Jak odnaleźć się w roli gościa weselnego? Podpowiadamy, jakich błędów powinniśmy się wystrzegać

Karolina Dokić - Pietuszko, ekspertka katalogu PlanujemyWesele, w rozmowie z Onet.pl odpowiada na pytanie, ile pieniędzy musimy wydać jako goście weselni. Okazuje się, że powinniśmy zacząć je odkładać dużo wcześniej, niż mogliśmy się spodziewać. Jakich błędów się wystrzegać?

Nie wszyscy lubią chodzić na wesela, choć z pewnością wiele z nas nie potrafi ich sobie odmówić. Ale czy zdajemy sobie sprawę z kosztów, które ponoszą goście weselni? Profesjonalny makijaż, nowa sukienka, koperta, drobny upominek – gdy zsumujemy wszystkie wydatki, ceny mogą okazać się zatrważająco wysokie. Karolina Dokić – Pietuszko w wywiadzie dla Onet.pl podpowiada, jak przygotować się do odegrana roli gościa weselnego.

Zobacz wideo Jak będzie wyglądał sezon ślubny i wakacyjny?

Co powinniśmy wręczyć młodej parze, gdy jesteśmy zaproszeni tylko na ślub

Zdarza się czasami tak, że młoda para decyduje się na zorganizowanie i wspólne celebrowanie samych zaślubin. Pod względem finansowym, to właśnie w tej sytuacji wychodzimy najlepiej. Jak mówi ekspertka:

Jeśli proszeni jesteście tylko na ślub, to w kościele lub USC parze młodej wręczyć powinniście tylko upominek zasugerowany w zaproszeniu. W przypadku, w którym takiej podpowiedzi nie ma, warto ofiarować wino, zdrapki, kupony lotto i inne tego typu podarunki. Dobrym pomysłem są również pieniądze, ale warto przekazać je w jakiejś kreatywnej formie, na przykład w postaci banknotów dziesięciozłotowych, przymocowanych za pomocą drucików do wnętrza ozdobnej doniczki z efektowną rośliną.

Tymczasem sumy, które wkładamy do koperty w przypadku zaproszenia na ślub, stale idą w górę. Podręcznikowo przyjmuje się, że najodpowiedniej jest zostawić młodej parze ok. 100 - 200 złotych, choć realia mówią, że często taka suma nie wystarcza. Doliczając jeszcze do tego nową sukienkę, buty, biżuterię, profesjonalny makijaż i fryzjera, koszty wydają się być bardzo wygórowane.

Piękne sukienki na wesele znajdziesz TUTAJ >>>

Jaką sumę pieniędzy włożyć do ślubnej koperty?

Gdy jesteśmy zaproszeni także na wesele, zwyczajowo bazujemy na tzw. "kwocie za talerzyk", czyli włożenie do koperty takiej kwoty, jaką poniosła młoda para za nasz talerz. Oczywiście kwota kwocie nie równa, a każde wesele rządzi się swoimi cenami, dlatego przyjęło się, że standardowy koszt wynosi ok. 250 zł za jedną osobę. W przypadku większych miast cena może być ok.100 zł wyższa, natomiast w przypadku mniejszych miast lub wsi o 100 zł mniejsza. 

Pamiętajmy jednak, że jeśli jesteśmy zaproszeni jako rodzina lub bliscy przyjaciele, kwota powinna być nieco wyższa. Rodzice młodych, którzy nie finansowali wesela w założeniu powinni dać do koperty od 2000 do 3000 zł, a rodzice chrzestni ok. 1000 zł. 

Oczywiście wszystkie kwoty są tylko umowne. To, ile powinniśmy wsadzić do koperty ślubnej zależy od wielu czynników, m.in. od majętności danych gości czy kwestii noclegu. 

Zaproszenia na ślub mogą przybierać różną formę. Zdjęcie ilustracyjneZaproszenia ślubne 2021- sprawdź, jak w efektowny sposób zaprosić gości

Jakie prezenty sprawdzą się najlepiej, gdy jesteśmy zaproszeni także na wesele

Gdy jesteśmy zaproszeni na wesele, nie możemy także zapomnieć o niewielkim podarunku, o którym zazwyczaj czytamy w zaproszeniu. Najczęściej jest to wino, książki czy też kwiaty - warto jest wziąć pod uwagę ich prośbę. Istotną rzeczą w tym przypadku jest także to, czy młoda para proponuje nam nocleg w obiekcie, w którym odbywa się przyjęcie.

Jeżeli organizatorzy wesela opłacają nocleg, to wówczas, oprócz kwoty w kopercie, warto młodym ofiarować też jakiś dodatkowy, niestandardowy prezent. Dzięki temu przyszli małżonkowie nie odniosą wrażenia, że zwracamy im pieniądze za usługę hotelową

Zakłada się więc, że jeśli para młoda płaci za nocleg, my wrzucamy do koperty nieco więcej pieniędzy lub kupujemy dodatkowy upominek. Jeśli nie, koszty pozostają umiarkowane niewielkie - albo przynajmniej nie większe. Wydawać by się mogło, że w czasach, gdy wszystkie wesela odbywały się głównie w niewielkich miastach, a noclegiem był dom rodzinny, kwestia kosztów nie była tak wielką rozterką.

Niektórzy z nas decydują się na prezent, który jest alternatywą dla pieniędzy w kopercie. Często zdarza się, że pary młode tworzą listę prezentów, do której możemy się odnieść. Tak naprawdę na tego typu liście może znaleźć się wszystko. Od małych dodatków do mieszkania aż po profesjonalne sprzęty domowe. Prezent ślubny często traktowany jest jako wspaniała pamiątka, nawet jeśli dotyczy rzeczy pozornie błahych. 

Stylowe prezenty na wesele znajdziesz też TUTAJ >>> 

Ślub humanistyczny - co to takiego, dla kogo, kto go udziela? Zdjęcie ilustracyjneŚlub humanistyczny - co to takiego, dla kogo, kto go udziela?

Dodatkowe koszty gości weselnych

Nie możemy także zapomnieć o nas samych. Przygotowane do wesela wymaga od nas niezłego nakładu gotówki. Zazwyczaj kilka dni przed weselem okazuje się, że nie mamy się w co ubrać, albo że pasowałoby wybrać się do kosmetyczki i fryzjera, aby nieco zadbać o wygląd. Koszty wzrastają także, gdy do wyszykowania mamy dzieci lub gdy musimy zadbać o opiekę dla nich na cały dzień.

Zwykle na dwa tygodnie przed uroczystością zaczynamy szukać odpowiednich dodatków, biżuterii, a także fryzjerki i makijażystki. Profesjonalny make-up to wydatek rzędu 100-150 zł, w zależności oczywiście od miasta, a ułożenie włosów to nawet dodatkowe 200 zł – mówi Katarzyna Dokić – Pietruszko.

Wybierając się na wesele jako gość, musimy także pamiętać o skrupulatnym przeczytaniu zaproszenia i potwierdzenia go w odpowiednim czasie. To ważna informacja dla pary, a im wcześniej damy im znać, tym spokojniej będą mogli podejść do czekających ich kosztów i aktualnych obostrzeń. 

Więcej o: