Ślub humanistyczny. Co to jest ślub humanistyczny? Czy jest ważny w Polsce?

Ślub humanistyczny może być dedykowany dla osób, które cenią sobie indywidualność oraz nietuzinkowość. To idealne rozwiązanie dla par, które są niepraktykujące, różnej narodowości czy są parą LGBT. Jakie są jego wady i zalety? Czy ślub humanistyczny jest ważny w Polsce? To warto o nim wiedzieć.

Śluby humanistyczne cieszą się coraz większą popularnością w Polsce, a ich główne wartości płynące z przebiegu ceremonii to przyjaźń, wolność jednostki, zaufanie do ludzi, rozum, równość oraz empatia. 

Ślub humanistyczny. Co to jest ślub humanistyczny? 

Ślub humanistyczny to ceremonia, która jest alternatywą ślubu cywilnego i kościelnego. To świetne rozwiązanie dla osób, które nie utożsamiają się z żadną wiarą oraz którym formalna postać ślubu po prostu nie odpowiada. Nazwa tej uroczystości pochodzi od angielskiego słowa "human", które po polsku oznacza "człowiek", a zatem główną i najważniejszą wartością są ludzie, którzy swojej miłości nie ślubują ani przed Bogiem, ani przed urzędnikiem, a jedynie przed drugim człowiekiem. 

Ślub humanistyczny. Kto udziela ślubu humanistycznego? Czy ślub humanistyczny jest ważny w Polsce?

Za śluby humanistyczne w Polsce odpowiada Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów (racjonaliści.pl). Ślubu humanistycznego udziela Mistrz Ceremonii, który również pomaga młodej parze w swobodnym kreowaniu tego wyjątkowego dla nich wydarzenia.

Ślub humanistyczny nie ma w Polsce skutków prawnych. Z uwagi na symboliczny charakter ceremonii, po takim ślubie,  małżeństwo nie zostało zawarte formalnie, dlatego większość par decyduje się dodatkowo na ślub cywilny lub konkordatowy.

Ślub humanistyczny - jak zorganizować? Gdzie można zorganizować ślub humanistyczny?

Organizacja ślubu humanistycznego jest dostosowana do indywidualności i kreatywności pary młodej. Pierwszym krokiem jest wypełnienie odpowiedniego formularza zgłoszeniowego np. bezpośrednio w Polskim Stowarzyszeniu Racjonalistów. Zawarte w dokumencie informacje powinny dotyczyć miejsca oraz terminu zaślubin. Mistrz ceremonii skontaktuje się z parą młodą i krok po kroku pomoże ustalić wspólnie, scenariusz ceremonii. 

Wiele par przed lub po ceremonii humanistycznej, decyduje się na formalne zawarcie ślubu cywilnego, któremu towarzyszą świadkowie. Dzięki temu wszystko zostanie uregulowane formalnie, a sam ślub humanistyczny pozostanie uroczystością dla rodziny i przyjaciół.

Ślub humanistyczny można zorganizować praktycznie wszędzie. Uroczystość w środku lasu lub w górach? Ślub na plaży, polanie czy w zacisznym ogrodzie? Z uwagi na charakter ślubu i wybór miejsc plenerowych, warto zastanowić się nad wyborem pory roku, tak aby efekt końcowy był zadowalający zarówno dla Państwa młodych jak i zaproszonych gości. 

Dużą zaletą ślubów humanistycznych jest możliwość zorganizowania ich praktycznie w dowolnym miejscuDużą zaletą ślubów humanistycznych jest możliwość zorganizowania ich praktycznie w dowolnym miejscu Zdjęcie ilustracyjne / Shutterstock

Ślub humanistyczny - jak wygląda przysięga?

Tekst przysięgi zależy wyłącznie od pary młodej. Państwo młodzi ustalają gdzie odbędzie się przysięga oraz jakie będą jej słowa. Warto poświęcić na to więcej czasu i zastanowić się co w tym ważnym dniu powiedzieć swojej drugiej połówce. To właśnie zakochani decydują o tym, jak będzie wyglądał przebieg uroczystości oraz jakie wyznania zostaną odczytane.

Zobacz wideo A może własnoręcznie zrobiony prezent na ślub?

Ślub humanistyczny. Ile kosztuje ślub humanistyczny? 

Koszt ślubu humanistycznego zbliżony jest do ceny ślubu cywilnego w plenerze. Zazwyczaj koszt waha się od 600 do 1000 złotych. W cenie tej zawarta jest konsultacja z celebransem czy też stworzenie scenariusza. W zależności od przebiegu ceremonii i dodatkowych atrakcji cena uroczystości wzrośnie. Należy pamiętać o innych wydatkach związanych z organizacją ceremonii. Miejsce dla Mistrza Ceremonii, krzesła dla gości, stolik, na którym będziecie mogli podpisać akt, nagłośnienie czy inne atrakcje są niezbędne podczas takiego przyjęcia, ale generują dodatkowe koszty. Niektórzy mistrzowie ceremonii, mogą pomóc w organizacji ślubu i wesela. Oczywiście ta dodatkowa usługa kosztuje znacznie więcej pieniędzy, a ostateczna kwota ustalana jest indywidualnie.

Wszystko jest kwestią indywidualną dlatego ślub humanistyczny można zorganizować za 1000 zł, a można też wydać na niego ponad kilka tysięcy złotych w zależności od upodobań i oczekiwań. 

Zobacz też: Ślub. Czym różni się ceremonia urzędowa od wyznaniowej?

Ślub humanistyczny. Jakie są wady i zalety ślubu humanistycznego?

Jedną z głównych cech ślubu humanistycznego jest spersonalizowane oraz indywidualne przyjęcie. Para młoda ma możliwość zorganizowania uroczystości według własnego scenariusza. Dowolność przysięgi, terminu oraz miejsca zaślubin to równie ważna cecha dla młodej pary. Dowolność terminu oraz miejsca ceremonii daje bardzo dużą swobodę oraz pole do popisu parze młodej.

Możliwość stworzenia własnej przysięgi małżeńskiej może być doskonałym zwieńczeniem tej pięknej ceremonii. Para młoda sama decyduje o tym co w tym wyjątkowym dniu chcą wyznać swojej drugiej połówce.

Ślub humanistyczny w Polsce traktowany jest jako ceremonia czysto symboliczna dlatego też nie posiada żadnych skutków prawnych dlatego aby takie małżeństwo stało się legalne, większość par decyduje się na zawarcie również ślubu cywilnego w Urzędzie Stanu Cywilnego co wiąże się niestety z dodatkowymi kosztami. 

Ślub humanistyczny nie dla każdego. Według zasad Kodeksu Rodzinnego istnieje kilka przypadków, które określają kto nie może zawrzeć ślubu humanistycznego.

Ślubu humanistycznego nie mogą zawrzeć osoby:

  • Poniżej 18. roku życia (choć z ważnych powodów i za zgodą opiekunów, można pozwolić na ślub kobiecie, która ukończyła 16 lat);
  • Ubezwłasnowolnione całkowicie;
  • Dotknięte chorobą psychiczną lub niedorozwojem umysłowym;
  • Pozostające już w związku małżeńskim;
  • Będące krewnymi w linii prostej, rodzeństwem czy w stosunku przysposobienia (adopcji).
Więcej o: