Ślub. Czym różni się ceremonia urzędowa od wyznaniowej?

Ślub to ceremonia, która ma na celu dobrowolne połączenie dwóch osób związkiem małżeńskim. Można go zawrzeć w urzędzie lub w świątyni.

Co to jest ślub?

Co to jest ślub? Jest to niezwykle ważny moment w życiu każdego człowieka. Decyzja o związaniu się z drugą osobą na całe życie pociąga za sobą wielką odpowiedzialność, dlatego powinna być gruntownie przemyślana. Ślub jak już wskazano, jest to zawarcie związku małżeńskiego. Można go zawrzeć na kilka sposobów:

  • ślub cywilny - jest to zawarcie związku małżeńskiego w obecności urzędnika państwowego; pociąga on za sobą skutki prawne
  • ślub wyznaniowy - zawierany jest w obecności przedstawiciela wspólnoty wyznaniowej i nie pociąga on za sobą skutków prawnych
  • ślub konkordatowy - jest to połączenie obu powyższych ślubów; zazwyczaj ceremonia odbywa się w świątyni, a osoba go udzielająca jest zobowiązana dostarczyć odpowiedni dokumenty do urzędu w wyznaczonym terminie; taki ślub pociąga za sobą konsekwencje prawne.

Ślub konkordatowy. Kiedy do USC?

Jeśli planujemy ślub konkordatowy, wówczas odpowiednio wcześniej musimy zgłosić się do urzędu stanu cywilnego (USC), gdzie ten fakt zostanie odnotowany. Urzędnicy za pośrednictwem systemu elektronicznego pozyskują akty urodzenia osób zamierzających wstąpić w związek małżeński. Podczas wizyty konieczne jest okazanie dowodu tożsamości. Na miejscu przyszli małżonkowie składają oświadczenie o tym, że nie ma okoliczności, które wyłączałyby możliwość zawarcia związku przez nich. Uiszcza się także opłatę skarbową. Dokument o braku okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa powinien być gotowy po tygodniu. Jego data ważności wynosi trzy miesiące. Dlatego też moment kiedy zgłaszamy się do USC w sprawie ślubu konkordatowego, nie powinien mieć miejsca wcześniej niż trzy miesiące przed datą planowanego ślubu. 

Zobacz wideo Jak będzie wyglądał sezon ślubny i wakacyjny?

Jak wygląda ślub ekumeniczny?

We współczesnym świecie mamy do czynienia z dużą dowolnością jeśli chodzi o wyznania. Mieszanie się religii i kultur prowadzi do sytuacji, że osoby różnych wyznań decydują się na zawarcie związku. Większość religii zezwala na zawarcie takich małżeństw. Jak można to zrobić? Ślub ekumeniczny wygląda nieco inaczej niż ślub osób, które wyznają jedną wiarę. Uczestniczyć w nim powinni duchowni obu wyznań, a para młoda składa przysięgę przed przedstawicielami jednej i drugiej religii. Szczegóły ceremonii zależą od tego, z jakimi religiami mamy do czynienia. 

Zobacz też: Świadek na ślubie. Jakie warunki trzeba spełniać, aby móc nim zostać?

Jak wygląda ślub w urzędzie?

Jak wygląda ślub w urzędzie? Taki ślub ma całkowicie świecki charakter. Małżonkowie w obecności urzędnika państwowego i świadków składają sobie przysięgę, a na znak zawartego małżeństwa nakładają sobie wzajemnie obrączki. Częścią ceremonii państwowej jest także złożenie podpisów na akcie zawarcia małżeństwa, którego jeden egzemplarz trafia później do pary. 

Zobacz też: Ślub cywilny - dokumenty, koszty, przysięga. Co musisz wiedzieć, nim do niego przystąpisz?

Jak wygląda ślub ewangelicki?

A jak wygląda ślub ewangelicki? Ślub wyznawców religii ewangelickiej nie różni się mocno od ślubu zawartego w innych kościołach. Młoda para jest zobowiązana dostarczyć na około 2,5 miesiąca przed ceremonią dokumenty z USC potwierdzające brak przeszkód do zawarcia związku, a także akty chrztu. Przed ślubem młodzi kilkakrotnie spotykają się także z duchownym w celu pogłębienia swojej wiary. W samej uroczystości mają towarzyszyć im świadkowie, podobnie jak ma to miejsce w przypadku ślubów w urzędzie. 

Jak wygląda ślub kościelny z osobą niewierzącą?

Kościół katolicki dopuszcza możliwość zawarcia związku małżeńskiego wyznawcy religii rzymskokatolickiej z osobą niewierzącą. Jak zatem wygląda ślub kościelny z osobą niewierzącą? Konieczne jest przedsięwzięcie odpowiednich kroków. Młoda para musi otrzymać zgodę biskupa na wzięcie ślubu. Uzyskuje się ją za pośrednictwem parafii, w której ma odbyć się ceremonia. Osoba niewierząca musi złożyć oświadczenie, że nie będzie sprawiała trudności w wychowywaniu dzieci w wierze katolickiej. Ponadto oboje partnerów musi wziąć udział w naukach przedmałżeńskich. Sama uroczystość różni się natomiast tym, że jest skrócona. W zakresie przysięgi osoba niewierząca nie składa jej fragmentów odwołujących się do Boga i innych postaci związanych z religią wyznawaną przez swojego małżonka.

Ślub. Na czym zaoszczędzić?

Ślub bez względu na to, jaką formę przybierze, jest przedsięwzięciem kosztownym. Młode pary stają się coraz bardziej kreatywne starając się ograniczyć koszty jego organizacji. Na czym zaoszczędzić organizując ślub i wesele?

  • stroje - to bardzo duży wydatek, a posłużą nam zaledwie jedną noc. Warto więc rozważyć zakup sukni czy garnituru z drugiej ręki lub skorzystanie z wypożyczalni strojów wieczorowych
  • papeteria - zaproszenia, winietki, numeracja stołów, menu itd. Są to efektowne dodatki, które generują spore koszty, a wystarczy odrobina inwencji i zdolności, a można przygotować je samodzielnie
  • prezenty dla gości - moda na oferowanie gościom drobnych upominków zagościła u nas już jakiś czas temu; tego typu gifty można również przygotować samodzielnie.

Zobacz też: Przesądy ślubne, czyli co zrobić, aby nasze wspólne życie było zgodne, szczęśliwe i trwałe

Więcej o: