Dokumenty do ślubu cywilnego, które musisz mieć aby uroczystość mogła się odbyć

Dokumenty do ślubu cywilnego to przede wszystkim papiery potwierdzające możliwość zawarcia związku małżeńskiego przez dwie konkretne osoby. Ich uzyskanie może jednak zająć trochę czasu, dlatego warto zadbać o to z wyprzedzeniem.

Jakie dokumenty są potrzebne do ślubu cywilnego?

Dokumenty do ślubu cywilnego to zaledwie proste zaświadczenie, którego wydanie może jednak zająć trochę czasu, w zależności od sytuacji konkretnej pary młodej. Coraz częściej bowiem przyszli małżonkowie pochodzą z różnych stron Polski, zawierają małżeństwa poza miejscem swojego zamieszkania, a to wszystko wpływa na wydłużenie procesu urzędowego potwierdzenia braku przeciwwskazań do zawarcia związku

Ślub cywilny jest to jedna z form zawierania małżeństwa w naszym kraju, coraz chętniej wybierana przez pary młode. Jego cechą charakterystyczną jest to, że pociąga on za sobą konsekwencje prawne, w odróżnieniu od ślubu wyznaniowego. Z definicji ślub cywilny jest usankcjonowaniem prawnym związku dwojga ludzi, którzy od tego momentu tworzą wspólnotę pod względem emocjonalnym i ekonomicznym.

Aby wziąć ślub cywilny w Polsce należy spełniać kilka warunków:

  • ślub mogą zawrzeć tylko osoby pełnoletnie (istnieją wyjątki, o których szerzej tu)
  • żadna z nich nie może znajdować się w innym związku małżeńskim
  • nie mogą być one ze sobą spokrewnione w linii prostej ani być rodzeństwem
  • nie mogą być ze sobą spowinowacone w linii prostej (np. zięć i teściowa).
  • nie mogą być ze sobą w stosunku przysposobienia (osoba adoptująca i adoptowana).

Jeśli warunki te są spełnione, wówczas można zacząć zastanawiać się, jakie dokumenty są potrzebne do ślubu cywilnego. Ich listę znajdziesz poniżej.

Zobacz wideo Wersow zdradza jak idą przygotowania do ślubu. Jej największym marzeniem jest być dobrą mamą i żoną

Co do ślubu cywilnego?

Ślub cywilny może odbyć się tradycyjnie, w urzędzie stanu cywilnego. Coraz więcej par decyduje się jednak na zorganizowanie takiej uroczystości poza budynkiem instytucji. Opcja taka dostępna jest od pewnego czasu, a jej wykorzystanie związane jest z koniecznością wniesienia dodatkowej opłaty. Pary młode decydują się na przeniesienie zaślubin do lokali weselnych, hoteli, ale także na łono natury, w specjalne, urokliwe miejsca. Dzięki temu ślub cywilny może nabrać wyjątkowego charakteru i stać się niezapomniany nie tylko dla pary młodej, ale także dla gości.

Co do ślubu cywilnego, to jego udzielenie spoczywa na kierowniku bądź zastępcy kierownika Urzędu Stanu Cywilnego. Zgodnie z prawem możliwość udzielania ślubów cywilnych spoczywa także w rękach prezydenta, burmistrza lub wójta. Śluby cywilne zazwyczaj odbywają się w dniach roboczych oraz w soboty - jeśli planujecie uroczystość w niedzielę, może wystąpić problem, gdyż urzędy ściśle przestrzegają tego, aby w tym dniu ich pracownicy mieli wolne od pracy. W takim wypadku szansą jest kontakt z prezydentem lub burmistrzem i uzyskanie jego deklaracji o udzieleniu ślubu w niedzielę. 

Dokumenty wymagane do ślubu cywilnego. Co musisz mieć?

Dokumenty wymaganie do ślubu cywilnego warto zacząć gromadzić już na kilkanaście tygodni przed ślubem. Celem uzyskania zaświadczenia o braku przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego do USC należy udać się nie wcześniej niż sześć miesięcy przed planowana datą uroczystości. Dlaczego akurat tyle? Gdyż dokument ten ma dokładnie 6-miesięczną datę ważności. W tym momencie warto także pomyśleć o zarezerwowaniu w urzędzie daty ślubu - jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy planujemy uroczystość w plenerze.

Jakie dokumenty należy przygotować?

  • dokumenty tożsamości (dowód osobisty lub paszport)
  • dowód uiszczenia opłaty skarbowej 

W przypadku, gdy ślub bierze osoba po rozwodzie lub wdowiec dodatkowo potrzebne będą:

  • odpis aktu małżeństwa oraz odpis wyroku sądu potwierdzającego rozwód
  • odpis aktu zgonu małżonka.

Zobacz też: Dokumenty do ślubu kościelnego. Co trzeba przygotować, aby móc zawrzeć ślub w kościele?

Więcej o: