Ile dać w kopertę na wesele? Stawki poszły w górę. Inflacja daje się we znaki wszystkim

Ile dać w kopertę na wesele? To temat, który potrafi rozgrzać emocje. Zaproszeni goście często mają problem z oszacowaniem kwoty, która powinna znaleźć się w kopercie. Sprawdź, jak kształtują się popandemiczne stawki i wybierz opcję najlepszą z możliwych.

Ile w kopertę na wesele - cena talerzyka 

Sprawdzone kryterium to kwota, którą państwo młodzi muszą zapłacić za poczęstunek dla pojedynczej osoby. Następnie należy ją pomnożyć przez ilość osób, która widnieje na zaproszeniu i otrzymamy odpowiedź na tytułowe pytanie: ile w kopertę na wesele. Jak kształtują się aktualne stawki? Wszystko zależy od miejsca oraz samego lokalu. Cena za talerzyk może wahać się w granicach od 150 do 500 zł. Połowę kwoty zapłacimy za dzieci, rzadziej zniżka dotyczy seniorów, ale można poruszyć ten temat z menadżerem restauracji. Oprócz kwoty za talerzyk zaproszeni często dodają też coś ekstra po to, aby wesele nie tylko się zwróciło, ale też trochę zostało na nową drogę życia. 

Ile daje singiel na wesele? Rola na przyjęciu 

Każdy, kto na weselu pojawi się bez pary, nie musi płacić podwójnie, nie ma tutaj żadnej niepisanej zasady. Ile daje singiel na wesele? Kwota uzależniona jest od stopnia zażyłości oraz pełnionej funkcji. Samotny wujek, który jest jednocześnie chrzestnym jednego z przyszłych małżonków, z pewnością może pozwolić sobie na większą szczodrość. Pozostali goście powinni kierować się wspomnianą już wcześniej zasadą talerzyka. Niepełnoletni kuzyni bez pary często przynoszą symboliczne podarunki. 

Zobacz wideo Wybierasz się na ślub? Zrób samodzielnie prezent dla państwa młodych!

Ile wypada dać w kopercie na ślubie chrześniaka? 

Przyjęło się, że państwo młodzi mogą liczyć przede wszystkim na chrzestnych, którzy zgodnie z tym co mówi Internet, w tym roku powinni przygotować się na kwoty rzędu od 500 do 2000 zł, a nawet więcej. Ostateczna kwota zależy od relacji oraz aktualnej sytuacji finansowej danej osoby, która zamiast koperty może zdecydować się po prostu na symboliczny prezent. Wiemy już mniej więcej, ile wypada dać w kopercie na ślubie chrześniaka, o czym jeszcze warto pamiętać? 

Ile dać w kopertę na wesele w przypadku licznej rodziny? 

Tutaj zdania są podzielone i ostateczna decyzja należy do samych zainteresowanych, ale zdarza się, że w przypadku bardzo dużej rodziny na wesele idą tylko rodzice lub osoby pełnoletnie zaproszone z osobą towarzyszącą. W przypadku dalszych krewnych niektórzy rezygnują z uczestnictwa w imprezie na rzecz tradycyjnych życzeń. Zawsze należy uszanować taką decyzję i nie nalegać. Zanim zaczniemy oceniać którąś ze stron, pamiętajmy, że zarówno organizacja wesela jak i przyjęcie zaproszenia to duży wydatek, który może pochłonąć lwią część wypłaty lub oszczędności odkładane latami.  

Zobacz też: Wesele w stylu greckim - inspiracje i gotowe rozwiązanie. Jak wprowadzić śródziemnomorski klimat? [ZDJĘCIA]

Więcej o: