Intercyza - co to takiego i z czym się wiąże jej podpisanie?

Intercyza to rodzaj aktu notarialnego, na który może zdecydować się para osób wstępujących w związek małżeński. Ma on stanowić umowny ustrój między małżonkami. Dokument można podpisać zarówno przed ślubem, jak i już po jego zawarciu.

Ile kosztuje podpisanie intercyzy?

Ile kosztuje spisanie intercyzy przedmałżeńskiej? Cena podpisania intercyzy zależy od tego, jaką wartość ma majątek osób, które ją zawierają. W przypadku niedużego majątku, czyli takiego, który nie przekracza 3 000 zł, będzie to jedynie 100 złotych. W razie większych kwot, koszty również wzrosną. Kolejne progi majątkowe to:

 • powyżej 3 000 zł, ale nie więcej niż 10 000 zł,
 • powyżej 10 000 zł, ale nie więcej niż 30 000 zł,
 • powyżej 30 000 zł, ale nie więcej niż 60 000 zł,
 • powyżej 60 000 zł, ale nie więcej niż 1 000 000 zł,
 • powyżej 1 000 000 zł, ale nie więcej niż 2 000 000 zł,
 • powyżej 2 000 000 zł.

Suknia ślubna do figury - jak dobrać kreację na ten wyjątkowy dzień? Zdjęcie ilustracyjne Suknia ślubna do figury - jak dobrać kreację na ten wyjątkowy dzień?

Jakie dokumenty są potrzebne do spisania intercyzy?

Jakie dokumenty są potrzebne do spisania intercyzy? Na szczęście, żeby przystąpić do spisania takiego aktu notarialnego, potrzebne są wyłącznie dowody osobiste zainteresowanych. Jeśli para decyduje się podpisać umowę już po ślubie, potrzebny będzie także akt małżeństwa.

Zobacz też: Ślub humanistyczny. Co to jest ślub humanistyczny? Czy jest ważny w Polsce?

Co jest potrzebne do intercyzy?

Co jest potrzebne do intercyzy oprócz niezbędnych dokumentów, wspomnianych wyżej? Istotna jest przede wszystkim zgoda obu stron umowy, dlatego jeszcze przed udaniem się do notariusza powinno się ustalić wszelkie szczegóły.

Zobacz wideo Jak będzie wyglądał sezon ślubny i wakacyjny?

Jakie są rodzaje intercyzy?

Jakie są rodzaje intercyzy? Chociaż podpisanie tej umowy notarialnej zwykle kojarzy się wszystkim z ustanowieniem rozdzielności majątkowej, nie zawsze musi ją oznaczać. Wszystko zależy od tego, na jaki rodzaj intercyzy zdecydują się zainteresowani. A mają do wyboru:

 • ograniczenie wspólności majątkowej – ze wspólnego majątku wyłącza się jedynie niektóre składniki, które określa umowa;
 • rozszerzenie wspólności majątkowej – wspólny majątek rozszerza się o to, co wchodzi w skład obu majątków osobistych;
 • rozdzielność majątkowa – po podpisaniu tego dokumentu, wspólny majątek przestaje istnieć (jeśli intercyza jest zawierana już po ślubie) albo nie powstaje (jeśli umowę podpisuje się przed ślubem). W takim wypadku każdy z małżonków dysponuje własnym majątkiem osobistym i decyduje o nim według własnego uznania;
 • rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków – podczas trwania umowy każdy z małżonków dysponuje własnym majątkiem, jednak w momencie, gdy dokument przestaje obowiązywać (na przykład po rozwodzie), ich dorobek zostaje wyrównany.

Co oznacza podpisanie intercyzy?

Co oznacza podpisanie intercyzy? Wszystko zależy od tego, na który rodzaj umowy decydują się małżonkowie. W przypadku ograniczenia wspólności majątkowej każde z nich będzie po prostu dysponować samodzielnie wyłącznie tymi zasobami, które zostaną z niej wyłączone. Rozszerzenie wspólności majątkowej z kolei daje możliwość jednemu z małżonków dysponowania tym, co przed ślubem należało do drugiego, o ile tylko należy to do rzeczy wymienionych w intercyzie jako włączane do majątku wspólnego.

Rozdzielność majątkowa daje niezależność finansową obu osobom w małżeństwie. Jednocześnie zabezpiecza też interes rodziny w chwili, gdy na przykład jedno z małżonków, wskutek nieprzemyślanej decyzji, zadłuży się lub osiągnie bankructwo.

Zobacz też: Obrączki ślubne: co symbolizują, jak się je nosi?

Jak wygląda dziedziczenie w przypadku intercyzy?

Jak wygląda dziedziczenie w przypadku intercyzy? Tak naprawdę dokument ten nie ma na nie żadnego wpływu. W przypadku rozdzielności majątkowej małżonkowie wciąż dziedziczą majątek po sobie nawzajem. Aby wyłączyć jedno z nich z dziedziczenia, drugie musiałoby spisać testament pozbawiający prawa do zachowku, czyli testament z wydziedziczeniem.

Ile kosztuje zniesienie intercyzy?

Ile kosztuje zniesienie intercyzy? W przypadku, gdy oznacza to zniesienie rozdzielności majątkowej, koszt takiej czynności wyniesie maksymalnie 400 zł plus dodatkowe koszty, takie jak:

 • 23 % VAT;
 • Opłata za odpisy aktu notarialnego.

Biżuteria ślubna- z salonu, a może hand-made? Zdjęcie ilustracyjne Biżuteria ślubna- z salonu, a może hand-made?

Ile trwa podpisanie intercyzy?

Ile trwa podpisanie intercyzy? Do tej czynności nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać. Jeśli zaś chodzi o samo spotkanie z podpisaniem umowy, nie trwa ono więcej niż pół godziny.

Zobacz też: Podziękowanie dla gości weselnych. Przemówienie i upominek

Więcej o: