Dlaczego noszenie obrączki jest tak ważne? Choć współcześnie noszenie obrączek nie jest związane z wiarą w to, że ich kształt uchroni związek przed złymi siłami, to jednak wciąż mają one w sobie coś z amuletu. Obrączki na palcach przypominają małżonkom o przysiędze, jaką składali sobie podczas ślubu, o obietnicy miłości i uczciwości małżeńskiej zarówno na dobre, jak i te gorsze czasy wspólnego pożycia. Są dowodem wzajemnego szacunku, jakim darzą się małżonkowie. Obrączka na palcu jest także jasnym sygnałem dla innych, że dana osoba pozostaje w związku małżeńskim.
Zastanawiając się, jaka jest symbolika obrączek ślubnych, najłatwiej uznać je za dowód dozgonnej miłości łączącej małżonków oraz zobowiązania o dochowaniu wierności małżeńskiej. Historia ślubnych obrączek sięga najprawdopodobniej czasów starożytnego Egiptu, gdzie krąg był symbolem wieczności, a zatem pierścień symbolizował wieczną miłość małżonków. Obrączki nazywane były czasem ''magicznym kręgiem'', przypisywano im moc odstraszania złych duchów i sił nieczystych. Obecnie obrączki ślubne symbolizują więź łączącą dwie osoby i dowodzą ich miłości i wierności.
Zastanawiając się, na której ręce i którym palcu nosi się obrączkę ślubną, można mieć drobny problem z precyzyjną odpowiedzią na to pytanie. Otóż o ile obrączka zawsze zakładana jest na palec serdeczny, o tyle wskazanie ręki nie jest już takie proste. Tradycja ta jest różna w różnych krajach: w niektórych nowożeńcy zakładają sobie w dniu ślubu obrączki na rękę lewą, w innych zaś – na prawą dłoń. Na prawej ręce noszą obrączkę ślubną mieszkańcy Austrii, Niemiec, Danii, Norwegii, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Rosji czy Wenezueli. Z kolei serdeczny palec lewej dłoni zdobią obrączki ślubne małżonków z Francji, Belgii, Wielkiej Brytanii, Chorwacji, Włoch, Brazylii, Kanady, Japonii, Chin czy Stanów Zjednoczonych.
A na której ręce nosi się obrączkę w Polsce? W dniu ślubu młoda para nakłada obrączki na serdeczne palce swych prawych dłoni. Genezy tego zwyczaju dopatrywać się można w tym, że pierścienie symbolizujące posiadaną władzę czy uprawnienia nosi się na prawej ręce – tak jest chociażby w przypadku biskupów, króla, rektora czy prezydenta miasta. Podczas zaręczyn mężczyzna wkłada pierścionek zaręczynowy na palec prawej ręki swej wybranki, co niejako oznacza zawarcie umowy, której skutkiem ma być małżeństwo. W dniu ślubu pierścionek zaręczynowy na prawej dłoni panny młodej zastępuje ślubna obrączka.
Jakie nosi się obrączki ślubne? Najczęściej wybieranym metalem jest złoto, jako metal szlachetny, wszechstronny, o wielu odcieniach i trwały. Niegdyś najpopularniejsze było złoto żółte, obecnie coraz częściej sięga się po białe złoto, dużą popularnością cieszą się również obrączki dwukolorowe, z białego i żółtego złota. Do produkcji obrączek dużo rzadziej używa się srebra. Choć obrączki ślubne srebrne wyglądają elegancko z uwagi na wyrazistą barwę tego metalu, to są mniej trwałe, niż te ze złota. Jeśli więc para młoda zdecyduje się na obrączki srebrne, powinna sięgnąć po takie, które zostały poddane zabiegowi rodowania.
Zobacz też: Ślub humanistyczny - co to takiego, dla kogo, kto go udziela?
Czy obrączki ślubne muszą być ze złota, skoro srebro jest mniej trwałe? Zdecydowanie nie! Choć złoto może mieć różne kolory: biały, żółty czy różowy, a do tego jest bardzo trwałe, to również inne metale w obrączkach cieszą się sporą popularnością. Najlepszym zamiennikiem złota jest platyna, która barwę ma zbliżoną do srebra. Jest najtrwalszym, ale zarazem najcenniejszym i najdroższym z metali szlachetnych. Na dodatek jest cięższa od złota, przez co platynowe obrączki są bardzo drogie. Lżejszy od złota jest pallad, przypominający białe złoto metal antyalergiczny. Wykonane z niego obrączki są trwałe i eleganckie. Coraz większe uznanie zdobywa również tytan. Tytanowe obrączki są wytrzymałe na uszkodzenia czy zarysowania, a na dodatek ich cena jest niższa, niż obrączek ze złota.
Najpiękniejsze obrączki ślubne to takie, które podobają się samym zainteresowanym. Wciąż najczęściej wybierane są obrączki złote, choć zdecydowanie częściej młodzi sięgają po złoto białe bądź różowe. Popularnością cieszą się obrączki z grawerem, np. z motywem roślinnym czy wzorami geometrycznymi. Elegancko prezentują się także obrączki wykonane z dwóch rodzajów kruszcu. Przy wyborze obrączek ślubnych przyszli małżonkowie kierują się nie tylko ich wyglądem, ale także trwałością i wygodą noszenia.
Jak nosić obrączkę ślubną po śmierci współmałżonka? Ponieważ przyjęło się, że pierścienie, które symbolizują posiadaną władzę czy uprawnienia, nosi się na prawej ręce, zaś te symbolizujące uczucia zdobią palce lewej dłoni, to obrączka, jako symbol związku uznawanego przez prawo, noszona jest w naszym kraju na prawej ręce. Gdy jedno ze współmałżonków umrze, wdowiec lub wdowa przekładają obrączkę na palec lewej ręki. Wówczas noszona przez nich obrączka jest już wyłącznie symbolem uczuć do osoby zmarłej.
A co zrobić z obrączką po rozwodzie? Nie da się ukryć, że rozwód rzadko przebiega w miłej atmosferze, a byli małżonkowie niezbyt często rozstają się w przyjaźni. Zatem mało który eks-małżonek nosi obrączkę nadal, zwłaszcza że jest ona symbolem związku, który się rozpadł. Można co prawda przełożyć obrączkę na drugą rękę, choć z tej opcji zwykle korzystają wdowy i wdowcy. Z reguły obrączka znika z palców małżonków już wtedy, gdy uznają, że ich małżeństwa nie da się uratować, czy też gdy wystąpią o rozwód. Istnieje przesąd, że pozostawienie obrączki z nieudanego małżeństwa przynosi pecha, ponadto biżuteria ta może przywoływać niekoniecznie miłe wspomnienia. Dlatego obrączkę można podarować dziecku, które jest owocem nieistniejącego już związku, bądź zwyczajnie ją sprzedać. Najlepszym sposobem na nadanie nowego życia obrączce po rozwodzie jest jednak przetopienie jej na coś innego.
Zobacz też: Przysięga małżeńska: jak wygląda i co oznacza? Przysięga małżeńska po polsku i angielsku