Zastanawiasz się "ile na wesele"? Nie chcesz kompromitacji? Podpowiadamy, ile się daje na wesele do koperty

Ile daje się do koperty? W sezonie weselnym wiele osób zadaje sobie to pytanie. Nie chcemy przesadzić w żadną stronę. Ile więc pieniędzy powinniśmy włożyć do koperty dla nowożeńców? Czym musimy się kierować?

Ile na wesele? To nie takie jasne

Wielu z nas ma w tej kwestii wątpliwości. Z jednej strony nie chcemy, aby impreza okazała się dla nas sporym obciążeniem finansowym - zwłaszcza, gdy nowożeńcy nie są naszą rodziną lub najbliższymi przyjaciółmi. Z drugiej, nie chcemy łamać przyjętych zasad i źle wypaść. Poza tym często możemy usłyszeć, że pieniądze z kopert mają zwrócić nowożeńcom koszty organizacji imprezy, dlatego nie powinniśmy dawać mniej niż 300 złotych od pary.

Jak zaprosić kogoś na wesele? A jak odmówić pójścia? Podpowiadamy >>

Ile się daje na wesele? [WASZE OPINIE]

Na naszym forum padło pytanie na ten temat. Autorka wątku wybiera się na wesele i zastanawia się, ile włożyć do koperty, aby nowożeńcom zwróciły się koszty przygotowania imprezy. Co doradzili jej inni uczestnicy dyskusji?

Tymi torebkami urozmaicisz każdą kreację!

Myślę, że 300-400 złotych będzie ok. Domyślam się, że to tylko znajomi i nie jesteś na przykład chrzestną. Według mnie 200 złotych to raczej mało, ale jak jesteś bez kasy, to może być. 300 złotych byłoby ok, a 500 złotych to już super.
Skoro chcesz, aby młodym "się zwróciło", to minimum 300 złotych.

Ale pojawiają się także głosy sugerujące, że kwota poniżej 300 złotych nie będzie wcale złym posunięciem.

Moim zdaniem 200 złotych będzie ok. Jeśli robią wesele, to znaczy, że mieli na nie pieniądze, nie musisz im oddawać.

Ile do koperty na wesele?

Wypowiedzi z przywołanej dyskusji potwierdzają, że w tej kwestii nie ma żadnych stałych reguł. Większość osób uważa jednak, że jeśli nie jesteśmy bliską rodziną, przyjaciółmi lub rodzicami chrzestnymi, powinniśmy włożyć do koperty od 300 do 500 złotych. Możemy także usłyszeć, że powinniśmy dać tyle, ile nowożeńcy płacą za nasze talerzyki.

Z kolei, jeśli chodzi o najbliższych, to kwota w kopercie powinna wynosić od 600 do 1000 złotych.

Te sukienki pasują na wesele!

Co na to ekspertka od planowania ślubów?

Jakiś czas temu głos na ten temat zabrała Izabela Janachowska, która zajmuje się przygotowywaniem ślubów. Jej wypowiedź przypadła do gustu wielu osobom.

- Będąc znajomym, wypada włożyć do koperty około 200 złotych, będąc już bliżej pary - 500 złotych. Te kwoty zależą od naszych możliwości. Wiadomo, że młodzi, zapraszając nas na wesele, nie myślą o tym, ile dostaną w kopercie, ale to dla nich ważny dzień, ważne chwile i chcą się dzielić z nami tymi emocjami. Nie zapraszają nas dla prezentów - mówiła Janachowska.

Ile na wesele do koperty? Izabela Janachowska podpowiada >>

Ile chrzestny daje na wesele?

Rodzice chrzestni to w tym przypadku szczególna kategoria. Ile pieniędzy powinni dać swoim chrześniakom w ramach prezentu ślubnego? Przyjęło się, że są to znacznie wyższe kwoty niż w przypadku pozostałych gości. Wahają się one w przedziale od 1000 do 2000 złotych.

Koperta czy prezent?

Wiele osób ma wątpliwości, co jest lepszą opcją - koperta czy prezent? Z jednej strony, prezent może być wspaniałą pamiątką, która nowożeńcom będzie kojarzyła się z nami. Z drugiej, nigdy nie mamy stuprocentowej pewności, czy wpasujemy się w gust młodej pary. Dlatego koperta z pieniędzmi wydaje się bezpieczniejszym rozwiązaniem.

Zobacz także: