Ile kosztuje bycie gościem weselnym? "Do koperty włożę 600 zł"

Wesela często okazują się dla gości sporym obciążeniem finansowym. Ile może kosztować udział w takiej imprezie? Sprawdzamy to wraz z Magdą, która niebawem pierwszy raz od kilku lat wybiera się na wesele.

Zazwyczaj po świętach wielkanocnych rozpoczyna się sezon weselno-ślubny. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, liczne pary muszą zmienić swoje plany. Wiele imprez jednak się odbędzie. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Mateusza Morawieckiego od 15 maja możliwe jest organizowanie imprez okolicznościowych na świeżym powietrzu w limicie do 25 osób. Z kolei od 29 maja limit zwiększy się do 50 osób, które będą mogły wziąć udział w takich okolicznościach. Imprezy te będą mogły być organizowane także w zamkniętych pomieszczeniach, na przykład salach, ale w ścisłym reżimie sanitarnym.

"Na tym etapie to już 560 złotych"

Ile pieniędzy trzeba wydać, wybierając się na wesele? 26-letnia Magda, która już niebawem będzie bawiła się na weselu swojej wieloletniej przyjaciółki, uważa, że przygotowania do imprezy mocno nadszarpnęły jej budżet. - Mimo że nie jestem fanką tego typu imprez, postanowiłam, że tym razem nie będę się wymigiwać. W końcu to wesele mojej przyjaciółki.

Jak przyznaje Magda, wydatki, które musi ponieść w związku z imprezą, są jej zdaniem dosyć duże. - Niedawno kupiłam buty za 250 złotych, sukienkę za 200 złotych oraz torebkę za 110 złotych. Musiałam to zrobić, gdyż ostatnio na tego typu imprezie byłam trzy lata temu i nie miałam w swojej szafie nic odpowiedniego. Na tym etapie to już 560 złotych. 

Wiele kobiet w ramach przygotowań do imprez weselnych korzysta z usług kosmetyczek i fryzjerów. Profesjonalny makijaż to koszt mniej więcej 150-200 złotych. Stylizacja fryzury w salonie fryzjerskim - około 100 złotych. - Makijaż zrobię samodzielnie. Wybieram się jednak do fryzjera. Za stylizację zapłacę 80 złotych. W tym momencie to już 640 złotych. 

Zobacz wideo Zrób samodzielnie prezent dla państwa młodych:

Ile dać do koperty? Ta kwestia wzbudza spore wątpliwości

Obecnie większość osób decyduje się na prezent w gotówce. Ile powinniśmy włożyć do koperty? Czym warto się kierować? Ta kwestia zazwyczaj wzbudza spore wątpliwości i wywołuje zagorzałe dyskusje. Oto kilka przydatnych wskazówek.

  • Często możemy usłyszeć, że pieniądze z kopert mają zwrócić nowożeńcom koszty organizacji imprezy, dlatego nie powinniśmy dawać mniej niż 300 złotych od pary.
  • Wiele osób twierdzi także, że w przypadku najbliższych, kwota w kopercie powinna wynosić od 600 do 1000 złotych.
  • Rodzice chrzestni to w tym przypadku szczególna kategoria. Ile pieniędzy powinni dać swoim chrześniakom w ramach prezentu ślubnego? Przyjęło się, że są to znacznie wyższe kwoty niż w przypadku pozostałych gości. Wahają się one w przedziale od 1000 do 2000 złotych.

Magda zdradza, że ze względu na bliską przyjaźń włoży do koperty 600 złotych. Połowę da jej chłopak, a połowę ona. - W moim przypadku koszt uczestnictwa w weselu wyniesie około 940 złotych - zdradza. Jednak jak podkreśla, domyśla się, że nie jest to najwyższa kwota. - Mamy to szczęście, że impreza odbędzie się w naszym mieście. Odpada więc koszt dojazdu do innej miejscowości. Poza tym nie mamy dzieci, więc nie musimy kupować im ubranek na imprezę lub zatrudniać niani do opieki - podsumowuje. 

Może cię także zainteresować:

Więcej o: