Świadek na ślubie. Jakie warunki trzeba spełniać, aby móc nim zostać?

Świadek na ślubie to nie tylko zaszczytna, ale i odpowiedzialna funkcja. Sprawdź, kto może nim zostać.

Świadek na ślubie. Czy musi być pełnoletni?

Świadek na ślubie pełni zazwyczaj nie tylko rolę formalną, która ogranicza się do podpisania aktu ślubu, ale także zwyczajową jako pomocnik Państwa Młodych przed i w trakcie trwania uroczystości weselnych. Dobór odpowiedniej osoby bywa czasem trudny. Przede wszystkim jednak należy zwrócić uwagę na jej wiek. W przypadku ślubu cywilnego świadek musi być pełnoletni. Aby mógł pełnić tę funkcję, musi posiadać przy sobie dowód tożsamości. 

Świadek na ślubie. Czy musi być żonaty?

Jeśli chodzi o stan cywilny, to świadek na ślubie nie musi być żonaty. Funkcję tę może pełnić każda osoba bez względu na to, czy jest stanu wolnego, czy znajduje się w związku formalnym lub partnerskim. Da się jednak zauważyć pewną prawidłowość wśród młodych par, które organizują przyjęcia weselne, gdzie świadkowie pełnią ważną rolę reprezentacyjną. Zazwyczaj do tej funkcji decydują się one wybierać osoby stanu wolnego lub takie, które jeszcze nie sformalizowały swoich związków. 

Zobacz wideo Jak będzie wyglądał sezon ślubny i wakacyjny?

Jak powinien ubrać się świadek na ślub?

Ślub jest bardzo ważną uroczystością w życiu człowieka, co podkreśla się chociażby przez odświętny strój. Dotyczy to nie tylko pary młodej, ale także najbliższych im osób, w tym także świadków. Jak powinien ubrać się świadek na ślub? Będąc świadkiem na ślubie należy postawić więc na klasyczny elegancki garnitur w przypadku panów, natomiast panie, które zostają świadkami również powinny wyglądać elegancko i wytwornie, pamiętając jednak, że ich strój nie może przyćmić kreacji panny młodej - zalecana jest więc zdecydowanie skromna i nierzucająca się w oczy stylizacja. 

Ile daje świadek na ślub cywilny? Czy lepszym rozwiązaniem są pieniądze, czy prezent rzeczowy?

Ile daje świadek na ślub cywilny? Odwieczny problem dotyczący tego jak obdarować w dniu ślubu parę młodą dotyka także świadków. Świadek na ślub cywilny to ważna i reprezentacyjna funkcja, która jest wyrazem zaufania i sympatii, jaką darzy konkretną osobę para, która wstępuje w związek małżeński. To sprawia, że osoby takie czują się zobligowane do poniesienia większych kosztów związanych z prezentem ślubnym. Świadek na ślub cywilny może swój upominek przekazać w formie pieniężnej lub rzeczowej. Nie ma konkretnych kwot, które powinny znaleźć się w kopercie. Wydaje się jednak, że minimum które obecnie powinno się zarezerwować na taką okoliczność to 500 złotych. Kwoty wyższe uzależnione są przede wszystkim od indywidualnych możliwości konkretnej osoby. Ile dać na ślub jako świadek? Najprostszą metodą jest przyjęcie zasady, że dajemy tyle, ile warta jest dla nas przyjaźń z parą młodą. 

Zobacz też: Ślub w plenerze - cywilny, kościelny. Jak go zorganizować i ile to kosztuje?

Co potrzebuje świadek na ślub?

Świadek na ślub to osoba, która potwierdza swoją obecnością i podpisem fakt zawarcia ślubu przez parę młodą. Co potrzebuje świadek na ślub? Musi posiadać przy sobie dowód tożsamości, który każdorazowo sprawdza urzędnik udzielający ślubu cywilnego. 

Co kupuje świadek na ślub?

Jeśli masz zostać świadkiem na ślubie na pewno po twojej głowie kołacze się pytanie co powinieneś kupić w prezencie. Nawet jeśli decydujesz się na podarowanie młodym pewnej kwoty pieniędzy w kopercie, warto dołączyć do tego jakiś pamiątkowy drobiazg, który będzie przypominał o tym wyjątkowym dniu. Może być to personalizowana butelka wina, komplet filiżanek lub inny drobiazg, który będzie łatwo ze sobą zabrać na ceremonię.   

Zobacz też: Ślub cywilny - dokumenty, koszty, przysięga. Co musisz wiedzieć, nim do niego przystąpisz?

Więcej o: