Obrączki ślubne najkorzystniej kupować na przełomie października i listopada. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Obrączki ślubne to jedna z tych rzeczy, bez których część z nas po prostu nie wyobraża sobie ślubu. Z tego powodu ich wybór okazuje się tak istotną kwestią. Zobacz, na co trzeba zwrócić uwagę przy ich zakupie i przekonaj się, czego jeszcze o nich nie wiesz.

Jakie kupić obrączki ślubne - złoto, białe złoto, srebrne?

Jakie kupić obrączki ślubne? Złoto, białe złoto? Srebrne wersje też są przecież niczego sobie, ale czy będą odpowiednim wyborem? To, na jaki kruszec się zdecydujecie, zależy tylko od Was, jednak pamiętajcie, by wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii.

Zdecydowanie najczęstszym wyborem w przypadku obrączek okazuje się złoto. Warto zauważyć, że występuje ono w kilku kolorach: żółtym, czerwonym i białym, a ten ostatni wariant jest często postrzegany jako najbardziej ekskluzywny. Inną opcją dla osób ceniących sobie luksus jest platyna. To metal cenniejszy i szlachetniejszy niż złoto, a zarazem znacznie trwalszy. W związku z tym wykazuje większą odporność na ewentualne uszkodzenia, jednak okazuje się też sporo droższy. Trzeba się ponadto liczyć z tym, że obrączka z platyny będzie cięższa od takiej wykonanej ze złota.

Obrączki ślubne. Zdjęcie ilustracyjneObrączki ślubne. Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

Możecie także zdecydować się na pallad, będący metalem antyalergicznym, lżejszym od złota. Dużą popularnością cieszy się obecnie również tytan, który, ze względu na swoją twardość, wykazuje najwyższą trwałość na uszkodzenia, a przy tym jest tańszy od złota. Wyróżnia się ciemnoszarym kolorem, podczas tworzenia obrączek wzbogacanym srebrnymi lub złotymi elementami. Do produkcji obrączek raczej nie wykorzystuje się natomiast srebra, jako metalu miększego i najbardziej podatnego na zarysowania.

Obrączka ślubna – jaka próba będzie dobra?

Obrączka ślubna – jaka próba powinna Cię zainteresować? W przypadku złota, najpopularniejsza jest próba 585, która gwarantuje wysoką trwałość przy codziennym noszeniu obrączki. Można sięgnąć także po obrączkę próby 750 (dzięki wysokiej zawartości złota, ma bardzo intensywne zabarwienie). Trzeba jednak w takim wypadku dowiedzieć się, czy produkcja obrączek przebiegała prawidłowo, ponieważ gdyby doszło do jakichś uchybień, stop może się ostatecznie okazać nieco miększy, a przez to mniej trwały. Inną opcją będzie próba 333, która ma większą zawartość innych metali, co daje w ogólnym rozrachunku wyższą trwałość niż w próbie 585. Trzeba jednak liczyć się z tym, że obrączki ze złota próby 333 trzeba będzie regularnie polerować u jubilera, ponieważ z czasem ulegną ciemnieniu.

Obrączki ślubne. Zdjęcie ilustracyjneObrączki ślubne. Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

W przypadku palladu, najpopularniejszą próbą jest 500. To 50 proc. zawartości palladu, a do tego dochodzi srebro i inne metale. Jeśli natomiast zdecydujecie się na platynę, najlepszym wyborem będzie próba 950, która zagwarantuje 95 proc. zawartości platyny w stopie. To z kolei sprawi, że obrączka okaże się niezwykle trwała. To także najdroższy dostępny stop platyny. Tańszą alternatywą będzie nieco miększa próba 600.

Zobacz wideo Trwały i upiększający makijaż na wesele krok po kroku

Jak wybrać obrączki ślubne?

Jak wybrać obrączki ślubne? Przede wszystkim, warto się zastanowić nad ich stylistyką. Na jakie wersje możecie się zdecydować?

  • obrączki klasyczne – sięgnijcie po nie wtedy, jeśli zależy Wam na tym, by były utrzymane w tej samej stylistyce. W przypadku obrączek klasycznych, bardzo często wersja kobieca jest dodatkowo zdobiona kamieniami (na przykład cyrkoniami), a męska pozostaje prosta, pozbawiona dodatków;
  • obrączki minimalistyczne – to najprostszy rodzaj obrączek, idealny dla par, które nie lubią przepychu i stawiają na prostotę. Uniwersalność takiej opcji sprawi, że będzie się doskonale prezentować mimo upływu czasu;
  • obrączki niestandardowe – to obrączki o oryginalnym charakterze, artystyczne, ciekawie i nietypowo zdobione, a także dwukolorowe. Sięgnijcie po nie, jeśli chcecie się wyróżnić.

Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjne pixabay.com

Ile kosztują obrączki ślubne?

Ile kosztują obrączki ślubne? Wszystko tak naprawdę zależy od tego, na jaki wariant się zdecydujecie. W przypadku:

  • żółtego złota – komplet obrączek bez dodatków to koszt od 800 do 1500 zł.  Jeśli jednak zdecydujecie się na dodatkowe zdobienia, cena wyniesie od 1100 do nawet 2300 zł;
  • białego złota – tu za komplet przyjdzie Ci zapłacić od 700 do 1600 zł;
  • różowego złota – w takim przypadku koszt kupna kompletu obrączek to 2000-3500 zł;
  • platyny – w przypadku, gdy nie zdecydujecie się na zdobienia, przyjdzie Wam zapłacić od 4600 do 11 000 zł za komplet. Jeśli natomiast interesowałaby Was wersja zdobiona, będzie to już przedział od 8500 do 22 000 zł;
  • tytanu – komplet tytanowych obrączek będzie Was kosztował od 350 do 2600 zł, jeśli jednak marzy Wam się dodatek innego metalu, cena wzrośnie.

Kiedy obrączki ślubne są najtańsze?

Kiedy obrączki ślubne są najtańsze? Warto wiedzieć, że sezon ślubny kończy się we wrześniu. Kolejny zacznie się dopiero z początkiem następnego roku, dlatego najlepiej kupować obrączki na przełomie października i listopada, kiedy ich ceny mogą się okazać najkorzystniejsze.

Obrączki ślubne złote to najpopularniejszy wybór. Zdjęcie ilustracyjneObrączki ślubne złote to najpopularniejszy wybór. Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

Jaka jest symbolika obrączek ślubnych?

Jaka jest symbolika obrączek ślubnych? Mają one stanowić symbol trwałości związku małżeńskiego. Odnoszą się do miłości, wieczności, a także nierozerwalność zawieranego małżeństwa.

Na której ręce i którym palcu nosi się obrączkę ślubną?

Na której ręce i którym palcu nosi się obrączkę ślubną? W naszym kraju jest to serdeczny palec prawej dłoni. Gdzieniegdzie na świecie Państwo Młodzi, wymieniając się obrączkami, zakładają je na lewą rękę, jednak zawsze na czwarty palec.

Dlaczego noszenie obrączki jest tak ważne?

Dlaczego noszenie obrączki jest tak ważne? Można znaleźć wiele powodów. Przede wszystkim, wysyła się wtedy jasny komunikat – "jestem w związku małżeńskim". Wówczas osoby płci przeciwnej z góry wiedzą, że ktoś taki ma żonę lub męża, a relacja, jaką utrzymuje ze swoją drugą połówką, jest dla niego szczególnie istotna. Jeśli ktoś nie nosi obrączki, może być posądzony o wstydzenie się swojego małżeństwa bądź próbę ukrycia prawdziwego stanu cywilnego.

ObrączkiObrączki Beciak01 , pixabay

Nosząc obrączkę, okazujecie też sobie nawzajem szacunek, jednocześnie podkreślając, że Wasze uczucie nie wygasło. Jeśli natomiast macie dzieci, te, widząc, że oboje nosicie obrączki, szybko uznają, że Wasze małżeństwo jest czymś naprawdę ważnym, wartym podkreślenia.

Zobacz też: Wesele w stylu angielskim - elegancja, prestiż i klasa w jednym. Przepis na niezapomniane przyjęcia

Więcej o: