Ile dać w kopertę na ślub? W tym sezonie wydatek będzie większy

Ile dać w kopertę na ślub? Poprzednie sezony ślubne upływały pod znakiem obostrzeń i problemów z nimi związanych. Obecny zapowiada się bardzo dobrze. Tym bardziej warto zaplanować w budżecie odpowiednią kwotę na prezent.

Ile w kopertę na ślub? Koszt prezentów odczujemy mocniej

Ile w kopertę na ślub? To pytanie zadaje sobie wielu z nas. Sprawa jest tym bardziej paląca wtedy, gdy osoba wręczająca prezent jest matką chrzestną lub ojcem chrzestnym któregoś z młodych. W obecnym sezonie branża weselna wreszcie uwolniła się od obostrzeń lub groźby ich powrotu. To zaś z pewnością będzie sprzyjało ślubom i hucznym weselom. Od imprezy już tylko krok do tego, by podliczać wydatki z nią związane. Niestety, ale inflacja daje się we znaki wszystkim. Z jednej strony wpływa na ceny, organizacja wesela staje się więc bardziej kosztowna, z drugiej przekłada się to też na zasobność portfeli weselnych gości. Efekt? Bardziej zastanowimy się przed wydaniem każdej kolejnej złotówki. 

Biżuteria ślubna Biżuteria ślubna do włosów - wianek, spinka, a może tiara? Co będzie hitem sezonu?

Ile wypada dać w kopercie? Chrzestni, rodzice i dziadkowie wydadzą najwięcej

Ile wypada dać w kopercie w obecnym sezonie ślubnym i weselnym? Jak zwykle wiele zależy od statusu danej osoby. Nieco bardziej hojny prezent wręczają zwykle bardzo bliskie osoby. Chodzi zwłaszcza o chrzestnych, ale też rodziców, dziadków i świadków. Niektórzy preferują wciąż wręczanie prezentów w postaci fizycznej, ale te zawsze niosą ze sobą pewne ryzyko. Mogą nie być trafione. Częściej wręcza się kopertę z pewną kwotą pieniędzy lub jakiś symboliczny i sympatyczny upominek połączony z gotówką. 

Kto musi zaplanować w domowym budżecie szczególnie dużą kwotę na wesele? Pokaźny wydatek czeka zawsze rodziców chrzestnych.  W ich przypadku stawki zaczynają się najczęściej od 1000 zł. Nieco mniej, bo od 600 do 1000 zł wręcza najczęściej rodzeństwo państwa młodych. Kwota jest tu uzależniona od tego, czy chodzi o pojedynczą osobę, czy też parę lub małżeństwo z dziećmi.  

Nieco wyższe kwoty wręczają także bliżsi krewni (kuzynostwo) i przyjaciele osób biorących ślub. Chodzi najczęściej o ok. 400 do 500 zł od osoby. Podobnie rzecz ma się ze świadkami. 

Zobacz wideo Wybierasz się na ślub? Zrób samodzielnie prezent dla państwa młodych!

Ile na wesele? Stawki 2022

Ile na wesele? Stawki w 2022 wzrosły dla wszystkich gości. Również osoby, które są znajomymi państwa młodych lub ich dalszą rodziną zwykle wręczają nieco większe kwoty. O jakich pieniądzach mówimy? Pewnym wyznacznikiem może być to, ile młodzi musieli wydać na organizację imprezy. Bardzo wiele osób wyznaje zasadę, że kwota wręczana jako prezent powinna przynajmniej pokrywać wydatki przeznaczone na organizację wesela przeliczone na jedną osobę w taki sposób, by młodym jeszcze ''coś zostało w kieszeni''. 

Wesele w stylu lat 50. Zdjęcie ilustracyjne Wesele w stylu lat 50. - postaw na słodki vin-tage [ZDJĘCIA]

W sezonie weselnym 2022 najczęściej pojawia się kwota od 250 do 300 zł za osobę. Czy to dużo? Z pewnością więcej, niż szacowano przed rokiem. Oczywiście kwota ta może być wyższa w zależności od okoliczności. Więcej wypada dać choćby wtedy, gdy wesele odbywa się wraz z poprawinami.  Jest tak zwłaszcza jeśli również na drugi dzień goście są zaproszeni do lokalu. Kolejne 100 lub 150 zł należy doliczyć w  przypadku korzystania z noclegu na miejscu.   

W końcu należy jednak pamiętać o pewnej fundamentalnej zasadzie: młodym zależy przede wszystkim na obecności zaproszonych gości. Kwestie materialne nie powinny przesłonić najważniejszego elementu uroczystości, jakim jest wspólna radość z tego, że dwoje ludzi wstępuje na nową drogę życia. Najbardziej istotne i celebrowane powinno być przecież ich szczęście

Zobacz też: Wesele w stylu lat 60. pod okiem Mrs. Robinson. Dekoracje, sukienki, fryzury - wybraliśmy najlepsze propozycje [ZDJĘCIA]

Więcej o: