Suknia ślubna do figury - jak dobrać kreację na ten wyjątkowy dzień?

Dzień ślubu powinien być wyjątkowy, a dobrze dobrana suknia ślubna do figury może pomóc go takim uczynić. Panna młoda w dniu ślubu jest w centrum uwagi, zatem jej kreacja powinna podkreślać kobiecą urodę, a nie eksponować ewentualne mankamenty figury. Sprawdźmy, jak dobrać kreację na ten wyjątkowy dzień.

Jak dobrać suknię ślubną do typu sylwetki?

Zastanawiając się, jak dobrać suknię ślubną do typu sylwetki, warto jest przede wszystkim określić, jaki typ sylwetki prezentuje przyszła panna młoda. Znając jej typ figury zdecydowanie łatwiej będzie określić, jaki fason sukni będzie dla niej najodpowiedniejszy. Idealnie dobrana suknia ślubna powinna podkreślać walory sylwetki, jednocześnie maskując niedoskonałości. Oczywiste jest, że nie każdy fason wygląda dobrze na każdej kobiecie, dlatego w wyborze takiej sukni, która będzie idealnie współgrała z figurą panny młodej, pomocna będzie znajomość podstawowych typów sylwetki.

Jeden z najpopularniejszych projektantów mody XX wieku, Christian Dior, sklasyfikował pięć podstawowych rodzajów damskiej sylwetki. Według klasyfikacji Diora wyróżnia się następujące typy sylwetki:

  • sylwetka o kształcie gruszki (litera A) – ten typ sylwetki charakteryzuje niewielki biust, szczupła talia oraz masywne uda;
  • sylwetka o kształcie jabłka (litera H) – wyróżnia ją obfity biust, krągłe biodra i brak zarysowanej talii, często także odstający brzuszek i rozbudowane ramiona;
  • sylwetka o kształcie klepsydry (litera X) – ideał wielu kobiet, doskonale zachowane proporcje pomiędzy ramionami, biustem i biodrami przy wyraźnie zaznaczonej talii;
  • sylwetka o kształcie kielicha (litera Y) – cechują ją rozbudowane ramiona, nieproporcjonalne w stosunku do dolnych partii ciała, zwykle również dość obfity biust;
  • sylwetka o kształcie linijki bądź kolumny (litera I) – bardzo filigranowa, zbliżona do męskiej czy chłopięcej, cechuje ją drobny biust, wąskie biodra i mało odznaczająca się talia.

Jak dobrać suknię ślubną do figury?

Zatem jak dobrać suknię ślubną do figury? Znając typ sylwetki znacznie łatwiej wybrać taki fason sukni, który podkreśli atuty figury oraz zamaskuje mankamenty. Panie z sylwetką gruszki powinny wybierać modele podkreślające piękną talię oraz zgrabne plecy a zarazem tuszujące biodra oraz uda. Kobiety o figurze jabłka powinny skupić się na zatuszowaniu krągłości w okolicach brzucha i bioder, jednocześnie podkreślając swój biust odpowiednio dobranym dekoltem. Mając sylwetkę w kształcie kielicha warto sięgać po suknie z rozkloszowanym dołem dla uzyskania symetrii, należy też unikać odkrytych ramion. Suknie dla chłopięcej figury powinny skupić się przede wszystkim na optycznym powiększeniu biustu oraz podkreśleniu szczupłych pleców. Na największą dowolność w doborze sukni ślubnej mogą pozwolić sobie panny młode, których figura przypomina klepsydrę.

Najpopularniejsze fasony sukien ślubnych, to:

  • suknia w kształcie litery A – z obcisłą górą (lub wręcz osobnym gorsetem) i lekko rozkloszowanym dołem (często posiada halkę);
  • empire – ze stanem odciętym tuż pod biustem i lekko puszczonym w dół;
  • rybka, zwana też syreną – bardzo dopasowana do sylwetki, rozszerzająca się od kolan ku dołowi;
  • princessa – z dopasowaną górą oraz mocno rozkloszowanym, tiulowym dołem;
  • prosta – mająca taką samą szerokość zarówno na dole, jak i na górze.
Zobacz wideo Jak będzie wyglądał sezon ślubny i wakacyjny?

Jaka suknia ślubna dla puszystej panny młodej?

Jaka suknia ślubna dla puszystej będzie zdecydowanie wskazana? Najbardziej łaskawym fasonem jest princessa, która maskuje brzuszek i uda, a także wyszczupla ramiona. Nieco pulchniejsze panie spokojnie mogą sięgać również po suknie o kroju litery A, które podkreślą talię i zamaskują masywne uda. Suknie w kształcie litery A sprzyjają wysmukleniu sylwetki, a ich mocny gorset dodatkowo wymodeluje figurę. Panie o sylwetce typu jabłko, jak również przyszłe mamy, będą też zadowolone z sukni typu empire, która podkreśli biust i zamaskuje brzuszek. Niezależnie od fasonu sukni zdecydowanie niewskazane są falbany lub marszczenia.

Zobacz też: Pierwszy taniec: jaką piosenkę wybrać, kiedy się go tańczy?

Jaka suknia ślubna dla niskiej osoby?

Jaka suknia ślubna dla niskiej osoby będzie odpowiednia? Z pewnością taka, która nie zniekształci proporcji bądź nie skróci dodatkowo sylwetki. W przypadku pań o niewielkim wzroście sprawdza się zasada ''im mniej, tym lepiej''. Niewskazane są falbany, marszczenia, duże ilości tiulu czy bufki. Najbardziej optymalny krój sukni dla niskiej osoby to empire, który dzięki odcięciu pod biustem znacząco wydłuża sylwetkę. Równie dobra będzie suknia w kształcie litery A, w tym wypadku jednakże należy unikać wyraźnego odcinania dołu paskiem w talii, gdyż zaburzy to proporcje i bardzo skróci sylwetkę.

Jaka suknia ślubna dla niskiej i puszystej?

Jaka suknia ślubna dla niskiej i puszystej panny młodej może zdziałać cuda? Z pewnością najlepszym wyborem będzie suknia w kształcie litery A. Warto sięgnąć po model z mocnym gorsetem, który pomoże wymodelować sylwetkę. Dobrze pamiętać, że optycznemu wyszczupleniu sylwetki sprzyjają zakryte ramiona: koronkowe rękawki bądź grubsze ramiączka. Można też spróbować modelu empire, który wyszczupli i wydłuży sylwetkę.

Szerokie ramiona – jaka suknia ślubna będzie najlepsza?

A co, gdy panna młoda ma szerokie ramiona? Jaka suknia ślubna sprawdzi się w takim wypadku? Tu pomocne mogą być modele dwuczęściowe, gdzie góra i dół różnią się zarówno fakturą, jak i tkaniną. Góra powinna być wykonana z miękkiej, opływającej sylwetkę, matowej tkaniny, zaś dół powinien być raczej błyszczący i rozszerzać się ku dołowi. Dobrym pomysłem będzie fason princessa, gdyż rozszerzający się dół odwróci uwagę od szerokich ramion. Warto też unikać całkowicie odkrytych ramion, by nie przyciągać do nich wzroku.

Jaka suknia ślubna dla wysokiej i szczupłej?

A jaka suknia ślubna dla wysokiej i szczupłej panny młodej będzie idealna? Nie powinna ona dodawać centymetrów, a jedynie podkreślać atuty urody i figury. Idealnym fasonem będzie princessa, a im bardziej będzie zdobiona (drapowania, falbanki), tym bardziej optycznie skróci sylwetkę. Wysoka panna młoda z wcięciem w talii i zgrabnie odznaczającymi się biodrami doskonale będzie się też prezentować w sukni prostej. Świetnym wyborem będzie też suknia w kształcie litery A, w której praktycznie każda kobieta będzie prezentować się idealnie.

Zobacz też: Obrączki ślubne: co symbolizują, jak się je nosi?

Więcej o: