Przysięga małżeńska: czy zawsze brzmi tak samo?

Przysięga małżeńska to punkt kulminacyjny i najdonioślejszy moment każdej ceremonii ślubnej. Niezależnie od tego, czy młodzi biorą ślub kościelny, konkordatowy czy cywilny, przysięgają sobie wzajemną miłość i troskę, a po wypowiedzeniu słów przysięgi stają się mężem i żoną. Jednak czy tekst przysięgi jest zawsze taki sam?

Przysięga małżeńska. Czy tekst zawsze jest taki sam?

Najważniejszym momentem ceremonii ślubnej jest przysięga małżeńska. Tekst przysięgi jest jednak odmienny, w zależności od tego, z jakiego rodzaju ceremonią mamy do czynienia. Słowa wypowiadane podczas ślubu przez osoby zawierające małżeństwo nazywane są przysięgą małżeńską, ponieważ młodzi deklarują swoje uczucia oraz przyrzekają dbać o trwałość zawieranego związku. Inaczej jednak brzmi tekst przysięgi składanej podczas ślubu kościelnego bądź konkordatowego, inaczej zaś formuła wypowiadana przez osoby zawierające związek małżeński w urzędzie stanu cywilnego. W kościele przyszli małżonkowie ślubują sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską, a na świadka przysięgi wzywają Boga Wszechmogącego. Z kolei podczas świeckiej uroczystości w urzędzie stanu cywilnego, narzeczeni ślubują sobie uczciwość oraz trwały i zgodny związek. W obu przypadkach, po wypowiedzeniu tekstu przysięgi małżeńskiej, młodzi stają się oficjalnie małżeństwem, co dodatkowo zostaje przypieczętowane nałożeniem sobie wzajemnie obrączek.

Przysięga małżeńska w kościele

Jak wygląda przysięga małżeńska w kościele? Choć sam przebieg ślubu może być różny, zależnie od tego, czy udzielany jest on podczas mszy, czy jako odrębna uroczystość, to jednak pewne jego elementy pozostają niezmienne. Są to, w szczególności: przysięga małżeńska oraz ceremonia nałożenia obrączek. Zanim dojdzie do najważniejszego momentu uroczystości, ksiądz zwraca się do młodych, by podali sobie prawe dłonie i powtarzali za nim słowa przysięgi małżeńskiej wobec Boga i Kościoła. Gdy narzeczeni podadzą sobie prawe dłonie, ksiądz wiąże je stułą. Teraz przyszły mąż wypowiada słowa przysięgi: ''Ja, …, biorę Ciebie, …, za żonę i ślubuję Ci: miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż, Panie Boże Wszechmogący, w Trójcy Jedyny i wszyscy święci''. Po nim przysięgę składa narzeczona: ''Ja, …, biorę Ciebie, …, za męża i ślubuję Ci: miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż, Panie Boże Wszechmogący, w Trójcy Jedyny i wszyscy święci''. Przyjęcie słów przysięgi ksiądz potwierdza słowami: ''Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela. Małżeństwo przez was zawarte, ja powagą Kościoła katolickiego potwierdzam i błogosławię w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego''. W dalszej części ceremonii następuje poświęcenie obrączek, które następnie młodzi nakładają sobie wzajemnie na palce, wypowiadając przy tym słowa: ''…, przyjmij tę obrączkę, jako znak mojej miłości i wierności, w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego''.

Nieco inaczej brzmi tekst przysięgi w kościele ewangelickim: ''Ja, …, przed obliczem Boga żywego i w obecności tych świadków z ręki Bożej przyjmuję Ciebie, …, za żonę swoją / męża swego i ślubuję Ci: miłość, szacunek i wierność małżeńską w dniach dobrych, jak i złych, dzielić z Tobą radość i smutek, szczęście i nieszczęście, jak Bóg zrządzi oraz że Cię nie opuszczę, aż Bóg przez śmierć nas rozłączy. Do tego dopomóż mi, Panie Boże Wszechmogący. Amen''.

Zobacz też: Suknie ślubne 2021. Co będzie modne w tym sezonie?

Zobacz wideo Jak będzie wyglądał sezon ślubny i wakacyjny?

Cywilna przysięga małżeńska

Podczas uroczystości w urzędzie stanu cywilnego wygłaszana jest tzw. cywilna przysięga małżeńska. Na zawarcie małżeństwa w tej formie decydują się osoby, które z różnych względów nie chcą lub nie mogą wziąć ślubu wyznaniowego. Warto wiedzieć, że dawniej również osoby zawierające ślub kościelny musiały najpierw złożyć przysięgę w urzędzie stanu cywilnego i z odpisem aktu małżeństwa zgłaszały się do kościoła - od 1998 roku w Polsce istnieje jednak możliwość wzięcia ślubu konkordatowego, który ma takie same skutki prawne, jak ślub cywilny, a jednocześnie uznaje związek narzeczonych za małżeństwo sakramentalne.

Podczas ceremonii ślubnej w urzędzie stanu cywilnego kluczowa jest cywilna przysięga małżeńska. Tekst przysięgi młodzi powtarzają za pracownikiem urzędu. Pierwszy ślubuje pan młody, po nim przysięgę wygłasza panna młoda. Tekst przysięgi brzmi następująco: ''Świadomy/świadoma praw i obowiązków wynikających z zawarcia małżeństwa, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z … i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe''. Podobnie jak ksiądz w kościele, urzędnik stanu cywilnego swoimi słowami potwierdza zawarcie związku małżeńskiego oraz prosi świeżo upieczonych małżonków o wymienienie się obrączkami.

Słowa przysięgi małżeńskiej - czy zawsze są takie same?

Słowa przysięgi małżeńskiej to najważniejszy moment podczas ceremonii ślubnej zarówno dla przyszłych małżonków, jak i dla zgromadzonych gości. A co, jeśli narzeczeni chcieliby je rozbudować, albo wymyślić zupełnie własną przysięgę? Taką możliwość niesie ze sobą ślub humanistyczny, którego kształt dopasowywany jest do potrzeb i oczekiwań przyszłych małżonków. Uroczystość prowadzona przez celebranta może mieć dowolny przebieg, a narzeczeni ślubować sobie będą miłość słowami dobranymi zgodnie z upodobaniami. Należy jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do ślubu cywilnego czy konkordatowego, uroczystość humanistyczna nie ma w Polsce skutków prawnych, zatem dla dopełnienia formalności konieczne będzie również udanie się do urzędu stanu cywilnego celem zawarcia związku małżeńskiego zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Zobacz też: Garnitury ślubne 2021- już czas na nowy sezon! [ZDJĘCIA]

Więcej o: