Nauki przedmałżeńskie - sprawdź, co musisz o nich wiedzieć

Nauki przedmałżeńskie mają nam pomóc przygotować się do przyjęcia sakramentu małżeństwa. Jak wygląda taki kurs, ile trwa i czy można go skrócić?

Ile trwają nauki przedmałżeńskie - czy istnieje droga na skróty?

Odpowiedź na pytanie ile trwają nauki przedmałżeńskie, nie jest oczywista, wszystko zależy od konkretnej parafii. Może to być zarówno okres dwóch miesięcy jak i weekendowe spotkanie. Z zapisem na kurs przedmałżeński nie warto zwlekać, parafie organizują tego typu spotkania co kilka miesięcy i szybko może okazać się, że w danym miejscu zabraknie dla nas terminu, a cel to przecież zdążyć przed ślubem

Nauki przedmałżeńskie od ręki - czy można je skrócić? 

Pary, które z różnych powodów nie mogą poświęcić kilku miesięcy na spotkania dwa razy w tygodniu, mogą skorzystać z oferty kursów przedmałżeńskich w weekend. Kolejna opcja to zwolnienie z obowiązku uczestnictwa w naukach przedmałżeńskich (dotyczy to nowożeńców, którzy w ostatniej klasie szkoły średniej uczęszczali na lekcje religii, gdzie prowadzony był taki kurs). Należy jednak podkreślić, że koniec końców wszystko zależy od konkretnej parafii i osób, które prowadzą tego typu zajęcia. Skrócone nauki przedmałżeńskie, które są standardem w jednym miejscu, mogą zupełnie nie obowiązywać gdzie indziej.  

Zobacz też: Księga gości- sprawdź, jak przygotować niezwykłą pamiątkę

Nauki przedmałżeńskie online - czy to możliwe? 

Pandemia w niemal każdym aspekcie naszego życia wymusiła zmiany, nauka w systemie pół na pół lub w pełni online już nikogo nie dziwi. Także nauki przedmałżeńskie online są jak najbardziej możliwe. W internecie dostępne są bezpłatne kursy, jeden z nich organizowany jest przez archidiecezję krakowską z podziałem na 13 katechez, które pary kończą egzaminem w postaci kilku pytań związanych z tematem każdego spotkania w internecie. Po zakończonym kursie uczestnicy otrzymują stosowne zaświadczenie. 

Zobacz wideo Wybierasz się na ślub? Zrób samodzielnie prezent dla państwa młodych!

Kurs przedmałżeński - czego można się spodziewać? 

Kurs przedmałżeński często wywołuje mieszane uczucia, młode pary obawiają się, że nagle w gronie przypadkowych osób będą musiały opowiadać swoje najskrytsze tajemnice lub odpowiadać na krępujące pytania. Tymczasem kurs przedmałżeński jest prowadzony raczej w formie wykładów, oczywiście zdarzają się dyskusje, ale takie spotkania nie mają formy przesłuchania. Nauki przedmałżeńskie mają na celu zwrócić uwagę przyszłych małżonków na kilka kwestii, które są pomijane, a ich kaliber jest znacznie większy niż kolor serwetek czy smak tortu. Przykładowe działy tematyczne prezentujemy poniżej. 

Oprócz standardowych tematów na spotkania zapraszany jest też często psycholog lub mediator, którzy prowadzą zajęcia z zakresu asertywności oraz uczą przyszłych małżonków jak rozwiązywać konflikty, oraz metod radzenia sobie ze stresem. 

Nauki przedmałżeńskie - ile kosztuje kurs? 

Ponownie wszystko zależy od miejsca, część parafii organizuje bezpłatne nauki przedmałżeńskie. W innych trzeba się liczyć z kwotą około 100 zł, za nauki przedmałżeńskie od ręki zapłacimy około 200 zł. 

Zobacz też: Suknia ślubna- sprawdź, który model wybrać

Więcej o: