W dolinie Loary

Romantyczny pejzaż doliny Loary, wspaniałe renesansowe zamki i eleganckie miasta kuszą bogactwem architektury, znakomitymi muzeami i wykwintnymi restauracjami.

Romantyczny pejzaż doliny Loary, wspaniałe renesansowe zamki i eleganckie miasta kuszą bogactwem architektury, znakomitymi muzeami i wykwintnymi restauracjami. To świetnie miejsce na podróż poślubną.

Nad brzegami potężnej rzeki wznoszą się jak perły w naszyjniku majestatyczne zamki. W całej dolinie Loary jest ich około 300! A które są najwspanialsze? Największy z nich to Chambord, wzniesiony między 1519 a 1547 rokiem. Przyozdobiony jest tyloma wieżyczkami, kominami i kopułami, iż z daleka wygląda jak orientalne miasto. Często jest zwany zamkiem z tysiąca i jednej nocy. Częściowo projektował go Leonardo da Vinci. Prawie 2 tysiące rzemieślników wzniosło elegancki pałac z 440 komnatami, 365 kominkami i 84 klatkami schodowymi. Najciekawsza ma kształt podwójnej spirali - dworzanie urządzali sobie tu frymuśne zabawy w chowanego. W latach 1724-33, po utracie tronu polskiego, w zamku mieszkał Stanisław Leszczyński, teść Ludwika XV.

Z zamkiem w Chambord konkuruje Chenonceau, położony nad dopływem Loary, rzeką Cher. To chyba najbardziej elegancki zamek w dolinie. Wygląda jakby unosił się w powietrzu, gdyż osadzony jest na arkadach, pod którymi płynie woda. Bardzo wytworne są wnętrza, w których królowała Diana de Poitiers, kochanka XVI-wiecznego władcy Francji, Henryka II. Nocami odbywają się tu widowiska typu światło i dźwięk, opowiadające o historii ich romansu. Z zamkiem wiążą się imiona wielu francuskich królowych i metres. Nazywany jest dlatego czasami zamkiem sześciu dam. Z kolei zamek w Angers słynie z największego arrasu na świecie, który ma aż 107 metrów długości (pierwotnie miał 144 m). Przedstawia on zadziwiające apokaliptyczne wizje św. Jana. Wykonano go w XIV wieku na zlecenie książąt Andegaweńskich, których niegdyś zamek był siedzibą. Budowano go 100 lat i ma surowy wygląd. Jego mur obronny - z 17 wysokimi na 60 metrów wieżami z XIII w. - dzięki układowi kamieni ma fascynujący wzór w prążki.

Nieopodal jest zamek de Villandry, który słynie z XVI-wiecznych ogrodów. Ich piękno najpełniej uwidacznia się z pewnej wysokości i dlatego najlepiej oglądać je z tarasu zamkowego. Widać z niego położone na trzech poziomach rabaty kwiatowe, grządki warzywne i ziołowe, obsadzone niskimi bukszpanami i cisami. Każda rabatka ma inny wzór geometryczny i kontrastowe kolory. Ogrody Villandry, mające powierzchnię ponad 12,5 tys. m kw., są nawadniane przez kanał wodny poprzecinany małymi mostkami i kaskadami.

Wędrując doliną Loary, nie sposób pominąć zamku w Blois. Mieszkała w nim i zmarła Katarzyna Medycejska. Jej apartamenty są zachwycające, ale kryją mroczne sekrety. Ponieważ władczyni słynęła z intryg, w jej pokojach są specjalne wizjery do podglądania i podsłuchiwania. W zamku zachwyca wspaniała ośmioboczna klatka schodowa i renesansowe balkony. Turystów przyciąga tu także widowisko światło i dźwięk.

Amboise zaś słynie z tego, że bywał w nim Leonardo da Vinci (został tu również pochowany w gotyckiej kaplicy św. Huberta). Warto zwiedzić komnaty w gotycko-renesansowym budynku Logis de Roi. Ciekawa jest rezydencja Clos Luce, w której przez trzy lata mieszkał mistrz Leonardo. W ogromnym parku i różnych pomieszczeniach wystawiono modele wykonane wg szkiców genialnego da Vinci.

Informacje praktyczne

Dojazd: samolotem - codzienne loty z Warszawy i Krakowa do Paryża, Lyonu lub Nicei (tu z wyjątkiem sobót) linią LOT lub tanimi

liniami Wizz Air i Sky Europe. Lot trwa ok. 2 godz. Autokarem: linie Eurolines (www.eurolinespolska.pl); Europa Express

(www.europaexpress.pl); Polka Service (www.polkaservice.pl). Podróż trwa 24 godz. W internecie: www.efrancja.info.