Ślub cywilny - dokumenty, koszty, przysięga. Co musisz wiedzieć, nim do niego przystąpisz?

Ślub cywilny to jeden ze sposobów na zawarcie związku małżeńskiego. Jeśli się na niego zdecydowałaś, sprawdź, jakie formalności są przed Tobą i poznaj wszelkie szczegóły związane z tą uroczystością.

Ślub cywilny: dokumenty

Ty i Twój partner wybraliście ślub cywilny? Dokumenty, które powinniście przedłożyć w Urzędzie Stanu Cywilnego, by mogło do niego dojść, to:

  • dokument stwierdzający tożsamość, czyli dowód osobisty lub paszport;
  • dowód opłaty skarbowej za sporządzenie aktu małżeństwa;
  • jeśli któreś z Was było wcześniej w związku małżeńskim, dodatkowo dowód ustania dotychczasowego małżeństwa;
  • jeśli któreś z Was jest wdową/wdowcem, dodatkowo odpis skróconego aktu zgonu współmałżonka;
  • jeśli któreś z Was jest obcokrajowcem, dodatkowo dokument potwierdzający możliwość zawarcia związku małżeńskiego przez tę osobę, zgodnie z prawem, jakie obowiązuje w kraju jej pochodzenia.

Ślub cywilny: koszty

Koszty ślubu cywilnego nie są wysokie. Podstawowa kwota to 84 złote, stanowiąca opłatę za sporządzenia aktu małżeństwa. Gdybyście dodatkowo zdecydowali się na ceremonię odbywającą się poza budynkiem urzędu (innymi słowy, zamarzyłby się Wam ślub w plenerze), będziecie musieli dodatkowo zapłacić 1000 złotych. Jeśli jednak ślub cywilny ma się odbyć poza urzędem z powodu zagrożenia życia lub zdrowia jednego z Was (na przykład któreś z Was przebywa w szpitalu), wspomniana opłata nie będzie naliczana. Podobnie jest w przypadku, gdy przyczynę stanowi pozbawienie wolności jednej z osób wstępującej w związek małżeński (znajduje się ona w więzieniu).

Ślub cywilny: ile się czeka?

Wraz ze swoim narzeczonym złożyliście już konieczne dokumenty, a przed Wami, w niedalekiej przyszłości, ślub cywilny. Ile się czeka? Uroczystość może się odbyć najwcześniej po upływie miesiąca od złożenia przez przyszłych Państwa Młodych zapewnienia o tym, że nie widzą oni przeszkód do zawarcia tego małżeństwa. Macie na to czas do sześciu miesięcy od złożenia wspomnianego zapewnienia, a jeśli nie zrobicie tego w przeciągu pół roku, będziecie musieli złożyć je powtórnie. W szczególnych przypadkach dopuszcza się możliwość skrócenia okresu oczekiwania na ślub.

Zobacz też: Przesądy ślubne, czyli co zrobić, aby nasze wspólne życie było zgodne, szczęśliwe i trwałe

Przysięga na ślubie cywilnym

Przysięga na ślubie cywilnym różni się od tej, którą składa się w przypadku ślubu kościelnego. Niestety, złożenie własnej, specjalnie przygotowanej przysięgi na uroczystości urzędowej nie jest możliwe – jeśli zależy Wam na deklaracji małżeńskiej, którą ułożycie samodzielnie, musicie zdecydować się na ślub humanistyczny.

Treść przysięgi składanej podczas ślubu cywilnego:

"Świadoma/Świadomy praw i obowiązków wynikających z zawarcia małżeństwa uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (imię i nazwisko drugiej osoby) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe''.

Zobacz wideo Jak będzie wyglądał sezon ślubny i wakacyjny?

Jak wygląda ślub cywilny?

Jak wygląda ślub cywilny? Przede wszystkim musicie pamiętać o tym, by zabrać ze sobą dokumenty tożsamości (muszą je mieć przy sobie także Wasi świadkowie). Dzięki temu kierownik Urzędu Stanu Cywilnego będzie w stanie potwierdzić wasze dane osobowe.

Powinniście się zjawić na miejscu przynajmniej pół godziny przed rozpoczęciem uroczystości. Ślub nie będzie trwał długo – zwykle jest to około 20-25 minut. Samego ślubu udziela albo kierownik Urzędu Stanu Cywilnego, albo osoba, która została przez niego oddelegowana do tej czynności. Jeszcze przed rozpoczęciem uroczystości w Sali Ślubów gromadzą się goście. Jako Państwo Młodzi wkroczycie tam przy dźwiękach marszu weselnego (to najczęstsza praktyka).

Najpierw zostaniecie zapytani przez osobę udzielającą ślubu o to, czy chcecie zawrzeć związek małżeński. Kiedy oboje odpowiecie twierdząco, będziecie musieli kolejno złożyć przysięgę małżeńską, powtarzając ją za mistrzem ceremonii. Następnie zostanie ogłoszone zawarcie Waszego małżeństwa, a Wy wymienicie się obrączkami. Oczywiście, jak w przypadku uroczystości kościelnej, będzie chwila na pocałunek Panny Młodej i wybuch radości ze strony gości. Potem pozostaną już tylko formalności: złożenie podpisów pod aktem małżeństwa i wybór nazwiska.

Jak ubrać się na ślub cywilny?

Jak ubrać się na ślub cywilny? W przypadku tego rodzaju uroczystości można zachować nieco swobody, choć nadal należy zadbać o strój elegancki i stosowny do okazji. Jako Panna Młoda możesz naturalnie założyć wymarzoną, śnieżnobiałą suknię w takim fasonie, który najbardziej Ci odpowiada. Masz jednak do wyboru także inne kolory, również te bardziej intensywne. Jeśli jednak wolisz postawić na skromność, nic nie stoi na przeszkodzie, byś założyła szykowny, prosty kostium w ulubionej barwie. Jeśli natomiast chodzi o Pana Młodego, może zrezygnować z wszelkiego rodzaju dodatków, jednak najlepiej będzie, gdy po prostu wybierze odpowiedni garniturdopasowany do stylistyki stroju partnerki.

Zobacz też: Suknie ślubne 2021. Co będzie modne w tym sezonie?

Więcej o: