Fotograf ślubny: ile kosztuje, kiedy rezerwować i o co pytać?

Fotograf ślubny to często lwia część weselnego budżetu. Zastanawiasz nad wyborem fotografa? Sprawdź, co warto wiedzieć i jakie zadać pytania podczas spotkania.

Ślubna fotografia to nadal najważniejsza pamiątka, oprócz tradycyjnych portretów aktualnie bardzo modne są sesje zdjęciowe oraz ślubne miniteledyski. Jak wybrać odpowiednią osobę do współpracy i na co zwrócić uwagę? Sprawdzamy. 

''Szukam fotografa na wesele''- oczekiwany efekt

Fraza ''szukam fotografa na wesele'' jest jedną z najczęściej wpisywanych w wyszukiwarkę przez pary po zaręczynach, ale każdy ma inne wyobrażenie na ten temat. Przed rezerwacją terminu warto zastanowić się, jakie są nasze oczekiwania: 

 • Czy zależy nam na pełnej fotorelacji z przygotowań, ceremonii i wesela
 • A może tylko na klimatycznej sesji? 
 • Być może dobrym rozwiązaniem będzie teledysk weselny lub transmisja na żywo dla dalszych członków rodziny i przyjaciół, którzy nie mogą uczestniczyć w ceremonii?

Bardzo ważne jest portfolio danej osoby, metoda retuszu oraz klimat sesji. Przed kontaktem obowiązkowo należy obejrzeć jak najwięcej prac danego artysty. 

Zobacz wideo #Biznes Walczy - Fotograf podpowiada, jak ustawić odpowiednie światło do zdjęć

Fotograf na ślub: o co pytać? Lista zagadnień do omówienia 

Przed podjęciem decyzji o współpracy pomocne będzie spotkanie, podczas którego omówimy wszystkie ważne dla nas szczegóły. Poniżej przygotowaliśmy listę tematów, które warto poruszyć podczas rozmowy

O co pytać fotografa na ślub?

 • Styl i charakter pracy 
 • Pełny zakres oferty
 • Doświadczenie
 • Ilość osób zaangażowanych w dane zlecenie 
 • Licencja na fotografowanie w kościele 
 • Forma przekazania zdjęć 
 • Możliwość wglądu przed postprodukcją 
 • Czas oczekiwania 
 • Możliwość wykonania sesji narzeczeńskiej 
 • Kwestia oświetlenia 

Jakiego fotografa polecacie na wesele? Kto pyta nie błądzi 

Aktywne poszukiwanie idealnego fotografa z pewnością przełoży się na więcej ofert. Wystarczy dołączyć do tematycznej grupy w mediach społecznościowych i zadać innym użytkownikom pytanie: ''Jakiego fotografa polecacie na wesele?''. Takie mini ogłoszenie spotka się z reakcją nie tylko internautów, ale też wielu fotografów. To znacznie ułatwia cały proces. Dobrym rozwiązaniem jest też dodanie do obserwowanych konkretnych hasztagów wraz z nazwą miejscowości. Ważnym źródłem informacji mogą być też znajomi młodej pary. Co więcej, jeśli zależy nam na kameralnej sesji, pocztą pantoflową jesteśmy w stanie dotrzeć do osób, które fotografią zajmują się hobbystycznie i mogą zaoferować elastyczne warunki. 

Zobacz też: Zaproszenia ślubne 2021- sprawdź, jak w efektowny sposób zaprosić gości

Kiedy rezerwować fotografa na ślub? Idealny moment 

Kiedy rezerwować fotografa na ślub? Planując współpracę z profesjonalną firmą, im wcześniej ustalimy termin, tym lepiej. Renomowani fotografowie mają kalendarz wypełniony zleceniami i nie można kontaktu odkładać na ostatnią chwilę. Najwcześniej należy zacząć szukać fotografa na ślub z rocznym wyprzedzeniem, najpóźniej kilka miesięcy przed ceremonią. Oczywiście inaczej wygląda współpraca z fotografem amatorem, który nie tylko znajdzie termin, ale też można umówić się na zdjęcia próbne, na przykład sesję narzeczeńską.

Ile kosztuje fotograf na ślub? Sky is the limit

Pytanie, ile kosztuje fotograf na ślub, ma kluczowe znaczenie w planowaniu weselnego budżetu, cena usługi uzależniona jest od kilku czynników. Liczy się zarówno renoma fotografa, jak i ilość osób do obsługi uroczystości. Ważna jest też ilość czasu, przez którą fotograf będzie nam towarzyszył i postprodukcja. Niektórzy oferują też produkty uzupełniające jak pamiątkowy album na zdjęcia. Za profesjonalną usługę należy zapłacić od trzech do czterech tysięcy złotych. Cena artystycznej sesji waha się w granicach pięciu tysięcy złotych. Ślubny teledysk to wydatek rzędu 2,5-3 tys. złotych. Usługa transmisji ślubu to koszt około 500 zł. Z fotografem amatorem stawki ustalane są indywidualnie, wszystko zależy od porozumienia zaangażowanych stron. 

Zobacz też: Świadek na ślubie. Jakie warunki trzeba spełniać, aby móc nim zostać?

Więcej o: