Jak przełożyć ślub i wesele? Przewodnik krok po kroku

Pandemia koronawirusa pokrzyżowała ślubne plany wielu par. Przekładanie ceremonii i przyjęcia weselnego to nie tylko zmiana daty w kalendarzu. O czym trzeba pamiętać? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika.

Pandemia szaleje, a wy zastanawiacie się, czy czekać na dobre wiadomości o złagodzeniu obostrzeń, czy przełożyć ślub i wesele do czasu, gdy warunki będą bardziej sprzyjające. Jeśli zdecydowaliście się poczekać z powiedzeniem sobie sakramentalnego "tak", to czeka was spore wyzwanie. Od czego zacząć przekładanie ślubu? Czy da się to zrobić bez straty pieniędzy? Na co zwrócić uwagę podczas zawierania nowych umów? Tego wszystkiego dowiecie się z naszego poradnika.

Przekładanie uroczystości zacznij od skontaktowania się z salą weselną

W celu zmiany terminu ślubu i wesela najpierw powinniście skontaktować się z właścicielem lub przedstawicielem lokalu, w którym miało odbyć się przyjęcie weselne. Na pewno nie będziecie pierwszą parą, która zdecydowała się na taki krok, więc nikt nie będzie zaskoczony waszym pytaniem. Dowiedzcie się, czy sala będzie dostępna w wybranym przez was terminie. Jeśli uda wam się ustalić nową datę przyjęcia, dopilnujcie, aby zostało to potwierdzone na piśmie przez obie strony - najlepiej w formie aneksu do umowy. 

Urlop okolicznościowy z okazji ślubu. Co trzeba wiedzieć?Urlop okolicznościowy z okazji ślubu. Co trzeba wiedzieć?

Może się jednak zdarzyć, że w wybranym przez was lokalu nie ma wolnych terminów w interesującym was czasie i będziecie musieli zrezygnować z wesela w tym miejscu. Wtedy pamiętajcie o tym, aby podejść do całej sprawy spokojnie. W rozmowach z przedstawicielami lokalu spróbujcie wynegocjować kompromis.

Zastanawiacie się, co z zapłaconą zaliczką? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Z reguły sytuacja wygląda tak:

  • jeśli sala będzie w gotowości udostępnić lokal, a wy nie stawicie się na ten termin zadatek może zostać zatrzymany przez właściciela sali;
  • w sytuacji, w której właściciel lokalu odmówi wykonania usługi, udostępnienia sali itp., a wy będziecie w gotowości do zorganizowania wesela, możecie żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości;
  • natomiast jeśli została uiszczona zaliczka, a nie dojdzie do wykonania umowy, niezależnie od tego która strona ponosi winę, to wpłacona zaliczka powinna ulec zwrotowi w tej wysokości, w której została wpłacona.
  • Koniecznie sprawdźcie, czy umowa, którą podpisujecie zawiera ustalenia na wypadek rezygnacji z przyjęcia. Może się okazać, że zasady rozwiązania współpracy z salą weselną są tam jasno określone

Są to jednak ogólne zasady, które mogą ulegać zmianom w związku z zaistniałą wyjątkową sytuacją, jaką jest pandemia koronawirusa

Garnitur na wesele - jaki wybrać? Zdjęcie ilustracyjneGarnitur na wesele 2021- wybór krok po kroku

W przypadku, gdy postanowiliście zorganizować wesele w innej sali, musicie zawrzeć nową umowę. Bądźcie czujni i przeczytajcie ją dokładnie, ponieważ niektórzy usługodawcy wykorzystują to, że w okresie pandemii nic nie jest pewne i umieszczają w umowach zapis, że w razie, gdy z przyczyn losowych nie będą w stanie wykonać usługi, nie ponoszą za to odpowiedzialności. Warto więc dokładnie omówić warunki ewentualnego odstąpienia od umowy. 

Powiadom parafię lub urząd stanu cywilnego

Ustalenie terminu w kościele lub USC nie powinno stanowić problemu. Jeśli wiecie, że o nowy termin może nie być tak łatwo, ustalajcie nową datę jednocześnie z przedstawicielami sali weselnej i USC, czy parafią.

Przygotowując się do uroczystości, musieliście zgromadzić i dostarczyć niezbędne dokumenty. W przypadku ślubu kościelnego, dla wszystkich księży jest to zupełnie nowa sytuacja. Dlatego warto skontaktować się z parafią w celu sprawdzenia ważności dokumentów. Niektóre z diecezji już decydują się przedłużać okres ważności dokumentów - metryk chrztu i dokumentu USC do 6 miesięcy, a protokołu przedmałżeńskiego do 1 roku.

W przypadku ślubu cywilnego musicie złożyć w urzędzie zapewnienie o braku okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa oraz dokonać opłaty skarbowej w wysokości 84 zł. Dokument jest ważny przez 6 miesięcy, ale od dnia jego złożenia do dnia zawarcia małżeństwa musi minąć przynajmniej miesiąc.

Skontaktuj się z fotografem, zespołem lub DJ-em i innymi usługodawcami

Pora zadbać o całą oprawę wesela. Skontaktujcie się więc z zespołem muzycznym lub DJ-em, fotografem, kamerzystą, dekoratorką, florystką, animatorką dla dzieci i wszystkimi innymi osobami, które miały zadbać o przebieg uroczystości. Tutaj też warto przeczytać ponownie podpisane umowy. Postarajcie się dojść do porozumienia z usługodawcami. Przede wszystkim spróbujcie zmienić jedynie datę wykonania usługi. Jeśli wasz DJ, czy fotograf nie ma wtedy wolnego terminu, negocjujcie. Niektórzy godzą się np. zorganizować za siebie zastępstwo, dzięki czemu para młoda nie ponosi żadnych strat. Jeśli dojdzie do odstąpienia od umowy nie z waszej winy, tak jak w przypadku sali weselnej musicie upewnić się, czy został wpłacony z reguły bezzwrotny zadatek, czy podlegająca zwrotowi zaliczka.

Zaproszenia ślubne. Gotowe czy wykonane samodzielnie? Jak je adresować i wręczać? Zdjęcie ilustracyjneZaproszenia ślubne. Gotowe czy wykonane samodzielnie? Jak je adresować i wręczać?

Powiadom salon sukien ślubnych lub krawcową

Warto umówić się z salonem lub krawcową na późniejsze terminy przymiarek. Zastanów się, czy nowa data ślubu nie wiążę się z koniecznością zadbania o nakrycie wierzchnie lub inne obuwie.

Zawiadom gości o zmianie terminu ślubu

Kiedy wszystko już załatwione, poinformujcie gości o zmianie daty. Możecie to zrobić telefonicznie, mailowo albo wykorzystać wkładkę change the date. Nie polecamy wypisywania kolejny raz zaproszeń, ponieważ jest to kosztowne i często zajmuje dużo czasu. 

Sprawdź: Wielokolorowe obuwie na ślub!

Więcej o: