Przesądy ślubne, czyli co zrobić, aby nasze wspólne życie było zgodne, szczęśliwe i trwałe

Przesądy ślubne to część rytuału, który towarzyszy temu najpiękniejszemu dniu w życiu. Jak postępować, aby zagwarantować sobie dozgonną miłość i powodzenie w związku?

Przesądy weselne: o czym trzeba pamiętać

Przesądy weselne i ślubne funkcjonują od wielu stuleci. Na przestrzeni dziejów zmieniały się i ewoluowały. Obecnie, choć wydawać by się mogło, że żyjemy w społeczeństwie postępowym, które kieruje się argumentami racjonalnymi, to jednak trudno uniknąć wrażenia, że w pewnych sferach wciąż duże znaczenie mają przesądy, zabobony i inne magiczne wierzenia. Ślub jest właśnie jednym z takich wydarzeń. Zmiana stanu cywilnego to wielki krok, który sprawia, że wszystko w naszym życiu się zmienia. I każdy pragnie, aby w tym "nowym życiu" wszystko układało jak najlepiej. Powodzenie, miłość i wierność partnera ma zapewnić nam zastosowanie się do przesądów weselnych. I choć trudno w to uwierzyć, ich urzekającej magii poddają się nawet osoby, które w codziennym życiu są w 100 proc. racjonalne i twardo stąpają po ziemi. Wystarczy przywołać jeden z najpopularniejszych przesądów, według którego panna młoda musi mieć przy sobie coś niebieskiego - niemal każda panna młoda dba, aby choć niewielki detal jej stroju miał właśnie błękitny kolor, bo ma to jej zapewnić wierność męża.

Ślubne zabobony: o czym pamiętać podczas przygotowań do ślubu

Dzień ślubu poprzedzają tygodnie długich przygotowań i to już na tym etapie należy pamiętać o ślubnych zabobonach, które mogą według wierzeń zniszczyć szczęście małżeńskie pary. Tak więc ustalając datę ślubu należy wybrać miesiąc z literą "R" w nazwie, co zapewni szczęście i powodzenie młodej parze. Co więcej, przesądni wierzą w to, że nie należy przekładać raz ustalonej daty ślubu, a na świadków nie wybierać pary, której może to przynieść w późniejszym czasie nieszczęście.

Ciekawy jest także przesąd mówiący o tym, aby rozdać wszystkie zaproszenia ślubne, które zostały przygotowane - w innym wypadku młodej parze grozi nieszczęście. Sprzyjać powodzeniu małżonków ma natomiast wzięcie ślubu w Boże Narodzenie, karnawał lub Wielkanoc, zwłaszcza gdy uroczystość odbędzie się w tym samym kościele, w którym została ochrzczona panna młoda. 

Wybierając garderobę na ten szczególny dzień, należy pamiętać o tym, że buty pannie młodej powinien kupić pan młody, natomiast ona powinna mu w zamian ufundować koszulę. Biżuteria i sukienka nie powinny zawierać pereł, które wróżą łzy w małżeństwie, zaś w bukiet - róż i innych kolczastych roślin.

Ślubne wróżby i przesądy, które przetrwały do dziś

Niektóre przesądy i wróżby ślubne na tyle mocno zakorzeniły się w naszej świadomości, że do dziś są praktykowane. Nikogo nie dziwi, że panna młoda ma zaszytą w kreacji odrobinę cukru i chleba, co ma zapewnić dostatek w małżeństwie. Pan młody powinien jej także wrzucić do bucika monetę, a także mieć we własnej kieszeni ubrania banknot, który wróżyć będzie finansowe powodzenie.

Drogę do ślubu państwo młodzi powinni pokonywać w towarzystwie kierowcy - mężczyzny, a gdyby czegoś zapomnieli w żadnym wypadku nie zawracać, tylko wysłać po tę rzecz kogoś bliskiego. 

Kulminacyjnym momentem jest oczywiście ceremonia ślubna, której towarzyszy również mnóstwo wróżb i przesądów:

  • w drodze do ołtarza para nie powinna się potykać, bo oznacza to, że w małżeństwie też będzie dochodzić do potyczek
  • panna młoda nie powinna oglądać się za siebie
  • panna młoda powinna nasunąć kraniec sukni na but pana młodego - wtedy zapewni sobie dominację w małżeństwie
  • pomyłka w przysiędze małżeńskiej jest dobrą wróżbą
  • upuszczoną obrączkę powinien podnieść ksiądz lub ministrant
  • ten, kto okręci swojego małżonka przy ołtarzu podczas wychodzenia z kościoła będzie rządził w małżeństwie
  • nowożeńców należy obsypać pod kościołem ryżem na znak płodności oraz monetami na znak powodzenia finansowego.
Zobacz wideo Wybierasz się na ślub? Zrób samodzielnie prezent dla państwa młodych!
Więcej o: