Obrączki ślubne - złoto. Jaki fason wybrać, na co zwracać uwagę przy zakupie?

Obrączki ślubne złote czy z innego kruszcu to jedyny symbol, który po przyjęciu weselnym zostanie z nami na lata. Dlatego warto przyłożyć się do wyboru odpowiednich obrączek, tak aby przez lata cieszyć się ich bezproblemowym użytkowaniem.

Jaka jest symbolika obrączek ślubnych?

Obrączki ślubne to namacalny dowód na zawarcie związku małżeńskiego. Jaka jest ich symbolika? Są one symbolem miłości i wierności małżeńskiej. Obrzęd ich nałożenia zawarty jest zarówno w ceremoniale świeckim jak i wyznaniowym, co sprawia, że sam przedmiot zyskuje na znaczeniu. Małżonkowie od momentu ślubu powinni stale nosić obrączki, które są symbolem ich uczucia i oddania drugiej osobie. 

Czy obrączki ślubne muszą być ze złota?

Czy obrączki ślubne muszą być ze złota? W naszej tradycji przyjęło się, że obrączki ślubne powinny być złote. Jest to jednak typowo zwyczajowe podejście, gdyż tak naprawdę nie ma żadnych wytycznych co do tego, z jakiego kruszcu należy wykonywać obrączki. Coraz więcej par odchodzi nawet od tradycyjnego, żółtego złota na rzecz jego białej lub różowej odmiany. Spotkać można także często obrączki srebrne lub platynowe. Tu o wyborze powinny decydować preferencje danej pary.

Gdzie kupić złote obrączki ślubne?

A gdzie najlepiej kupić złote obrączki ślubne? Rozglądając się za nimi, swoje kroki należy skierować do firmowych salonów jubilerskich, które oferują obszerne kolekcje obrączek, wśród których każda para znajdzie odpowiedni model dla siebie. Co więcej, jubilerzy zazwyczaj oferują także możliwość indywidualnego dostosowania danego modelu, np. gdy chcemy, aby obrączka była szersza lub węższa niż modelowa. Obrączki ślubne można zamówić także u złotnika, czyli rzemieślnika, który zajmuje się wykonywaniem wyrobów ze złota. 

Zobacz też: Ślub. Czym różni się ceremonia urzędowa od wyznaniowej?

Najpiękniejsze obrączki ślubne: wybór wielu par

Najpiękniejsze obrączki ślubne to te o klasycznym fasonie, bez dodatkowych ozdób w postaci kamieni szlachetnych, szlifów czy zmatowień. Tego typu dodatki z czasem mogą wyjść z mody, ulec uszkodzeniu lub sprawić, że obrączka będzie wyglądać na zniszczoną. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wybór tradycyjnych modeli, które mimo upływu lat nie wychodzą z mody, a przy regularnym czyszczeniu i konserwacji nawet po wielu latach wyglądają jak nowe. 

Obrączki złote: klasyczne, szerokie, płaskie, nowoczesne. Które wybrać?

Obrączki złote to biżuteria, która nie tylko wyraża nasze przywiązanie do drugiego człowieka, ale także pokazuje, jaki mamy gust i co nam się podoba. Na rynku jubilerskim co rusz pojawiają się różne nowości, a pary stające przed wyborem obrączek mają nie lada zadanie, aby wybrać model, który spodoba się im obojgu, a przy tym będzie trwały i funkcjonalny. Najpopularniejsze modele obrączek:

  • obrączki złote klasyczne, o szerokości 4-5 mm o zaokrąglonym profilu, bez dodatkowych zdobień, grawerów czy zmatowień (ewentualnie pamiątkowy grawerunek wewnątrz obrączki)
  • obrączki złote szerokie, te o szerokości równej lub większej niż 6 mm; warto w tym przypadku zdecydować się na obrączki soczewkowe, tzn. takie, które wewnątrz mają wyoblony profil, dzięki czemu styczność skóry z metalem jest mniejsza (poprawia to komfort użytkowania)
  • obrączki złote płaskie, czyli takie, których profil jest równy, często lekko ścięty przy końcach dla uzyskania bardziej dekoracyjnego efektu
  • obrączki złote nowoczesne - pod tym pojęciem znajdziemy zarówno obrączki z kamieniami szlachetnymi, jak i te z białego lub różowego złota.

Ile kosztują złote obrączki ślubne?

Ile kosztują złote obrączki ślubne? Ich cena zależy od wielu czynników. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę ilość kruszcu potrzebną do ich wykonania - im grubsze i cięższe obrączki tym cena będzie wyższa. Na jej poziom mają też wpływ dodatkowe kwestie takie jak szlify, grawerowanie lub umieszczenie kamieni szlachetnych. Niemniej jednak cena zestawu obrączek o najprostszym, klasycznym wyglądzie wykonanych z żółtego złota zaczyna się od około 2200 złotych. 

Zobacz wideo Jak będzie wyglądał sezon ślubny i wakacyjny?

Gdzie kupić tanio obrączki ślubne?

Gdzie kupić tanio obrączki ślubne? Jeśli szukasz sposobu na to, aby tanio kupić obrączki ślubne, udaj się do złotnika. W niewielkich zakładach złotniczych można wykonać obrączki niemalże identyczne z tymi dostępnymi w salonach sieciowych, a cena powinna być zdecydowanie bardziej atrakcyjna. Dodatkowo koszt wykonania obrączek można obniżyć przynosząc własny kruszec - jeśli posiadasz dawno nienoszone złote kolczyki, pierścionki, łańcuszki itp., warto oddać je do przetopienia. W ten sposób zyskasz materiał do wykonania obrączek, a ich cena będzie równoznaczna z kosztem ich wykonania. 

Dlaczego noszenie obrączki jest tak ważne?

Zastanawiasz się, dlaczego noszenie obrączki jest tak ważne? To pamiątka, która towarzyszy parze nowożeńców aż do końca życia (przynajmniej w założeniu). Dlatego niezwykle ważne jest, aby po ślubie oboje małżonków w miarę możliwości nosiło swoje obrączki na znak miłości, zaangażowania i oddania swojemu małżonkowi/małżonce. Jeśli noszenie biżuterii na rękach jest niemożliwe np. ze względów zawodowych, wówczas można zawiesić obrączkę na łańcuszku lub nosić ją przy sobie w portfelu. Ważne, aby zawsze była pod ręką, w bezpiecznym miejscu. 

Zobacz też: Życzenia ślubne. Wszystko, co trzeba wiedzieć o składaniu życzeń z okazji ślubu

Więcej o: