Urlop okolicznościowy z okazji ślubu. Co trzeba wiedzieć?

Urlop okolicznościowy z okazji ślubu to przywilej pracowników zatrudnionych na umowie o pracę. Jak z niego skorzystać?
Zobacz wideo Wywiad Meghan i Harry'ego u Oprah Winfrey wstrząśnie rodziną królewską? Sekretny ślub, płeć drugiego dziecka i oskarżenia o rasizm

Urlop okolicznościowy z okazji ślubu to jeden z przywilejów pracowniczych osób, które są zatrudnione na umowie o pracę. W takim przypadku mogą one skorzystać z dodatkowego urlopu, który nie wlicza się do wymiaru urlopu wypoczynkowego, a który przyznawany jest ze względu na konkretną okoliczność, np. ślub, ale też narodziny dziecka czy śmierć bliskiej osoby. 

Ile dni urlopu okolicznościowego przysługuje z tytułu ślubu?

Z tytułu ślubu cywilnego pracownikowi, który wstępuje w związek małżeński, należą się dwa dni urlopu okolicznościowego. Pracodawca udziela go na podstawie wniosku. W celu potwierdzenia zasadności przyznania urlopu, pracodawca może poprosić o przedstawienie odpisu skróconego aktu małżeństwa. Jeden dzień urlopu okolicznościowego przysługuje też rodzicowi w związku ze ślubem swojego dziecka. 

Ile dni urlopu okolicznościowego przysługuje z tytułu ślubu kościelnego?

Urlop okolicznościowy należy się tylko i wyłącznie w przypadku, gdy zawierane małżeństwo pociąga za sobą skutki cywilnoprawne. Co to oznacza? Ni mniej ni więcej tylko tyle, że skorzystać możemy z niego biorąc ślub cywilny lub konkordatowy (tzn. udziela go duchowny, który ma obowiązek zgłosić ślub do urzędu, aby dopełnić formalności). 

Urlop okolicznościowy z okazji ślubu: ile dni w poszczególnych przypadkach?

Urlop okolicznościowy z okazji ślubu przysługuje nie tylko pracownikom, którzy zmieniają stan cywilny. Można o niego także wnioskować w innych przypadkach. Różni się wówczas wymiarem.          

  • urlop okolicznościowy z okazji ślubu dziecka - należy się rodzicom w wymiarze jednego dnia
  • urlop okolicznościowy z okazji ślubu siostry lub brata  - w tym wypadku urlop nie przysługuje
  • urlop okolicznościowy z okazji ślubu matki, ojca, pasierba, rodzica adopcyjnego czy innych członków rodziny - niestety też nie przysługuje pracownikowi. 

Dla rodziców przewidziany jest jeden dzień wolnego z okazji ślubu dziecka, który powinien być wykorzystany w związku z uroczystością ślubną, np. na rozdawanie zaproszeń lub inną podobną czynność.

Kiedy można wykorzystać urlop okolicznościowy na ślub?

Nie ma ściśle określonego terminu wykorzystania urlopu okolicznościowego na ślub. Niemniej jednak lepiej go nie odwlekać, gdyż powinien być spożytkowany na działania związane z uroczystością.

W jakim terminie należy udzielić pracownikowi urlopu okolicznościowego?

Pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu okolicznościowego pracownikowi. Ten jednak powinien dostatecznie wcześniej poinformować o takiej sytuacji przełożonego i złożyć odpowiedni wniosek o udzielenie dni wolnych od pracy.

Urlop okolicznościowy na ślub: wniosek

Aby uzyskać urlop okolicznościowy należy złożyć wniosek o jego udzielenie. Najczęściej pracodawcy posiadają gotowe formularze, ale można taki wniosek bez trudu stworzyć samodzielnie.

Zawarte w nim powinny zostać:

  • dane osobowe pracownika,
  • data kiedy chcielibyśmy wykorzystać urlop okolicznościowy,
  • powód, dla którego chcemy skorzystać z urlopu okolicznościowego (w tym przypadku ślub),
  • odręczny podpis.

Można także zawrzeć we wniosku informację, że zobowiązujemy się do jak najszybszego dostarczenia odpisu aktu małżeństwa w celu potwierdzenia zasadności udzielenia urlopu. 

Drugi ślub po rozwodzie, a urlop okolicznościowy

W przypadku osób, które są po rozwodzie i postanawiają ponownie wstąpić w związek małżeński, zasady dotyczące urlopu okolicznościowego nie zmieniają się. Wystarczy złożyć wniosek do pracodawcy, aby uzyskać dwa dni wolnego na przygotowania związane z powtórną uroczystością. 

Więcej o: