Zaproszenia ślubne. Gotowe czy wykonane samodzielnie? Jak je adresować i wręczać?

Zaproszenia ślubne to część ślubnej papeterii bez której trudno byłoby zorganizować elegancki ślub i wesele. Co warto wiedzieć o zaproszeniach?

Zaproszenie ślubne czy zawiadomienie? Różnice

Jaka jest różnica między zaproszeniem ślubnym a zawiadomieniem? Zaproszenie ślubne to pisemna forma powiadomienia o zbliżającej się uroczystości zaślubin. Zawiera ona niezbędne informacje takie jak imiona i nazwiska przyszłych małżonków oraz osób, które zostają zaproszone na uroczystość, a także czas i miejsce ceremonii, telefon kontaktowy w celu potwierdzenia obecności oraz adres miejsca, gdzie odbędzie się przyjęcie weselne. Często umieszczana jest także adnotacja na temat prezentów, jakich oczekują Państwo Młodzi (butelka wina, książka czy przekazanie datku na wskazany cel). 

Na rynku można znaleźć także zawiadomienia ślubne, które od zaproszeń różnią się tym, że zawierają jedynie informację na temat nowożeńców oraz miejsca uroczystości ślubnej, brak w nich natomiast zaproszenia na przyjęcie weselne, w którym zazwyczaj biorą udział jedynie najbliżsi (rodzina i przyjaciele).

Sukienka na ślub cywilny 2021 - modne modele i kolory na tę wyjątkową okazję Sukienka na ślub cywilny 2021 - modne modele i kolory na tę wyjątkową okazję

Gdzie kupić zaproszenia ślubne?

Gdzie kupić zaproszenia ślubne? Można je kupić w gotowej formie. Wymagają one wypełnienia jedynie niezbędnych danych odręcznie. Takie zaproszenia znajdziemy w sklepach papierniczych lub tych gdzie sprzedawana jest papeteria, drukarniach lub w internecie. Jednak coraz rzadziej stosuje się takie rozwiązanie. Najczęściej młodzi decydują się na zaproszenia w pełni spersonalizowane i wydrukowane. Są one bardziej przejrzyste i czytelne. Tego typu usługę można zamówić również w drukarni, ale także za pośrednictwem internetu, gdzie wiele firm ogłasza możliwość stworzenia indywidualnych projektów zaproszeń z pełną personalizacją. 

Tanie zaproszenia ślubne: gdzie je znaleźć?

Największy wybór jeśli chodzi o tanie zaproszenia ślubne, oferuje bez wątpienia internet. Pełno w nim ciekawych ofert wykonania indywidualnych zaproszeń. Można także wybrać z gotowych wzorów. Taka opcja jest najtańsza i najbardziej ekonomiczna. Wzór wymaga jedynie uzupełnienia danymi i jest gotowy do rozdania gościom. Czas dostarczenia takich zaproszeń również jest bardzo atrakcyjny, gdyż już w przeciągu 2-3 dni można cieszyć się gotową papeterią ślubną. 

Jak zrobić zaproszenia ślubne na komputerze?

Jeśli masz wiele kreatywnych pomysłów i zacięcie do samodzielnego wykonywania wielu rzeczy bez trudu samodzielnie zrobisz zaproszenia ślubne na komputerze. Jak to zrobić? Potrzebna jest przynajmniej podstawowa wiedza z zakresu projektowania oraz umiejętność obsługi programu graficznego, który umożliwi wykonanie projektu.

  • rozpocząć należy od wyboru grafiki, jaka będzie widoczna na zaproszeniu (może być to wspólne zdjęcie lub klasyczna grafika z obrączkami lub gołębiami)
  • konieczne jest także stworzenie tekstu zaproszenia i dobór odpowiedniej czcionki; następnie należy gotowy tekst dopasować do formatu, jaki będzie miało zaproszenia - czcionka nie powinna być zbyt ozdobna ani zbyt mała, tak aby całość była czytelna
  • aby samodzielnie wydrukować takie zaproszenia konieczny jest zakup odpowiedniego papieru o dużej gramaturze, dzięki któremu zaproszenie będzie dobrze wyglądać; do drukowania potrzebna jest także dobrej jakości drukarka, która nie będzie rozmazywać i zostawiać brzydkich śladów na papierze - najlepiej sprawdzi się tu drukarka laserowa.

Jak samemu zrobić zaproszenia ślubne?

Zaproszenie ślubne można także wykonać samodzielnie, bez użycia komputera. Jak to zrobić? Wystarczy naszkicować projekt, jak miałoby ono wyglądać, a następnie zaopatrzyć się w niezbędne materiały i przystąpić do pracy. Bez wątpienia jest to czasochłonne zadanie, jednak na pewno przyniesie sporo satysfakcji i sprawi, że wasze zaproszenia będą wyjątkowe i niepowtarzalne. Jeśli brak ci pomysłu na to jak samemu zrobić zaproszenia ślubne, warto skorzystać z wielu dostępnych w sieci filmików typu DIY, gdzie krok po kroku znajdziesz instrukcję jak przygotować nieszablonowe zaproszenie. 

Jak wypisać zaproszenia ślubne z osobą towarzyszącą?

Wypisywanie zaproszeń to jedno z najtrudniejszych zadań. Ważne jest, aby dokładnie sprawdzić pisownię imion i nazwisk, aby nie popełnić gafy wręczając niepoprawnie wypisane zaproszenie. W przypadku osób, które znajdują się w związkach nieformalnych lub w przypadku których nie mamy pewności czy są same, czy posiadają partnera, bezpiecznym wyjściem jest wypisanie zaproszenia z osobą towarzyszącą, bez wymieniania jej z imienia i nazwiska. Jak wypisać zaproszenia ślubne z osobą towarzyszącą? Formuła powinna wyglądać następująco:

"(...) Panią Annę Kowal z osobą towarzyszącą..." lub "(...) Pana Jana Kowalskiego z osobą towarzyszącą..."

Zaproszenie ślubne: kiedy należy je wręczać?

Kiedy należy wręczać zaproszenia ślubne? Należy to zrobić z odpowiednim wyprzedzeniem, tak aby potencjalny gość mógł zaplanować sobie czas wolny na okoliczność ślubu i wesela. Wiele par w zaproszeniu umieszcza datę, do której należy potwierdzić swój udział w uroczystości - waha się ona zazwyczaj od kilku dni przed ceremonią do nawet miesiąca przed ślubem. W zależności od tego należy także odpowiednio wcześniej powiadomić i dostarczyć zaproszenia. Przyjmuje się jednak, że trzy miesiące przed uroczystością to odpowiedni czas na przekazanie gościom zaproszeń. 

Życzenia ślubne to ważny moment uroczystości. Zdjęcie ilustracyjne Życzenia ślubne. Jak składać je osobiście, a jak na piśmie?

Jak adresować zaproszenia ślubne?

Jak adresować zaproszenia ślubne? Należy zrobić to bardzo starannie, nie przekręcając imion i nazwisk. Jeśli zapraszamy także dzieci, to w zależności od wieku umieszczamy je wraz z rodzicami w zaproszeniu ("Annę i Krzysztofa Nowaków wraz z dziećmi", "Katarzynę i Adama Kwiatkowskich z córką Joanną") lub jeśli są to dzieci w wieku 16+ dajemy im osobne zaproszenie. Jeśli na weselu nie ma być osób niepełnoletnich wówczas również warto zaznaczyć taką informację w zaproszeniu. 

Zobacz też: Ślub córki. Jak się do niego przygotować? Strój, fryzura, prezent, urlop

Więcej o: