Życzenia ślubne. Wszystko, co trzeba wiedzieć o składaniu życzeń z okazji ślubu

Życzenia ślubne to wyraz miłości i przyjaźni jaką bliscy otaczają parę młodą w wyjątkowym dniu zaślubin. Co powinno się w nich znaleźć?
Zobacz wideo Célia Jaunat pokazała drugą kreację ślubną i obrączkę

Życzenia ślubne składamy z okazji zawarcia związku małżeńskiego. Zwyczaj ten ma miejsce zwykle tuż po zakończeniu uroczystości. Zgromadzeni goście nie tylko składają nowożeńcom gratulacje, obdarowują ich prezentami, ale także składają życzenia. Są one wyrazem ich troski i wiary w przyszłe szczęście nowych małżonków.

Życzenia ślubne - co powiedzieć nowożeńcom?

W życzeniach takich nigdy nie brakuje nawiązań do zdrowia i miłości. Goście życzą często także rychłego powiększenia nowej rodziny i powodzenia w kwestiach finansowych. Zawsze jednak należy pamiętać, aby przy składaniu życzeń zachować umiar - nachalne życzenia posiadania potomstwa mogą zostać negatywnie odczytane, zwłaszcza jeśli para np. nie ma tego w swoich planach. Pamiętajmy więc, aby składając życzenia ślubne zawsze robić to w sposób taktowny i wyważony, tak aby nasze słowa nie zostały odebrane w negatywny sposób. 

Jak podpisać życzenia ślubne?

Niektórzy goście, z różnych względów, nie mogą dotrzeć na uroczystość ślubną, ale mimo to chcą wraz z młodą parą świętować ich wyjątkowy dzień. W takim przypadku często sięgają po kartki okolicznościowe, dzięki którym mogą przesłać nowożeńcom życzenia na piśmie. Taki karnet można zakupić w sklepach z artykułami papierniczymi, na poczcie itp. Wiele z nich ma gotowe teksty wewnątrz - wystarczy podpisać się imieniem i nazwiskiem - i gotowe. Inne mają miejsce na treść, którą sami możemy dowolnie sformułować. 

Bez względu na to, czy korzystamy z gotowego karnetu, czy sami tworzymy go od podstaw wraz z zawartą w środku treścią, zawsze należy podpisać życzenia ślubne. Jeśli składamy je indywidualnie podpisujemy się imieniem i nazwiskiem. Jeżeli robimy to w imieniu rodziny, wówczas wymieniamy jej członków z imienia, np.

  • Joanna i Paweł Olszańscy wraz z dziećmi 
  • Anna, Jan oraz Piotruś Kowalscy.

Jak podpisać życzenia ślubne od rodziców?

W dniu ślubu bardzo ważną rolę pełnią rodzice młodej pary. To na nich, tuż po nowożeńcach, skupia się wzrok wszystkich gości. Dlatego ważne jest aby prezentowali się nienagannie. Rodzice zazwyczaj są współorganizatorami przyjęcia weselnego, ale także przygotowują dla swoich pociech wyjątkowe prezenty. To oni także jako pierwsi składają życzenia ślubne młodym tuż po uroczystości. Zdarza się jednak, że nie mogą uczestniczyć w ślubie dzieci - wówczas również mogą skorzystać z możliwości przesłania życzeń w formie listu, kartki lub za pomocą nowoczesnych środków łączności. Takie życzenia również należy odpowiednio podpisać. Jak podpisać życzenia ślubne od rodziców? Najlepszym podpisem będzie sformułowanie "Kochający Rodzice", które będzie wyrazem nieustającej troski o dobro dzieci.

Więcej o: