Jak grzecznie odmówić zaproszenia - przykłady. Trudna sztuka asertywności weselnej

Jak grzecznie odmówić zaproszenia? Przykłady odmowy mogą okazać się pomocne. Czy jednak zawsze musimy zająć oficjalne stanowisko na temat udziału w planowanej uroczystości? A może wystarczy brak potwierdzenia? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

Początek wiosny oznacza, że już za chwilę zacznie się sezon ślubny. Kluczowym wyznacznikiem charakteru przyjęcia weselnego jest ilość zaproszonych gości. Zgodnie z polską tradycją zaproszenia wręczane są osobiście. Co zrobić, gdy ta konkretna impreza wykracza poza nasz kalendarz lub zwyczajnie nie mamy ochoty uczestniczyć w wydarzeniu?

Zobacz wideo Trwały i upiększający makijaż na wesele krok po kroku

 Jak odmówić przyjścia na wesele - dlaczego rezygnujemy? 

Jak odmówić przyjścia na wesele? Na początku warto przyjrzeć się temu, dlaczego zazwyczaj decydujemy się zrezygnować z przyjęcia. 

  • Koszt organizacji wesela wiąże się z dużym wydatkiem po stronie narzeczonych, po drugiej stronie są zaproszeni goście, którym udział w weselu może pochłonąć lwią część wypłaty. Czasami więc z czystej oszczędności zaproszone osoby nie decydują się na przybycie. 
  • Jak ładnie odmówić zastanawiają się też urlopowicze. Zaplanowany wyjazd lub chęć wypoczynku w domowym zaciszu może stanowić dużą przeciwwagę dla hucznej imprezy, która czy tego chcemy, czy nie wywołuje stres oraz niepotrzebną presję. 
  • Jak odmówić przyjście na wesele? To pytanie zadają sobie też zagorzali przeciwnicy dużych imprez, podczas których muszą wyjść poza strefę komfortu. To samo wydarzenie może budzić radość, ale też ataki paniki. 
  • Przyjście na wesele dla singli często bywa krępujące. Zamiast okazji do poznania drugiej połówki spotykają się z życzliwymi pytaniami o potencjalnego partnera oraz plany na przyszłość. 

Jak grzecznie odmówić zaproszenia na wesele?   

Jak grzecznie odmówić zaproszenia na wesele? Polska tradycja zapraszania na wesele wiąże się z osobistą wizytą państwa młodych, na takim spotkaniu często pada wstępne pytanie o obecność. I w tym momencie niektórzy potwierdzają od razu, a inni próbują ubrać odmowę w eleganckie słowa. Jak wybrnąć z takiej sytuacji? Dobrym rozwiązaniem może okazać się: pytanie za pytanie. Na zaproszeniu powinna być data, do której należy potwierdzić obecność (RVSP), co oznacza, że nie musimy decydować tu i teraz. Co powiedzieć jeśli od razu chcemy zamknąć temat? Podziękowanie oraz informacja zwrotna: nie będę mógł/mogła przyjść, powinna wystarczyć, przyszli małżonkowie nie powinni dopytywać o powód nieobecności.

Jak ładnie odmówić - co, dokładnie powiedzieć?  

W przypadku braku potwierdzenia podczas wręczania zaproszenia często praktykowany jest też telefon, który ma ostatecznie rozwiać wszelkie wątpliwości. Jak ładnie odmówić przyjścia na wesele? Co powiedzieć osobie po drugiej stronie słuchawki? Poniżej znajdziesz przykłady. Pamiętaj jednak, że zawsze należy poinformować o swojej nieobecności. Brak potwierdzenia zaproszenia nie wystarczy. 

Wesele - jak odmówić? Przykłady

Jak grzecznie odmówić zaproszenia na wesele? Oto kilka przykładów:

  • Ze względów osobistych nie mogę się pojawić na Waszym ślubie,
  • Z przykrością muszę odmówić, nie dam rady pojawić się na Waszym ślubie,
  • Niestety nie mogę przyjść z uwagi na inne zobowiązania,
  • Dziękuję za zaproszenie, ale sprawy rodzinne nie pozwalają mi na obecność w tym dniu.

Klarowna deklaracja bez podawania szczegółów wystarczy, nie należy unikać kontaktu lub w ramach odpowiedzi posłużyć się krótką wiadomością na komunikatorze. 

Zobacz też: Ślub na Zanzibarze: marzenie nie do spełnienia? Cena zaskakuje

Więcej o: