Ślub humanistyczny - co to takiego, dla kogo, kto go udziela?

Ślub humanistyczny to stosunkowo nowy w naszym kraju rodzaj uroczystości. Choć u jego podstaw leży usankcjonowanie miłości dwojga ludzi, to zarówno sam przebieg, jak i skutki prawne różnią go od innych ślubów. Sprawdźmy dokładniej, czym jest ślub humanistyczny.

Ślub humanistyczny - co to znaczy?

Nie każdy zetknął się z pojęciem ślub humanistyczny. Co to takiego jest? Co oznacza słowo ''humanistyczny'' w tej nazwie? Mianem ślubu humanistycznego określana jest ceremonia zawarcia małżeństwa, która nie odbywa się w kościele ani urzędzie stanu cywilnego, a dodatkowo ma bardzo spersonalizowaną formułę. W idei ślubu humanistycznego ogromny nacisk kładzie się na wartości związane bezpośrednio z człowiekiem: przyjaźń, zaufanie do ludzi, tolerancję i poszanowanie jednostki. Nazwa uroczystości pochodzi od angielskiego słowa ''human'' oznaczającego człowieka i odnosi się do idei humanizmu, czyli takiej postawy życiowej, w której zakłada się, iż człowiek samodzielnie kształtuje swoje życie i nadaje mu sens. W praktyce oznacza to, że o kształcie ceremonii ślubnej podczas ślubu humanistycznego decydują wyłącznie narzeczeni, dostosowując uroczystość do swoich potrzeb, upodobań i przekonań.

Ślub cywilny. Zdjęcie ilustracyjneŚlub cywilny - dokumenty, koszty, przysięga. Co musisz wiedzieć, nim do niego przystąpisz?

Co to jest ślub humanistyczny?

Jak więc najprościej odpowiedzieć na pytanie, co to jest ślub humanistyczny? Jest to świecka uroczystość umożliwiająca zawarcie związku małżeńskiego w wyjątkowy, spersonalizowany sposób. Stanowi przeciwwagę dla ślubu kościelnego, konkordatowego lub cywilnego, choć w przeciwieństwie do pozostałych form zawarcia związku małżeńskiego - w Polsce ślub humanistyczny nie jest prawnie unormowany, czyli nie niesie ze sobą skutków prawnych. Jest doskonałą alternatywą szczególnie dla osób niewierzących bądź rozwiedzionych, które marzą o doniosłej uroczystości, często plenerowej. Mogą skorzystać z niego również pary mieszane narodowościowo bądź wyznaniowo, a także pary jednopłciowe. Pierwszy ślub humanistyczny w Polsce odbył się w 2007 roku.

Ślub humanistyczny: kto udziela ślubu w tym przypadku?

Załóżmy, że decydujemy się na ślub humanistyczny. Kto udziela ślubu w tym przypadku? Wiemy, że ślubu kościelnego udziela ksiądz, a osobą udzielającą ślubu cywilnego jest urzędnik stanu cywilnego. Jak to wygląda w przypadku ślubu humanistycznego? Ceremonii przewodzi celebrant (lub celebrantka), zwany też mistrzem ceremonii. Jego rola jest podobna do funkcji sprawowanej przez urzędnika czy księdza: wysłuchuje przysięgi nowożeńców i udziela im ślubu, ogłaszając ich mężem i żoną. Mistrz ceremonii jest humanistą, osobą, która przeszła staranną rekrutację i spełnia wiele wymogów stawianych przed celebrantami zatrudnianymi przez firmy zajmujące się organizacją ślubów humanistycznych. Zazwyczaj odznacza się nienaganną dykcją i umiejętnościami interpersonalnymi, często porozumiewa się płynnie w dwóch i więcej językach.

Zobacz też: Garnitury ślubne 2021- już czas na nowy sezon! [ZDJĘCIA]

Ślub humanistyczny: cena

Jest coś, co może spędzać sen z powiek osobom, które chcą wziąć ślub humanistyczny: cena. Jednak wiele zależy od tego, jakie oczekiwania ma młoda para, gdzie chce zorganizować ceremonię i czy zajmie się jej organizacją samodzielnie, czy też zleci to wyspecjalizowanej firmie. Samo wynajęcie doświadczonego celebranta to koszt minimum 500-800 zł, do tego dochodzą opłaty za wynajem miejsca, dekoracje itp. Można skorzystać z usług firmy specjalizującej się w organizacji ślubów humanistycznych, wówczas, w zależności od życzeń specjalnych, koszt ceremonii wyniesie od 2000 do nawet 5000 zł.

Zobacz wideo Jak będzie wyglądał sezon ślubny i wakacyjny?

Ślub humanistyczny a prawo

Ślub humanistyczny a prawo - jak to właściwie jest? W Polsce ślub humanistyczny nie ma skutków prawnych, co oznacza, iż dla dopełnienia formalności nowożeńcy powinni również zawrzeć związek małżeński w urzędzie stanu cywilnego. Ślub humanistyczny ma więc wymiar czysto symboliczny, a osoby, które chcą, by ich małżeństwo było legalne w świetle obowiązującego w Polsce prawa, muszą zawrzeć również ślub cywilny. Niektóre firmy organizujące śluby humanistyczne zapewniają parom LGBT pomoc w przygotowaniu umowy partnerskiej. Taka notarialna umowa pomoże parze w uzyskaniu części praw przysługujących małżeństwom.

Warto wiedzieć, że zgodnie z zasadami Kodeksu Rodzinnego, ślubu humanistycznego nie mogą wziąć osoby:

  • które nie ukończyły 18. roku życia (w ściśle określonych przypadkach można pozwolić na ślub kobiecie, która ukończyła 16 lat),
  • pozostające w związku małżeńskim,
  • ubezwłasnowolnione,
  • dotknięte chorobą psychiczną lub niedorozwojem umysłowym,
  • spokrewnione w linii prostej, będące w stosunku przysposobienia (adopcji), będące rodzeństwem.

Ślub w plenerze staje się coraz popularniejszy. Zdjęcie ilustracyjneŚlub w plenerze - cywilny, kościelny. Jak go zorganizować i ile to kosztuje?

Ślub humanistyczny: ceremonia

Na osobach idących na ślub humanistyczny, ceremonia robi zwykle ogromne wrażenie. To, jak ona wygląda, zależy w głównej mierze od narzeczonych: ich zainteresowań, potrzeb czy upodobań. Uroczystość może być skromna lub wystawna, wzruszająca bądź humorystyczna, odbywać się w gustownych wnętrzach, na plaży czy w przydomowym ogrodzie. W skład ceremonii wchodzi przede wszystkim przysięga małżeńska, ale nie tylko. Za przebieg ceremonii odpowiada celebrant, to on służy narzeczonym radą i pomaga zrealizować ich marzenia. Zgodnie z ich życzeniem może na przykład cytować wybrane teksty literackie traktujące o miłości, czy też opowiedzieć zebranym o Młodej Parze. Ślub humanistyczny daje też możliwość przemawiania gościom oraz pozwala na dowolny dobór ulubionej muzyki.

Zobacz też: Przesądy ślubne, czyli co zrobić, aby nasze wspólne życie było zgodne, szczęśliwe i trwałe

Więcej o: