Ile do koperty na wesele 2023 - ślubny cennik rozpoczyna się od 300 zł od osoby

Ile do koperty na wesele w 2023 roku od świadków, dziadków i rodziców chrzestnych? Chociaż nikt o tym głośno nie mówi, finansowa piramida obowiązuje. Sprawdź aktualne stawki zgodnie z weselną hierarchią wśród zaproszonych gości.

Ile dać na weselę 2023 - młode pary czekają na koperty 

Zgodnie z adnotacją na zaproszeniach, tradycyjna koperta to najlepsza forma prezentu. Pozwala nie tylko odzyskać część kwoty zainwestowanej w przyjęcie, ale też spełnić pierwsze większe marzenia. Część par kupuje wymarzony samochód, inni podróżują po świecie, pieniądze z wesela pomagają też w przymiarkach do pierwszych czterech ścian. I chociaż stawki weselne krążą w sieci oraz na spotkaniach rodzinnych, nikt otwarcie nie mówi o ślubnym cenniku. Zastanawiasz się, ile dać na wesele w 2023 roku? Poniżej znajdziesz przykładowe stawki dla przyjaciół i rodziny. 

Ile wkłada się do koperty na wesele od rodziców chrzestnych? 

Matka i ojciec chrzestny to goście honorowi, którzy towarzyszą nam od maleńkości i wspierają w pierwszych krokach na nowej drodze życia. Chociaż oczekiwania często odbiegają od rzeczywistości to przy założeniu, że w rodzinie panują serdeczne stosunki, rodzice chrzestni najczęściej najgłębiej sięgają do portfela. Ile wkłada się do koperty na wesele od chrzestnego lub chrzestnej? Finalna kwota uzależniona jest od sytuacji finansowej, ale najczęściej jest to minimum 1000 zł plus koszt udziału osób towarzyszących. 

Zobacz wideo Zobacz jak zawiązać krawat w minutę!

Ile daje się do koperty na wesele od dziadków 

Ile daje się do koperty na wesele od dziadków? Tutaj panuje duża rozpiętość, ale średnia wartość koperty od nestora/nestorki rodu wynosi około 500 zł. Dziadkowie potrafią latami odkładać na wesela wnucząt i są w stanie wydać na ten cel niemal wszystkie oszczędności. Babcie często przekazują też biżuterię rodową, rodzinne srebra, czy porcelanę. 

Ile włożyć do koperty na wesele - stawka dla dalszych członków rodziny 

Ile włożyć do koperty na wesele? Pozostali goście wkładają do koperty mniej więcej tyle, ile wynosi aktualna cena za talerzyk od osoby. W 2023 roku jest to około 300 zł, które trzeba pomnożyć przez wszystkich członków danej rodziny (małe dzieci liczone są po połowie). 

Wiemy już, ile daje się do koperty od dziadków, ciotek i kuzynów, a co ze świadkami i przyjaciółmi młodej pary? Sprawdźmy.

Ile włożyć do koperty na wesele jako świadek lub bliski znajomy? 

Świadkowie podobnie jak rodzice chrzestni najczęściej wręczają grubsze koperty od 500 zł w górę plus koszt talerzyka osoby towarzyszącej. Przyjaciele, bliscy znajomi często składają się na jeden większy prezent lub tak jak inni goście pokrywają koszt udziału w imprezie. Warto jednak pamiętać, że pieniądze to nie wszystko. Sentymentalna wartość ślubnych pamiątek jest równie ważna, co ilość zgromadzonych kopert. Życzenia w formie osobistego listu, wspólna fotografia, czy symboliczny znak szczęścia niosą ze sobą ładunek pozytywnych emocji, który powraca za każdym razem, gdy po latach otwiera się pudło z pamiątkami. 

Zobacz też: Obrączki ślubne najkorzystniej kupować na przełomie października i listopada. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Więcej o: