Przysięga małżeńska: jak wygląda i co oznacza? Przysięga małżeńska po polsku i angielsku

Przysięga małżeńska to magiczna formuła, która sprawia, że w jednym momencie zmieniamy swój status i ze stanu narzeczeństwa przechodzimy do małżeństwa. Co oznacza przysięga małżeńska i kto pierwszy obiecuje dozgonną miłość? Sprawdzamy.

Co oznacza przysięga małżeńska - po prostu regułka? 

Myli się ten, kto uważa, że przysięga małżeńska to zwykła błahostka i niewinna regułka powtarzana za księdzem lub urzędnikiem stanu cywilnego. Słowa przysięgi małżeńskiej wskazują na trzy filary związku: 

  • miłość 
  • wierność
  • uczciwość

Co więcej, wypowiadając słowa przysięgi, bierzemy na siebie rolę względem drugiej osoby. Przysięga określa też zakres obowiązków, które od tej pory będą nam towarzyszyć w małżeństwie. Na pytanie, co oznacza przysięga małżeńska, najlepszą odpowiedzią jest zobowiązanie. 

Jak brzmi przysięga małżeńska w urzędzie stanu cywilnego, a jak w kościele? 

Zastanawiasz się, jak brzmi przysięga małżeńska w urzędzie stanu cywilnego, a jak w kościele? W świątyni przysięgę składa się przed siłą wyższą, dlatego towarzyszy temu podniosła atmosfera. Na koniec para młoda prosi o pomoc stwórcę i świętych, aby pomogli im wytrwać w zobowiązaniu wobec drugiej osoby. Przysięga małżeńska to kulminacyjny moment ceremonii, co mówi ksiądz i jak brzmi sam tekst? Szczegóły poniżej: 

Kiedy jest przysięga małżeńska i co mówi ksiądz? 

Kiedy jest przysięga małżeńska? Państwo młodzi przemawiają dopiero po słowach duchownego, który na początku zadaje trzy pytania, na które należy odpowiedzieć twierdząco: 

  • ''Czy chcecie dobrowolnie i bez żadnego przymusu zawrzeć związek małżeński?''
  • ''Czy chcecie wytrwać w tym związku w zdrowiu i chorobie, w dobrej i złej doli, aż do końca życia?''
  • ''Czy chcecie z miłością przyjąć i po katolicku wychować potomstwo, którym Bóg was obdarzy?''

Następnie przechodzi się do indywidualnej przysięgi przyszłych małżonków. 

Przysięga małżeńska: kto pierwszy przysięga? 

Kto pierwszy wypowiada słowa przysięgi małżeńskiej? Jako pierwszy po księdzu słowa przysięgi powtarza pan młody, szczegółowy tekst prezentujemy poniżej: 

"Ja biorę Ciebie (imię) za żonę i ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz to, że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci." 

Zobacz wideo Jak będzie wyglądał sezon ślubny i wakacyjny?

Jak wygląda przysięga małżeńska składana przez przyszłą żonę? 

Druga w kolejce jest panny młoda, jak wygląda przysięga małżeńska kobiety? Praktycznie nie różni się od tekstu wypowiadanego przez mężczyznę, zmianie ulega tylko imię osoby, do której kierowane są uroczyste słowa. 

"Ja biorę Ciebie (imię) za męża i ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz to, że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci."

Zobacz też: Ślub. Czym różni się ceremonia urzędowa od wyznaniowej?

Jak brzmi przysięga małżeńska w urzędzie stanu cywilnego?

  • Przysięga pana młodego: 

"Świadomy praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (imię) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe."

  • Przysięga panny młodej: 

"Świadoma praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (imię) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe."

Zobacz też: Fotograf ślubny: ile kosztuje, kiedy rezerwować i o co pytać?

Przysięga małżeńska w urzędzie stanu cywilnego po angielsku

W przypadku, gdy partner lub partnerka nie posługuje się językiem polskim, praktykowana jest przysięga małżeńska w urzędzie stanu cywilnego po angielsku. O pomoc warto poprosić tłumacza przysięgłego, ale w wolnym tłumaczeniu tekst przysięgi mógłby brzmieć mniej więcej w ten sposób:  

''Conscious of the rights and choice from the founding of a family, I solemnly declare that I am entering into a marriage with (name) and I promise that I will do my best to make our marriage compatible, happy and lasting".

Przysięgę w tym języku możemy złożyć także w kościele. Przykładowy tekst poniżej: 

Ksiądz: ''Do you take (name) as your lawful wife/husband, to have and to hold, from this day forward, for better or for worse, for richer or for poorer, in sickness and in health, to love and cherish until death do you part?''

Na te słowa duchownego państwo młodzi odpowiadają kolejno: ''I do'' oraz słowa: ''I take this ring as a sign of my love and faithfulness in the name of the father, the son and the holy spirit.''

Kiedy przysięga małżeńska jest nieważna- co może mieć wpływ? 

Wiemy już kiedy jest przysięga małżeńska i jak brzmi tekst wypowiadany przez każdego z małżonków. Czas znaleźć odpowiedź na pytanie kiedy przysięga małżeńska jest nieważna i czy można ją podważyć? 

Powodem do nieważności przysięgi małżeńskiej może być różnica pomiędzy przysięgą i faktyczną wolą. Chodzi o zgodność woli ze słowami, które wypowiadamy przy zawieraniu aktu małżeństwa. ''Jeśli jednak jedna ze stron albo obydwie pozytywnym aktem woli wykluczyłyby samo małżeństwo lub jakiś istotny element małżeństwa, albo jakiś istotny przymiot zawierają je nieważnie''. Kiedy przysięga małżeńska jest nieważna? Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Zobacz też: Kredyt na ślub. Jakie warunki trzeba spełniać?

Więcej o: