Dokumenty do ślubu cywilnego to zaledwie proste zaświadczenie, którego wydanie może jednak zająć trochę czasu, w zależności od sytuacji konkretnej pary młodej. Coraz częściej bowiem przyszli małżonkowie pochodzą z różnych stron Polski, zawierają małżeństwa poza miejscem swojego zamieszkania, a to wszystko wpływa na wydłużenie procesu urzędowego potwierdzenia braku przeciwwskazań do zawarcia związku.
Ślub cywilny jest to jedna z form zawierania małżeństwa w naszym kraju, coraz chętniej wybierana przez pary młode. Jego cechą charakterystyczną jest to, że pociąga on za sobą konsekwencje prawne, w odróżnieniu od ślubu wyznaniowego. Z definicji ślub cywilny jest usankcjonowaniem prawnym związku dwojga ludzi, którzy od tego momentu tworzą wspólnotę pod względem emocjonalnym i ekonomicznym.
Aby wziąć ślub cywilny w Polsce należy spełniać kilka warunków:
Jeśli warunki te są spełnione, wówczas można zacząć zastanawiać się, jakie dokumenty są potrzebne do ślubu cywilnego. Ich listę znajdziesz poniżej.
Ślub cywilny może odbyć się tradycyjnie, w urzędzie stanu cywilnego. Coraz więcej par decyduje się jednak na zorganizowanie takiej uroczystości poza budynkiem instytucji. Opcja taka dostępna jest od pewnego czasu, a jej wykorzystanie związane jest z koniecznością wniesienia dodatkowej opłaty. Pary młode decydują się na przeniesienie zaślubin do lokali weselnych, hoteli, ale także na łono natury, w specjalne, urokliwe miejsca. Dzięki temu ślub cywilny może nabrać wyjątkowego charakteru i stać się niezapomniany nie tylko dla pary młodej, ale także dla gości.
Co do ślubu cywilnego, to jego udzielenie spoczywa na kierowniku bądź zastępcy kierownika Urzędu Stanu Cywilnego. Zgodnie z prawem możliwość udzielania ślubów cywilnych spoczywa także w rękach prezydenta, burmistrza lub wójta. Śluby cywilne zazwyczaj odbywają się w dniach roboczych oraz w soboty - jeśli planujecie uroczystość w niedzielę, może wystąpić problem, gdyż urzędy ściśle przestrzegają tego, aby w tym dniu ich pracownicy mieli wolne od pracy. W takim wypadku szansą jest kontakt z prezydentem lub burmistrzem i uzyskanie jego deklaracji o udzieleniu ślubu w niedzielę.
Dokumenty wymaganie do ślubu cywilnego warto zacząć gromadzić już na kilkanaście tygodni przed ślubem. Celem uzyskania zaświadczenia o braku przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego do USC należy udać się nie wcześniej niż sześć miesięcy przed planowana datą uroczystości. Dlaczego akurat tyle? Gdyż dokument ten ma dokładnie 6-miesięczną datę ważności. W tym momencie warto także pomyśleć o zarezerwowaniu w urzędzie daty ślubu - jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy planujemy uroczystość w plenerze.
Jakie dokumenty należy przygotować?
W przypadku, gdy ślub bierze osoba po rozwodzie lub wdowiec dodatkowo potrzebne będą:
Zobacz też: Dokumenty do ślubu kościelnego. Co trzeba przygotować, aby móc zawrzeć ślub w kościele?