Księga gości- sprawdź, jak przygotować niezwykłą pamiątkę

Księga gości, to taka trochę kronika wspomnień ze ślubu. Obecna na uroczystości rodzina i przyjaciele wpisują w niej swoje życzenia, luźne myśli lub żarty. Chcesz przygotować księgę gości na swoje wesele? Sprawdź, co warto wiedzieć.

Po co jest księga gości i dlaczego warto ją przygotować? 

Każdy, kto chociaż raz uczestniczył w uroczystości zaślubin wie, że po mszy lub złożeniu przysięgi w Urzędzie Stanu Cywilnego do świeżo upieczonych małżonków ustawia się długa kolejka. Goście chcą przekazać prezenty oraz najlepsze życzenia. Im więcej osób, tym cały proces trwa dłużej i nie ma czasu na dłuższą rozmowę. Właśnie z tego powodu warto przygotować księgę dla gości, którą wystawia się w restauracji lub sali weselnej. Po co jest księga gości i dlaczego warto przygotować tego typu pamiątkę?- to dodatkowa przestrzeń na życzenia. 

Jakie są rodzaje księgi gości weselnych, którą opcję wybrać? 

Producenci akcesoriów weselnych prześcigają się w coraz to nowych pomysłach, które mają za zadanie mile zaskoczyć zgromadzonych i sprawić, że dzień ślubu będzie naprawdę wyjątkowy. Obok tradycyjnych modeli papierowych można kupić księgi drewniane lub wykonać kronikę samodzielnie. Więcej na temat tego, jakie są rodzaje księgi gości weselnych, dowiesz się z dalszej części artykułu. 

Zobacz wideo Co z sezonem weselnym? "Decyzje, co do luzowania obostrzeń, będą odważniejsze"

Księga gości- tradycyjna 

To nic innego jako papierowy tom pełen pustych kartek na których uczestnicy wesela wpisują kilka miłych słów. Księgę warto kupić w komplecie z albumem, taki duet będzie piękną ozdobą w rodzinnej biblioteczce. Koszt tradycyjnej księgi gości waha się w granicach od 50 do 100 zł. 

Ile stron powinna mieć księga gości? 

Wszystko zależy od ilości zaproszonych osób. Standardowa księga gości liczy około 200 stron, tyle wystarczy, aby każdy mógł zostawić po sobie pamiątkowy wpis. To, ile kartek powinna mieć księga gości, zależy też od jej przeznaczenia. Księgę można na przykład połączyć z albumem i przy życzeniach wkleić pamiątkowe zdjęcie

Księga gości- rodzaje

  • Księga gości- list w butelce 

To bardzo romantyczna opcja rodem z filmu ''Masz wiadomość''. Do dużego szklanego pojemnika goście wrzucają ręcznie napisane liściki z życzeniami, które dodatkowo przewiązuje się sznureczkiem. Słój pełen listów zapewni ciekawą rozrywkę podczas zimowego wieczoru i będzie ładną ozdobą sypialni lub salonu

  • Księga gości- życzenia na kamykach 

Ten nietypowy pomysł jest dość prosty w wykonaniu. Jak zrobić samemu księgę gości na bazie kamyków? Wystarczy kupić worek ładnych otoczaków w sklepie ogrodniczym, korektor lub biały marker i drewnianą skrzynkę lub słój. 

  • Księga gości- szklany obraz 

Bazą księgi jest rama obrazu z przezroczystą szybą, do środka weselnicy wrzucają życzenia wypisane na drewnianych serduszkach. To miła pamiątka i ciekawa ozdoba, która po latach przypomni miłe chwile i dobre życzenia. 

Jak zrobić samemu księgę gości? - instruktażowe filmiki 

Przy odrobinie chęci i czasu z powodzeniem można samemu wykonać księgę gości. Chcesz wiedzieć, jak krok po kroku robi się taką pamiątkę? Poniżej prezentujemy instruktażowe filmiki. 

  • Księga gości DIY - scraping book 

Propozycja dla miłośników wyklejanek, wystarczy trochę kolorowej papeterii i ozdobny segregator.

 
  • Księga gości z drewnianych elementów

Gotowe części można kupić w supermarkecie budowlanym lub dobrze zaopatrzonym sklepie papierniczym. Drewniane części z powodzeniem zamówisz też przez Internet. 

 
  • Księga gości papierowe serduszka 

W pasmanterii należy kupić wstążkę, w sklepie papierniczym kolorowe karteczki. Zobacz video tutaj.

  • Księga gości list w butelce 

Elementy potrzebne do wykonania takiej księgi większość z nas ma w domu. Jest to niskobudżetowa, ale bardzo efektowna propozycja. Zobacz video tutaj

Gdzie kupić księgę gości weselnych- stacjonarnie, czy przez Internet?

Na ślubach z motywem przewodnim na przykład kwiat róży lub wianek laurowy warto powtórzyć motyw na wszystkich dekoracjach. Przy zakupie zaproszeń i winietek warto poprosić o dodatkowe wykonanie księgi. Spójna szata graficzna z pewnością zrobi dobre wrażenie na gościach. Przy niskim budżecie lub ograniczonej ilości czasu najlepszą odpowiedzią na pytanie, gdzie kupić księgę gości weselnych, będzie Internet. 

Kto powinien wpisać się do księgi gości? 

Odpowiedź na pytanie, kto może lub powinien wpisać się do księgi gości, brzmi: każdy. Księga gości powinna być dostępna dla wszystkich, świadkowie mogą dodatkowo zadbać, aby nie zabrakło wpisów honorowych gości: 

  • rodziców państwa młodych 
  • rodziców chrzestnych 
  • najbliższych przyjaciół 

Ciekawą pamiątkę będą stanowiły wpisy najmłodszych, którzy z pewnością oprócz życzeń zostawią adekwatny rysunek. Zdecydowanie warto zachęcić do wpisów dzieci, po latach miło będzie spojrzeć na słowo napisane małą rączką. 

Co wpisać w księdze gości na ślubie?- gotowe pomysły 

Dobrym pomysłem będą zwykłe, szczere życzenia. Słowa pisane pod wpływem chwili brzmią najlepiej. Co wpisać do księgi gości, jeśli chcemy wyróżnić się na tle innych? Ulubiony cytat lub wiersz z pewnością nie umknie uwadze państwa młodych. Można wspomóc się też życzeniami z Internetu lub zamiast życzeń zostawić śmieszny rysunek.  

Zobacz też: Suknia ślubna - ile kosztuje, jaką wybrać, ile waży i jak ją sprzedać? Dowiedz się wszystkiego o sukniach ślubnych

Więcej o: