Rocznica ślubu. Jakie są nazwy i symbole rocznic? Dowiedz się, jaki prezent zrobić ukochanej osobie

Rocznica ślubu zawsze jest wyjątkowym dniem w życiu małżonków, a także członków ich rodzin. W europejskiej tradycji każda z rocznic ma określoną nazwę i symbolikę. Jakie są rocznice ślubu? Sprawdź, jak wyjątkowo spędzić ten czas.

Rocznica ślubu to bardzo ważne obchody w życiu małżeńskiej pary. Jak nazywają się wszystkie rocznice ślubu i ile ich jest?  

Jak nazywają się wszystkie rocznice ślubu?

Przyjęto, że każda rocznica ma określoną nazwę. Oto lista wszystkich rocznicowych nazw:

 1. Pierwsza rocznica ślubu - to rocznica papierowa,
 2. Druga rocznica ślubu - to rocznica bawełniana,
 3. Trzecia rocznica ślubu - jest rocznicą skórzaną,
 4. Czwarta rocznica ślubu -  jest rocznicą owocową albo kwiatową,
 5. Piąta rocznica ślubu - to rocznica drewniana,
 6. Szósta rocznica ślubu - jest określana rocznicą cukrową,
 7. Siódma rocznica ślubu - to rocznica miedziana,
 8. Ósma rocznica ślubu - jest rocznicą brązową,
 9. Dziewiąta rocznica ślubu - ma aż trzy określenia: blaszana, generalska oraz gliniana;
 10. Dziesiąta rocznica ślubu - jest nazywana rocznicą aluminiową,
 11. Jedenasta rocznica ślubu - to rocznica stalowa,
 12. Dwunasta rocznica ślubu - to gody jedwabne,
 13. Trzynasta rocznica ślubu - posiada miano koronkowej,
 14. Czternasta rocznica ślubu -  ta rocznica nazywana jest rocznicą kości słoniowej,
 15. Piętnasta rocznica ślubu - to rocznica kryształowa,
 16. Dwudziesta rocznica ślubu -  określana jest jako porcelanowa,
 17. Dwudziesta piąta rocznica ślubu - to rocznica srebrna,
 18. Trzydziesta rocznica ślubu - jest rocznicą perłową,
 19. Trzydziesta piąta rocznica ślubu - to rocznica koralowa,
 20. Czterdziesta rocznica ślubu - to gody rubinowe,
 21. Czterdziesta piąta rocznica ślubu - to rocznica szafirowa,
 22. Pięćdziesiąta rocznica ślubu - to inaczej złote gody
 23. Pięćdziesiąta piąta rocznica ślubu - to rocznica platynowa,
 24. Sześćdziesiąta rocznica ślubu - jest rocznicą diamentową,
 25. Sześćdziesiąta piąta rocznica ślubu - jest rocznicą żelazną,
 26. Siedemdziesiąta rocznica ślubu - to rocznica kamienna,
 27. Siedemdziesiąta piąta rocznica ślubu - jest rocznicą brylantową,
 28. Osiemdziesiąta rocznica ślubu -  to gody dębowe.

Jaki prezent na rocznicę ślubu dla żony? Jaki prezent wybrać dla męża?

Jaki prezent na rocznicę ślubu wybrać dla żony lub męża? Znalezienie odpowiedniego prezentu nie jest łatwym zadaniem. Mimo tego, że w obecnych czasach niczego nam nie brakuje, to wbrew pozorom nie ułatwia to zadania. Dlatego też przychodzimy z pomocą. Poniżej kilka pomysłów na prezent rocznicowy:

 1. Weekend we dwoje - nie ma nic lepszego niż wspólnie spędzony czas. Odrobina relaksu będzie doskonałą odskocznią od codzienności i problemów. Pobyt w SPA, wypad w góry albo nad morze to znakomity pomysł na prezent ślubny.
 2. Romantyczna kolacja - to kolejny sprawdzony pomysł. Kolacja w Paryżu albo na ostatnim piętrze Pałacu Kultury? Dlaczego nie! Jeżeli nie możecie pozwolić sobie na na dłuższy wypad, dobrą opcją jest kolacja we dwoje. Z pewnością wspomnienia z wieczoru pozostaną z Wami na długo.
 3. Autorski album ze zdjęciami - kto powiedział, że prezent musi być kupiony? Możemy zrobić go samodzielnie. Życie płynie nieubłaganie. Na szczęście mamy jeszcze wspomnienia. Dobrym sposobem na zatrzymanie ich jest wykonanie własnoręcznego albumu ze zdjęciami.
 4. Kosz pysznych łakoci i dobrej kawy lub herbaty, czyli tzw. smaczny kosz - niespodzianka to następny wariant prezentu, który warto jest dopisać do naszej listy. Coś pysznego na ząb w połączeniu z dobrą kawą będzie strzałem w dziesiątkę.

Gdzie pojechać na rocznicę ślubu, aby była ona niezapomniana?

Gdzie pojechać na rocznicę ślubu, jakie miejsca warto jest odwiedzić? Wspólny wyjazd we dwoje jest nie tylko sposobem na odpoczynek, ale i umocnienie związku. Zmiana miejsca sprzyja relaksowi i otwarciu się na siebie nawzajem. Odcięcie się od codzienności pozwala nieco inaczej spojrzeć na relację. Gdzie zatem warto wyjechać na romantyczny wypad? Oto nasza lista top 5, z którą należy się zapoznać:

 1. Chełmno - mało osób o tym wie, ale nie tylko Paryż czy Wenecja to miasto zakochanych. Także w Polsce mamy swoją "miłosną stolicę". Patronem aglomeracji jest nikt inny jak św. Walenty. Znajdziemy tam wyjątkowe planty i ławeczkę dla zakochanych.
 2. Toruń - kto z nas nie lubi toruńskich pierniczków? Zwłaszcza tych w kształcie serduszka! W Toruniu pary mogą nie tylko posmakować przepysznych łakoci, ale i cieszyć się widokiem gwiazd i planet. Zapewni im to wyjątkowe planetarium.
 3. Wilno - to nie tylko miasto historyczne, ale i miłosne... Siedem mostów zakochanych na rzece Wilejce tworzy niepowtarzalny klimat i nastrój. Idealny dla pary.
 4. Sandomierz - to kolejne z miejsc, które powinny zostać odwiedzone przez zakochanych. Nieoficjalnie jest on nazywany "małych Rzymem". Dzieje się tak za sprawą siedmiu wzgórz na których jest usytuowane.
 5. Praga - to miasto, które nawet w swojej architekturze nawiązuje do romantycznych wątków. Kamieniczki z klimatem i wąskie uliczki są doskonałym miejscem na spacery we dwoje wieczorową porą.

Co oznacza 50. rocznica ślubu i skąd się wzięła jej nazwa? A 60. rocznica ślubu?

Co oznacza 50. rocznica ślubu? Tradycja tej nazwy sięga około 100 lat, a jej początki datowane są na 1922 rok, kiedy to autorka Emilly Post wydała swoją książkę "Etiquette" - tam też autorka opisywała nazwy ośmiu rocznic ślubnych. Z biegiem lat nazewnictwo znacznie się poszerzyło. Tak więc na przykład 50. rocznica to - złote gody. Jest to oczywiście nawiązanie do szlachetnego metalu, jakim jest złoto. Z kolei 60. rocznica określana jest jako gody diamentowe. W tym przypadku oznacza ona trwałość małżeństwa - w końcu nie ma nic trwalszego i szlachetniejszego aniżeli diament.

Które rocznice ślubu się obchodzi, a które nie?

Które rocznice ślubu się obchodzi, jakie są zasady? Jest to kwestia jak najbardziej indywidualna i uzależniona od konkretnej pary. Jedne małżeństwa obchodzą wszystkie rocznice, inne z kolei ograniczają się tylko do tych okrągłych.

Życzenia na rocznicę ślubu - inspiracje

Życzenia na rocznicę ślubu to bardzo ważny element, który towarzyszy nam w trakcie świętowania ważnej uroczystości. Oto kilka pomysłów na "rocznicowe życzenia":

Z okazji Waszego święta życzymy Wam, aby Wasza miłość kwitła i rozszerzała się na innych. Miłości, zdrowia, wszelkiej pomyślności i spełnienia marzeń.

**********

Każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku. Niech kolejne lata zbliżają Was do następnych jubileuszy.

**********

Rocznica ślubu to ważna chwila, oby była ona dla Was wyjątkowa i niezapomniana. Wszelkiej pomyślności, radości z dzieci i spełnienia.

**********

Rocznica ślubu jest bardzo ważnym momentem w życiu każdego małżeństwa. Warto jest celebrować takie momenty, aby wypełniły one nasze niezapomniane wspomnienia. Wszystkiego dobrego życzy...

Więcej o: