Jak zorganizować ślub w plenerze? Wbrew pozorom, nie jest to wcale ogromne wyzwanie, zwłaszcza że przy takim wariancie nie trzeba zbyt wiele uwagi poświęcać dekoracjom z tego powodu, że o piękną oprawę ceremonii zadba sama natura, w tym chociażby malowniczy krajobraz czy niezapomniane miejsce, z całym swoim urokiem. Oczywiście, warto pomyśleć o drobnych dodatkach, które nadadzą charakteru tej wyjątkowej chwili. W ten sposób możecie stworzyć oryginalny motyw przewodni dla Waszej uroczystości. Dobrze sprawdzą się też kwiaty, które będą pasować praktycznie w każdych okolicznościach.
Wybierając miejsce na ślub w plenerze, warto liczyć się z każdą pogodą. Chociaż zapewne z całego serca pragniecie, by tego dnia nie nastąpił żaden kataklizm, niestety, na to jedno wpływu nie macie. Choć ceremonia w strugach deszczu może się wydawać mało romantyczna, także ma swój urok i trzeba być na nią odpowiednio przygotowanym. W tym celu przydadzą się altany lub namioty, w których wszyscy uczestnicy będą mogli się schronić przed opadami.
Jeśli nie planujecie ślubu wieczorem lub w zimowej scenerii, prawdopodobnie będziecie mogli liczyć na światło słoneczne. Mimo wszystko nie zaszkodzi, jeśli zainwestujecie także w dodatkowe oświetlenie, które spotęguje nastrój ślubnej wyjątkowości – w takim wypadku warto sięgnąć chociażby po gustowne lampiony (samodzielnie zadecydujcie, jaki ich kształt i formę preferujecie). Koniecznie pomyślcie też o transporcie dla gości, zwłaszcza jeśli miejsce, które wybraliście, znajduje się w trudno dostępnej okolicy.
Pamiętajcie, że ogromną zaletą ślubu w plenerze jest jego mniej formalny charakter. Dzięki temu uczestnicy będą mogli śmiało postawić na swobodniejszy strój. Nie zapominajcie jednak o uciążliwych owadach, takich jak komary – warto zastosować jakieś odstraszacze, by nie dać popsuć sobie tych szczególnych momentów.
Ślub w plenerze. Zdjęcie ilustracyjne mambographer/shutterstock.com
Ślub cywilny w plenerze nie stanowi teraz dla nikogo przeszkody. Tymczasem jeszcze nie tak dawno temu trzeba było się sporo nagimnastykować, by uzyskać pozwolenie na ceremonię organizowaną poza urzędem. Na szczęście w 2015 roku nastąpiła nowelizacja ustawy o aktach stanu cywilnego, dzięki której wszystko stało się bajecznie proste. Aktualnie Państwo Młodzi muszą wyznaczyć datę uroczystości i złożyć pisemny wniosek do urzędu. Zazwyczaj urząd bez problemu wyraża zgodę na ślub cywilny w plenerze, a odmowa zdarza się bardzo rzadko, w wyjątkowo skrajnych sytuacjach. Należy pamiętać, że podczas tak organizowanej ceremonii w widocznym miejscu musi się znaleźć godło Polski – jest to bezwzględny wymóg urzędu stanu cywilnego.
Ślub kościelny w plenerze niestety rzadko dochodzi do skutku. Aby mógł się odbyć, konieczna jest zgoda władz kościelnych, a te wydają ją niechętnie, zwykle dlatego, że przyszli małżonkowie przedstawiają nie dość konkretne powody, dla których zamierzają się pobrać wśród natury, a nie w świątyni. Jeśli bardzo zależy Wam na takim ślubie, możecie zwrócić się z prośbą o zgodę na niego bezpośrednio do biskupa. Musicie jednak wykonać ten ruch z odpowiednim wyprzedzeniem (bardzo dużym, najlepiej na rok przed planowaną ceremonią). Nie ma też pewności, że ten sposób zadziała.
Gdyby nie udało Wam się uzyskać pozwolenia na ślub kościelny w plenerze, pozostają Wam jeszcze uroczystości w małych kapliczkach położonych w niezwykle malowniczych miejscach. Świetnym pomysłem będzie więc wybranie jednej z nich, na przykład w górskiej scenerii. Musicie jednak najpierw upewnić się, że w danym przypadku będzie to możliwe. Możecie również zdecydować się na tradycyjny ślub w kościele, a następnie zorganizować wyjątkowe wesele w plenerze, w ukochanym przez Was miejscu.
Cena ślubu w plenerze zależy od tego, jaki ostatecznie będzie miał charakter. W przypadku ślubu cywilnego aktualnie należy zapłacić 1000 złotych za to, że odbędzie się on poza urzędem, a także 84 zł za sporządzenie aktu małżeństwa. Jeśli natomiast uda się uzyskać zgodę na ślub kościelny, trzeba będzie uiścić opłatę za mszę (w każdym kościele może być inna, warto dowiadywać się takich rzeczy u proboszcza danej parafii). Do obu kwot trzeba też doliczyć koszty związane z organizacją ceremonii, takie jak:
Zobacz też: Przesądy ślubne, czyli co zrobić, aby nasze wspólne życie było zgodne, szczęśliwe i trwałe
Ślub w plenerze MNStudio/shutterstock.com