby na pewno zabrali ze sobą dowody osobiste.

Zaproście gości, wyślijcie zaproszenia na ślub cywilny

W przypadku ślubu cywilnego musicie zaprosić dwóch świadków. Reszta gości to kwestia waszych preferencji. Uroczystość możecie celebrować w wąskim, kameralnym gronie, a do całej rodziny i przyjaciół jedynie rozesłać zawiadomienia o zawarciu związku małżeńskiego. Ale nic też nie stoi na przeszkodzie, aby na ślub cywilny zaprosić 200 osób.

Upewnijcie się tylko że sala ślubów pomieści taką liczbę osób. Jeśli planujecie uroczystą kolację ceremonii, wybierzcie restaurację, zarezerwujcie salę, ustalcie menu i wszelkie inne atrakcje: tort, muzyka, dekoracje, miejsce do tańczenia itp. W tym wypadku terminy zwłaszcza te weekendowe również trzeba rezerwować z dużo większym wyprzedzeniem.

Zadbajcie o oprawę muzyczną podczas ceremonii

Kilka tygodniu przed ślubem wybierzcie się do urzędu i porozmawiajcie z pracownikami czy znają i polecają zaufanych muzyków. Jeśli tak, skontaktujcie się z nimi i wspólnie ustalcie oprawę muzyczną.

Uroczystość trwa krótko, bo od 15 minut do pół godziny, ale znajdzie się miejsce i czas na podniosłe momenty. Zadbajcie, aby wasza ulubiona muzyka zabrzmiała podczas wejścia do sali, momentu wymiany obrączek, podpisywania aktu małżeństwa najpierw przez was, potem przez świadków i na zakończenie ceremonii.

Nie ma takiej reguły, że muzyka musi być klasyczna. Jeśli lubicie polską muzykę rozrywkową, poproście o taki repertuar. Opłata za oprawę muzyczną - zależnie od wybranego repertuaru - wynosi od 50 zł.

Zdecydujcie w co się ubierzecie

Zaletą ślubu cywilnego jest to, że możecie wystąpić w tym, w czym najlepiej się czujecie. Dotyczy to także sukienki do ślubu cywilnego. Możesz zaprezentować się w tradycyjnej sukni z trenem, w małej białej lub w dopasowanej sukni w czerwonym kolorze. Ważne aby było pięknie i tak jak wam się podoba.

Eleganckie sukienki znajdziesz tutaj!

Zamówcie obrączki 

Przynajmniej miesiąc przed planowanym ślubem wybierzcie wzór obrączek. Jeśli zdecydujecie się na biżuterię grawerowaną, liczcie się z tym, że od momentu złożenia zamówienia, możecie czekać na obrączki kilka tygodni.

Wybierzcie bukiet

Bukiet panny młodej to ważny element uroczystości. Wybierz takie kwiaty o jakich zawsze marzyłaś i pamiętaj, aby w kwiaciarni podczas składania zamówienia (wystarczy dwa tygodnie przed uroczystością) zapytać się o możliwość dostarczenie kwiatów do domu.

Zaplanujcie sesję fotograficzną

Zdjęcia ze ślubu to niekwestionowana  pamiątka. Jeśli nie masz ochoty na wizytę u fotografa i żmudne pozowania do zdjęć, poproś o zdjęcia reportażowe dokumentujące waszą uroczystość. Ustal szczegóły z profesjonalnym fotografem lub zaprzyjaźnionym, utalentowanym amatorem fotografii.

Ślub cywilny może być wzniosły, pompatyczny, zorganizowany dla bardzo dużej liczby gości, ale może to być skromna impreza dla najbliższej rodziny i przyjaciół. Ślub w urzędzie można wziąć szybko i bez procedury przygotowywania się (nie wymaga np. nauk przedmałżeńskich, dodatkowych sakramentów), ale może to być pieczołowicie przygotowywana uroczystość z dopracowanymi nawet najmniejszymi szczegółami. Wszystko zależy od twoich możliwości finansowych i wyobraźni.

Powodzenia!