Na którym palcu nosić pierścionek zaręczynowy i jak nosić go po ślubie?

Na którym palcu nosić pierścionek zaręczynowy? Przed takim pytaniem staje wielu przyszłych narzeczonych. Zaręczyny są jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego człowieka, dlatego warto się odpowiednio na nie przygotować.

Zaręczyny są jednym z najważniejszych momentów w życiu. To początek wspólnej przygody i jednocześnie drogi życia. Pierścionek jest pewnego rodzaju symbolem, który ma informować o tym innych, ale też przypominać o tym fakcie narzeczonym.

Zobacz wideo Mydło nie wystarczy. Jak zdjąć ciasny pierścionek?

Na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy? O czym pamiętać w dniu oświadczyn?

Na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy? To jedno z najczęstszych pytań, jakie zadają sobie mężczyźni planujący oświadczyny - moment, kiedy trzeba zebrać się na odwagę i oświadczyć się swojej ukochanej. Warto być dobrze przygotowanym do takiej chwili, aby nie rozproszyć uwagi wahaniem i niepewnością. Kiedy już zdecydujemy się na ten krok, warto upewnić się, czy na pewno wiemy, jak powinno to wyglądać. Nie mówimy tylko i wyłącznie o kwiatach, miejscu czy treści samych oświadczyn, ale i pierścionku zaręczynowym, który powinien znaleźć się na odpowiednim palcu.

Pierścionek zaręczynowy - na której ręce? Poznaj obowiązujące zasady

Na którą rękę zakłada się pierścionek zaręczynowy? Odpowiedź jest prosta. Kiedy ukochana powie "tak", załóż pierścionek zaręczynowy na serdeczny palec prawej ręki swojej wybranki. Pierścionek zaręczynowy ma bardzo symboliczny wymiar - od tej chwili weszliście w okres narzeczeństwa, w którym razem przygotujecie się do małżeństwa.

Jak nosić pierścionek zaręczynowy - dlaczego jest to palec serdeczny?

W zapamiętaniu, na którą rękę założyć pierścionek zaręczynowy, może pomóc wiedza na temat tego, skąd w ogóle wzięła się ta tradycja. Jej początki sięgają czasów starożytnych Greków. Według  mieszkańców Hellady, w palcu serdecznym znajduje się żyła, przez którą krew płynie prosto do serca. Obyczaj Greków przejęli także starożytni Rzymianie, którzy nazwali tę "wyjątkową żyłę" Vena Amoris i dlatego wkładali obrączki swych świeżo zaślubionych żon także na palec serdeczny - ale w odróżnieniu od Greków, na palec lewej dłoni.

Co ciekawe, tradycja ta dotrwała do dzisiejszych czasów. Jednak tylko w wybranych miejscach na świecie, np. w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Skandynawii, Francji oraz Stanach Zjednoczonych. Co więcej, w USA panuje tradycja, że po ceremonii zaślubin - kiedy na palcu prawej dłoni panny młodej pojawi się obrączka, pierścionek zaręczynowy należy przełożyć na serdeczny palec lewej dłoni.

Pierścionek zaręczynowy na której ręce - czyli kilka słów o polskiej tradycji

Dlaczego pierścionek zaręczynowy w Polsce nosi się na serdecznym palcu prawej ręki? Niemal we wszystkich pismach historycznych są wzmianki o tym, że pierścienie nosi się na palcach prawej dłoni. W dużej mierze wynika to z naszej kultury. Prawa ręka miała służyć do wykonywania najważniejszych czynności - takich jak podpisywanie ważnych dokumentów czy witanie się z innymi ludźmi.

Jako ciekawostkę możemy dodać, że w polskiej kulturze mamy jeszcze jedną tradycję. Jest to tak zwane "zaciśnięcie dłoni przez narzeczoną". Według polskiej tradycji narzeczona po założeniu pierścionka przez narzeczonego na palec powinna zacisnąć dłoń. Gest ten ma przynieść szczęście i trwałość związku.

Pierścionek zaręczynowy po ślubie - jak go nosić?

Jak nosić pierścionek zaręczynowy po ślubie? Jest na to co najmniej kilka rozwiązań i są one uzależnione od upodobania wybranki. Wiele pań tuż przed ceremonią zaślubin decyduje się na przełożenie pierścionka zaręczynowego z prawej dłoni na lewą. Inne wolą nosić oba pierścionki na prawej dłoni. Kolejnym sposobem jest noszenie pierścionka zaręczynowego na łańcuszku. 

Więcej o: