Zespoły weselne - jak wybrać najlepszy? DJ wodzirej na wesele to też popularna opcja

Planując wesele musimy pamiętać o wielu rzeczach, m.in. o tym, który zespół na wesele wybierzemy. To wcale nie jest łatwy wybór, oferta jest olbrzymia, ale i... dość ograniczona - najlepsze zespoły weselne mają zajęte terminy na kilka sezonów do przodu. Jak wybrać zespół muzyczny na wesele? Podpowiadamy na co zwrócić uwagę.

Zespół na wesele: od czego zacząć

Przede wszystkim... od rozmowy z partnerem. Generalnie całe planowanie wesela powinno opierać się na rozmowie. Może okazać się, że mamy różne oczekiwania, a organizacja wesela będzie jednym wielkim kompromisem. Jeśli narzeczona chce zespół weselny grający na żywo, a narzeczony woli oryginalne wykonania, może wyjściem będzie DJ wodzirej - który i powie coś na żywo, i puści muzykę z wcześniej przygotowanej playlisty.

Wiecie już, czy waszą imprezę uświetni orkiestra weselna czy DJ? To możecie przejść do kolejnego etapu, czyli do... wyboru.

Zespół czy DJ na wesele

Warto spisać sobie wszystkie "za" i "przeciw". Możecie skorzystać z kilku przygotowanych przez nas argumentów.

Zespół na wesele:

 • większość rodziny doceni muzykę na żywo, nawet daleką od oryginału
 • pełnią funkcję wodzirejów, zabawiają gości
 • animują gości zapraszając do wznoszenia toastów
 • często robią przerwy i wtedy... panuje cisza i jest chwila wytchnienia
 • więcej zabaw, bo z racji tego, że zespół liczy więcej osób, mają większe pole do popisu i możliwości
 • zdecydowanie za dużo przerw, podczas których na sali panuje cisza lub ewentualnie jakaś muzyka z CD
 • zespoły znacznie częściej narzekają na różne rzeczy, piją sporo alkoholu "żeby się rozkręcić"
 • wokaliści często marudzą, że nie zagrają "zamówionej" przez kogoś piosenki, bo to się nie wpisuje w ich przekonania itd.
 • w zestawieniu z DJ kosztują często drugie tyle

DJ wodzirej na wesele:

 • jest elastyczniejszy, playlista jest obszerniejsza
 • puszcza naprawdę najnowsze hity
 • można pielgrzymować z koncertem życzeń
 • jest tańszy niż zespół
 • praktycznie nie robi przerw, a nawet jeśli siada do posiłku, to puszcza set i nie ma niezręcznej ciszy na sali
 • można dogadać z nim repertuar, który on później układa w całość i odpowiednio przeplata
 • z reguły nie marudzi, że np. nie zagra disco polo czy jakiegoś innego gatunku muzycznego, mimo że prosi o to para młoda lub goście
 • kosztuje znacznie mniej + są to maksymalnie dwie osoby i dwa miejsca przy stole, a nie np. sześć (jeśli patrzeć również na koszty za "talerzyk")
 • DJ z reguły nie śpiewa (jednak zdarzają się wyjątki)

Zespół a orkiestra weselna

Zespoły na wesele i orkiestra weselna to dwie nazwy na te same grupy - wokalistów śpiewających na żywo, wraz z muzykami, którzy im akompaniują. Różnią się one niuansami - czasem wokaliście towarzyszy kilkoro muzyków (wtedy mamy prawdziwą orkiestrę), czasem jedynie np. akordeonista. Rzadko zdarza się, by na scenie pojawił się sam wokalista, zazwyczaj są to kilkuosobowe grupy. Można by próbować rozróżniać od siebie zespoły weselne i orkiestry, ale wśród ogłoszeń te nazwy wymieniane są zamiennie, więc wszelkie próby klasyfikacji mogą mijać się z celem.

Planujesz ślub? Stwórz z nami planer, który pomoże zadbać o każdy szczegół w tym wyjątkowym dniu

Na co zwracać uwagę wybierając zespół na wesele?

Czy podczas poszukiwań zespołu weselnego, czy DJ, powinniśmy pamiętać o kilku rzeczach:

 1. Poszukiwania zacznijmy od wypytania znajomych o rekomendacje. Może sami niedawno organizowali wesele i mogą podzielić się swoim doświadczeniem (to zdecydowanie ułatwi zadanie i zaoszczędzi mnóstwo czasu), a może byli niedawno na imprezie na której oprawa muzyczna wybitnie im się podobała? Nie możemy pomijać siły mediów społecznościowych - wrzucając zapytanie na tablicę możemy błyskawicznie otrzymać odpowiedź od bliższych i dalszych znajomych
 2. Jeśli znajomi nie pomogą, odwiedź różne grupy weselne - wątki znajdziesz na forach internetowych, ale i na serwisach społecznościowych, do wyboru masz i te o zasięgu ogólnopolskim, jak i lokalnym
 3. Sprawdzaj. Poproś o nagrania, o rekomendacje klientów. Szczególnie, jeśli decydujesz się na nowy zespół czy DJ, z którym nikt z twoich znajomych nie miał wcześniej do czynienia
 4. Zwracaj uwagę na szczegóły. Na przygotowanie do spotkania, na częstotliwość odpowiadania na maile - może to wynikać i z zapracowania, i ze sposoby podejścia do klienta
 5. Nie zapomnij spytać o repertuar - może się okazać, że w grę wchodzą tylko przeboje, których nie znosicie
 6. Zapytaj, jak wyobrażają sobie cały wieczór, czym się zajmą, a co już nie należy do ich zadań, czy planują różnego rodzaju "gry i zabawy" dla was i dla gości - dla jednych może być to plusem, dla innych - sygnałem, że trzeba szukać innej orkiestry na wesele
 7. Warto sprawdzić, czy liczą jedynie na urozmaicenia (typu kolorowe światła, maszyny do dymu itp.,), które znajdują się na sali, czy mają własny sprzęt - warto wcześniej ustalić co wam się podoba, a z czego chcecie zrezygnować
 8. Zwróć uwagę także na nagłośnienie. Możesz też wybrać się z przedstawicielem zespołu na salę, aby sprawdził, czy mają odpowiedni sprzęt do nagłośnienia, a może trzeba coś dodatkowo domówić.
 9. Nie zapomnij dopytać o termin - może się okazać, że wszystko wam się będzie podobało, ale nie zgracie się datą
 10. Podpisuj umowę. Wszystkie ustalenia dobrze mieć na piśmie, wtedy obydwie strony będą miały punkt odniesienia i będą mogły egzekwować wcześniej zaplanowane rzeczy

Podobne zasady dotyczą DJ wodzireja. Warto go też dopytać, czy przyjeżdża z własnym sprzętem muzycznym, czy wcześniej trzeba przygotować playlistę, jakie utwory zamierza puszczać itp.

Wiele osób uważa, że oprawa muzyczna to najważniejszy element wesela (oczywiście para młoda jest na pierwszym miejscu), warto więc zadbać, aby wszystko było tak, jak to sobie wymarzyliście.

Zespół disco polo na wesele

Większość zespołów weselnych ma w swoim repertuarze piosenki disco polo. Możecie jednak zdecydować się na "prawdziwy" zespół disco polo, który zagra piosenki z własnego repertuaru. Taka opcja jest jednak dużo droższa, zazwyczaj nie dotyczy całonocnej zabawy, jest raczej czymś w rodzaju weselnego koncertu. Jeśli marzy ci się zespół disco polo na wesele musisz zarezerwować termin z dużym wyprzedzeniem. Koszty, terminy i zasady należy ustalać (najczęściej) z managmentem danego zespołu.

Ile kosztuje zespół na wesele?

Widełki są bardzo duże, zależą od wielu czynników - począwszy od tego, czy ma to być całonocny występ, ile osób wchodzi w skład zespołu, jaki jest repertuar, kończąc na popularności zespołu i na tym, ile dodatkowo będziemy musieli zapłacić za dojazd.

Ceny rozpoczynają się od około 2 tysięcy za całonocne granie (do około 3-4 nad ranem), a kończą na 6 tysiącach. Oczywiście znajdziemy i wersje tańsze, ale i droższe.

DJ na wesele: cena

Teoretycznie za poprowadzenie przyjęcia weselnego przez DJ wodzireja zapłacimy mniej, jednak w praktyce niektórzy wystawiają faktury na kwoty takie, jak niektóre zespoły (albo i wyższe). Jak wyglądają widełki? Od około 1000 zł za DJ, który puści muzykę z komputera do 5-6 tysięcy za DJ, który zadba o wszystko (łącznie z oświetleniem itp.).

Pamiętajmy o poprawinach - najczęściej są one wyceniane oddzielnie.

To także może cię zainteresować:

Więcej o: