Kredyt na ślub. Jakie warunki trzeba spełniać?

Kredyt na ślub to coraz częstsze rozwiązanie, jakie biorą pod uwagę pary młode mające kłopot ze sfinansowaniem swojej wymarzonej uroczystości.

Kredyt na ślub: czy warto zadłużyć się, by zorganizować ślub?

Kredyt na ślub to coraz częściej spotykany sposób rozwiązywania problemu finansowania przyjęcia weselnego. Moda na wystawne imprezy pełne atrakcji dla gości odbywające się w renomowanych lokalach, sprawia, że koszty wesela w zależności od regionu sięgają nawet 100 tysięcy złotych. Nie każdą parę stać na taki wydatek. Dlatego wiele z nich decyduje się na zaciągnięcie kredytu na ślub, który w całości lub częściowo pokryje wydatki z nim związane. Czy warto podejmować takie zobowiązanie dla przyjęcia, które trwa jedną noc? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Znajdą się bowiem trafne argumenty za i przeciw. Ślub teoretycznie bierze się raz w życiu, więc wspomnienia z nim związane pozostaną w naszej głowie na zawsze. Z drugiej strony taka ilość gotówki może stanowić solidny początek, np. kiedy planujemy zakup własnych czterech kątów. Decyzję para mająca w planach ślub musi podjąć samodzielnie, analizując wszystkie za i przeciw. 

Jaki kredyt na wesele? Oferta bankowa

Jaki kredyt na wesele będzie najlepszy? Decydując się na kredyt na wesele, konieczne będzie zapoznanie się z ofertą bankową. Można skorzystać z pomocy doradcy finansowego, który będzie w stanie wyszukać najkorzystniejszą ofertę, dobraną do potrzeb konkretnej pary. Można również samodzielnie wykonać research. Wśród produktów bankowych nie znajdziemy raczej celowanego kredytu na wesele. Niemniej jednak każdy bank ma w swojej ofercie pożyczki i kredyty na dowolny cel. Ich wysokość jest uzależniona zazwyczaj przede wszystkim od zdolności kredytowej kredytobiorcy, która ustalana jest na podstawie jego miesięcznych dochodów z uwzględnieniem obciążeń, która posiada (np. inne kredyty, alimenty, koszta utrzymania itp.). 

Zobacz też: Przesądy ślubne, czyli co zrobić, aby nasze wspólne życie było zgodne, szczęśliwe i trwałe

Gdzie najlepiej wziąć kredyt na wesele?

Na rynku mamy obecnie wysyp wielu instytucji oferujących korzystne kredyty i pożyczki. Reklamują się one w telewizji i radio. Wiele osób zastanawia się więc gdzie najlepiej wziąć kredyt na wesele, aby nie ponosić wysokich kosztów. Nim podejmie się jakąkolwiek decyzję, warto przeanalizować i dobrze zapoznać się z umową kredytową. Warto sprawdzić także podmiot, u którego chcemy zaciągnąć dług, analizując informacje na jego temat zawarte na stronie Komisji Nadzoru Finansowego. Lepiej unikać firm, których działalność nie jest do końca jasna i transparentna. W przypadku kredytów i pożyczek opiewających na duże kwoty lepiej korzystać z usług rzetelnych instytucji, jakimi są banki, które dodatkowo mogą zaoferować różnego rodzaju ubezpieczenia, np. na wypadek utraty pracy przez kredytobiorcę itd. Wtedy zyskujemy pewność, że w trakcie spłaty nie wydarzy się nic, co zmusiłoby nas np. do natychmiastowej spłaty zaciągniętej sumy. 

Zobacz wideo Jak będzie wyglądał sezon ślubny i wakacyjny?

Kredyt na ślub. Ile trzeba mieć wkładu własnego?

Kredyt na ślub w przeciwieństwie do np. kredytu mieszkaniowego jest produktem, który nie wymaga posiadania wkładu własnego. Warunkiem jego otrzymania jest posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej, która wyliczana jest na podstawie dochodów z ostatnich kilku lub kilkunastu miesięcy (każdy bank ma nieco inne warunki ustalania zdolności). Dużo łatwiej jest uzyskać wyższy kredyt na korzystniejszych warunkach w banku, w którym posiadamy konto osobiste. Bank bowiem ma wgląd w to jak często pojawiają się na nim wpływy, jakie są nasze wydatki i ile mamy oszczędności. Te wszystkie czynniki sprawiają, że jako potencjalny kredytobiorca jesteśmy bardziej wiarygodni. 

Ile trzeba zarabiać, by otrzymać kredyt na wesele?

Aby otrzymać kredyt na wesele trzeba mieć stałe dochody. Banki jednak w ostatnich latach stają się coraz bardziej elastyczne. Już nie tylko posiadacze umów o pracę mogą ubiegać się o pożyczkę czy kredyt. Również osoby pracujące na innego typu umowach mogą skorzystać z takiej oferty. To, ile trzeba zarabiać, aby go otrzymać, zależy przede wszystkim od kwoty, o jaką wnioskujemy. W tym przypadku niestety zależność jest proporcjonalna - im mniej zarabiamy, tym mniejsza będzie kwota udzielonego kredytu. 

Kredyt na ślub. Ile może wynosić rata?

Kredyt na ślub, jak już wspomniano, może mieć różną wysokość. Bezpośrednią konsekwencją tego jest też różna wysokość rat. To, ile może wynosić rata takiego kredytu, uzależnione jest także od tego na ile miesięcy rozłożymy spłatę - im dłuższy okres kredytowania, tym niższe raty. 

Przykładowo:

Klient banku komercyjnego posiadający w nim konto osobiste ma wpływy około 2700 złotych miesięcznie. Jeśli zdecyduje się na kredyt w wysokości 50 000 tysięcy złotych z okresem spłaty wynoszącym pięć lat (60 miesięcy), to jego rata wynosić będzie około 1047 złotych (w tym ok. 100 złotych to koszt ubezpieczenia kredytu). Oprocentowanie w tym wypadku wynosi 12%.

Zobacz też: Sukienka na ślub cywilny 2021 - modne modele i kolory na tę wyjątkową okazję

Więcej o: