Wesele 2020. Ile wypada dać w kopercie? Ile Polacy wkładają do weselnej koperty?

Wesele 2020. Ze względu na epidemię koronawirusa pary, które miały zaplanowane wesele na ten rok, nie mają lekko. Część imprez trzeba było przełożyć, inne zrobić w mniejszym gronie, a wszystkiemu towarzyszył ogromny stres i niepewność. Uczestnictwo w weselu w czasie epidemii to także spore wyzwanie dla gości, nie tylko ze względu na przestrzeganie obostrzeń sanitarnych. Ile wypada dać w kopercie? Czy ze względu na sytuację trzeba dać więcej?

Od 6 czerwca można organizować przyjęcia weselne do 150 osób. Zmieniła się rzeczywistość, zmieniają się też weselne standardy. Czy dotyczy to także prezentów? W tak trudnym dla wielu osób okresie, samo wyjście na wesele może być już dużym wydatkiem. Nawet jeśli nie musimy uzupełnić garderoby, to prezent może być sporym obciążeniem. Ile wypada włożyć do weselnej koperty? Przede wszystkim tyle, na ile możemy sobie pozwolić. 

Ile Polacy wkładają do weselnej koperty?

Każda rodzina ma inną tradycję i na pytanie ile Polacy wkładają do weselnej koperty, jest bardzo wiele odpowiedzi, w zależności od rodzaju przyjęcia i rejonu, z którego pochodzą goście. 

  • Ile na wesele od rodziców chrzestnych? W wielu kręgach przyjęło się, że matka oraz ojciec chrzestny ofiarowują młodej parze najwięcej gotówki. O widełkach można mówić w przypadku dolnej granicy, 1000 zł to taka standardowa kwota, jeśli chodzi o górną granicę to zgodnie z popularnym powiedzeniem “Sky is the limit”. Od tej kwoty są pewne odstępstwa. Matka lub ojciec chrzestny, którzy z prywatnych względów przybędą sami na wesele chrześniaka, na przykład bez dwójki dzieci z osobami towarzyszącymi oraz małżonka nie musi ponosić tak dużych kosztów. 
  • Ile Polacy wkładają do weselnej koperty w przypadku, gdy nie są z rodziny i ich status to bliscy znajomi? Część osób daje gotówkę od serca, zwłaszcza świadkowie ofiarują kwoty od 300 do 700 zł. Reszta znajomych zwyczajowo stara się zwrócić młodej parze koszt uczestnictwa w imprezie czyli około 400-500 zł od pary, co przyjmuje się za pewne minimum. Jeśli w grę wchodzi nocleg, kwotę powinniśmy powiekszyć o ok 50 zł od osoby. 

Zobacz eleganckie sukienki idealne na wesele na Avanti24.pl

 Ile daje się na wesele 2020?

Goście w trudnej sytuacji finansowej, którzy nie mogą lub nie chcą odrzucić zaproszenia, zamiast gotówki powinni wybrać prezent. Na wyprzedażach można znaleźć prawdziwe weselne perełki w dobrej cenie. Poniżej znajdziesz kilka ciekawych pomysłów na prezent, gdy gotówka jest ci nie na rękę:

  • album w ładnej oprawie - koszt około 100 zł
  • eleganckie kieliszki w towarzystwie butelki wina - koszt około 100 zł
  • wazon o ciekawym kształcie - koszt około 150 zł
  • geometryczny obraz - koszt od 100 zł
  • filiżanki do kawy - koszt około 150 zł
  • kupon na masaż dla dwojga - koszt około 100-200 zł
  • ładnie oprawione z czasów narzeczeństwa - koszt około 50 zł plus czas
  • drzewo do ogrodu, symbol wiecznej miłości - razem z donicą koszt to około 100 zł 

Pieniądze nie zawsze są dobrym rozwiązaniem, zamiast wkładać do koperty sumę, która będzie nas krępować, warto pomyśleć nad kupnem fajnego prezentu. Jeśli jesteś blisko młodych, warto pomyśleć też o przygotowaniu części prezentu samemu - zebraniu różnych nagrań w jeden film czy przygotowaniu albumu ze zdjęciami. W gronie znajomych możecie też zrobic zrzutkę na jeden większy prezent i rozłożyć koszt na wiecej osób. 

Koperta na wesele. Podpisywać czy nie podpisywać?

Podpisywać czy nie podpisywać? Podpisana koperta nie jest eleganckim rozwiązaniem i raczej nie powinniśmy tego robić. Co innego kartka z życzeniami, do której dołączamy prezent lub gotówkę, wtedy pod życzeniami można się podpisać, bez obaw o popełnienie faux pas. 

Szukasz torebki na wesele? Te kopertówki są idealne!

Ile dać na wesele 2020? Wesele w czasie epidemii koronawirusa 

To, ile powininiśmy dać w prezencie weselnym, to tak naprawdę bardzo indywidualna decyzja. Mamy wyjątkowy czas, trwa epidemia, która wiążę sie także z pogorszeniem się sytuacji materialnej wielu osób. Dotyczy to zarówno gości weselnych, pary młodej jak i całej branży ślubnej. 

Pamietajcie, by w czasie wesele stosować sie do zaleceń sanitarnych. Zachowywać dystans, myć i dezynfekować ręce. To bardzo ważne!

Zobacz wideo A może do prezentu dorzucisz Flower Box?
Więcej o: