Obrączki ślubne: srebro. Elegancja w rozsądnej cenie, czy jednak złoto?

Obrączki ślubne srebrne to ciekawa alternatywa dla białego złota. Niemal identyczny wygląd przy jednocześnie dość niskiej cenie sprawia, że coraz więcej par decyduje się na to rozwiązanie. Ile kosztują i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Dlaczego noszenie obrączki jest tak ważne? - więcej niż zwykła biżuteria 

Obrączki są symbolem miłości, wierności oraz szacunku do drugiej osoby. Tymczasem wiele osób po ślubie rezygnuje z noszenia obrączek z różnych powodów: 

  • Zbyt mały rozmiar- obrączka zostaje w kuferku z biżuterią, gdy nie mieści się już na palec. Można ją oczywiście poszerzyć, ale z braku czasu część osób po prostu przestaje nosić ślubny krążek. 
  • Winę za nie noszenie obrączki może ponosić także alergia skórna. Obrączki srebrne pozłacane będą problemem dla osób uczulonych na srebro, warto wziąć to pod uwagę przy zakupie. Lepszym rozwiązaniem może okazać się czyste złoto lub stal szlachetna. 
  • Kolejna grupa małżonków rezygnuje z obrączek ze względu na wykonywany zawód, częste mycie dłoni, praca z chemikaliami lub po prostu ciężka praca fizyczna to częste przesłanki. 

Przeciwności losu trzeba brać pod uwagę, ale dlaczego noszenie obrączki jest takie ważne i warto się postarać chociażby w weekend? Obrączka w polskiej tradycji jest ważnym sygnałem dla otoczenia, złoty czy srebrny krążek na palcu informuje, że jesteśmy w związku i nie szukamy drugiej połówki.  Dobrym argumentem jest też cena, obrączki to często lwia część ślubnego budżetu, po co kupować coś, czego później nie będziemy zakładać? 

Obrączki ślubne: na co zwrócić uwagę przed zakupem? 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie obrączek ślubnych? Niezależnie od tego czy wybierzemy srebro, czy złoto zawsze warto zwrócić uwagę na stop. Więcej na ten temat piszemy poniżej. Kolejna kwestia to styl obrączki, która powinna nie tylko pasować do pierścionka zaręczynowego, ale też do naszego codziennego stylu. Im bardziej uniwersalna obrączka tym lepiej, wzory i kolory, które podobają nam się w młodym wieku z czasem mogą ulec zmianie. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Przed zakupem ślubnej biżuterii przez internet zdecydowanie warto sprawdzić rozmiar w salonie stacjonarnym. 

Gdzie kupić srebrne obrączki ślubne?- stacjonarnie, czy przez internet? 

Najważniejszy jest rozmiar, który warto sprawdzić w salonie. Obrączki ze ściętym bokiem są zazwyczaj odrobinę mniejsze niż tradycyjne okrągłe. Po sprawdzeniu rozmiaru można zamówić obrączki przez internet, tą drogą bez problemu zamówimy też grawer zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz ślubnej biżuterii. Na pytanie, gdzie kupić srebrne obrączki ślubne, odpowiedź brzmi: tam, gdzie jest nam najwygodniej. 

Zobacz wideo Jak będzie wyglądał sezon ślubny i wakacyjny?

Ile kosztują srebrne obrączki ślubne, a ile trzeba zapłacić za złoto? 

Wybór obrączek ślubnych nie jest prosty, salony jubilerskie oferują mnóstwo wzorów i kolorów do wyboru. Można zdecydować się na tradycyjne obrączki w kolorze żółtego złota, postawić na złoto kolorowe lub wybrać znacznie tańszą opcję w postaci obrączek ze srebra. Ile kosztują srebrne obrączki ślubne, ile można zaoszczędzić? 

  • Prosty wzór to koszt około 400 zł za parę
  • Za dodatkowe zdobienie na obrączki panny młodej zapłacimy w sumie około 600 zł 

Dla porównania za obrączki złote trzeba zapłacić około 2000 zł za parę. Skąd ta różnica? Srebro jest zdecydowanie mniej trwałe niż złoto i ma tendencję do wyginania. Z drugiej strony odpowiedni obwód obrączki oraz próba srebra powinna zabezpieczyć ją przed zmianą kształtu. 

Obrączki srebrne pozłacane- tak, czy nie? 

Na niekorzyść tego rozwiązania działa fakt, że z czasem złoto, które jest na wierzchu może się wytrzeć, z drugiej strony na identyczny efekt należy się nastawić przy obrączkach z białego złota. Po kilku latach od zakupu ich kolor z czystej bieli staje się raczej herbaciany. Zanim zdecydujemy się na zakup obrączek srebrnych pozłacanych, warto sprawdzić, jak taka biżuteria będzie prezentować się po latach. Na pewno ktoś w najbliższym otoczeniu ma tego typu ozdoby, wystarczy zapytać. 

Obrączki ślubne: jaka próba będzie odpowiednia przy srebrze i złocie? 

Złoto i srebro zalicza się do grupy metali szlachetnych. Próba metalu szlachetnego odzwierciedla dokładną zawartość danego metalu w stopie. Jaką próba powinna pojawić się na obrączkach?

Złote obrączki ślubne- jaka próba będzie odpowiednia? 

Najbardziej popularna próba to 585, to z niej powstaje najwięcej obrączek i pierścionków zaręczynowych. Salony jubilerskie określają ją najlepszym kompromisem pomiędzy wartością a jakością. 

Próba o wartości 750 jest bardziej szlachetna, ale istnieje ryzyko szybkiego pojawienia się rys na obrączce. 

Na próbę 333 decydują się osoby, które nie chcą wydawać dużej kwoty na obrączki. Wizualnie nie zobaczymy różnicy i jednocześnie zapłacimy mniej za parę. 

Srebrne obrączki ślubne- jaka próba będzie odpowiednia? 

Idealną odpowiedzią będzie stop o numerze 925. Więcej na temat srebrnej próby przeczytasz poniżej. 

  • Próba srebra 925 oznacza najwyższe bezpieczeństwo i bardzo duży komfort noszenia. 
  • Próba srebra 875 oznacza wysokiej jakości srebro, które jest idealne do medalików i krzyżyków. 
  • Próba 830 to rozsądna cena i przyzwoite właściwości. 
  • Próbę o wartości 800 często stosuje się do zapięć oraz łączeń z biżuterią z dodatkiem bursztynu. 

Kiedy obrączki ślubne są najtańsze- najlepszy czas na zakup? 

Na cenę obrączek ma wpływ notowanie stali szlachetnej, materiał z którego powstaje ślubna biżuteria ma więc kluczowy wpływ na cenę obrączek. Przed zakupem warto śledzić giełdę metali szlachetnych i regularnie sprawdzać materiał, na którym najbardziej nam zależy. Dodatkowo warto obserwować też kryzysy walutowe, każdy taki kryzys oznacza automatyczny wzrost ceny złota. Kiedy obrączki ślubne są najtańsze i czy ma na to wpływ pora roku? Z reguły nie, ale wraz z końcówką września kończy się sezon ślubny, co sprawia, że w salonach sprzedaje się znacznie mniej obrączek i jubilerzy chcą się pozbyć modeli z aktualnego sezonu, które za chwilę mogą być uznawane za niemodne. 

Kiedy obrączki ślubne są najtańsze- alternatywne opcje 

Mały budżet sprawia, że do tematu ślubnej biżuterii zaczynamy podchodzić kreatywnie, dobrym patentem może okazać się przetopienie złotej łyżki lub obrączek, które dziedziczymy po najbliższej rodzinie. Niektórzy decydują się też na zakup używanej biżuterii, którą za dużo niższą cenę można kupić na portalach ogłoszeniowych. Część osób uważa, że takie obrączki z odzysku to zła wróżba, ale jeśli mamy brać kredyt na parę błyskotek to z pewnością znajdą się rytuały, które odczarowują ślubnego pecha.

Zobacz też: Księga gości- sprawdź, jak przygotować niezwykłą pamiątkę

Więcej o: