Czechy - kraj romantycznych zamków i pałaców

Marzycie o podróży we dwoje, ale wolicie pojechać gdzieś blisko? Wybierzcie się do Czech.

Marzycie o podróży we dwoje, ale wolicie pojechać gdzieś blisko? Wybierzcie się do Czech.

Młoda para obowiązkowo powinna zajrzeć do Pragi. To prawdziwy klejnot architektury. Ze wszystkich stron świata przyjeżdżają tu turyści podziwiać mosty rozpięte nad rzeką, złote wieże i kopuły kościołów, romańskie rotundy, gotyckie katedry, renesansowe pałace, barokowe kościoły, synagogi żydowskie, kubistyczne i secesyjne zabytki, no i najnowszą architekturę z początków XXI wieku. Najlepiej wyruszyć Drogą Królewską wiodącą do Zamku Praskiego. Po drodze można podziwiać piękny Rynek Staromiejski wraz ze słynnym ratuszem i znanym na całym świecie zegarem Orlojem, imponujący Most Karola z połowy XIV wieku z trzydziestoma barokowymi posągami świętych i Rynek Malostrański z barokowym kościołem św. Mikołaja. Gdy już wespniemy się po 300 stopniach na Hradczany, mamy okazję zwiedzić Zamek Praski - największy na świecie oraz Katedrę św. Wita, Wacława i Wojciecha - najwspanialszy kościół w Pradze. Warto przejść się Złotą Uliczką z domkami wyglądającymi tak, jakby stanowiły ilustrację do bajki o krasnoludkach. Wszędzie kuszą piwiarnie, wiele z nich znajduje się tuż obok słynnych zabytków, można więc odpocząć przy ku- felku piwa, jednocześnie oglądając imponującą architekturę.

W Złotej Pradze tętni życie kulturalne. Można zwiedzić jedną z 300 galerii, wybrać się do muzeum, klubu muzycznego, na dyskotekę albo na spektakl słynnego na cały świat czarnego teatru. Renomę światową zyskały festiwale muzyczne: Praska Jesień czy Międzynarodowy Festiwal Jazzowy. Jedno jest pewne: w tym magicznym mieście nie będziecie się nudzić.

Warto też wyruszyć poza Pragę, by zobaczyć najsłynniejszy czeski zamek - Karlštejn, wzniesiony w XIV wieku przez cesarza i zarazem czeskiego króla Karola IV. Główną jego atrakcją jest kaplica Świętego Krzyża. Jej wnętrze oszałamia. Zdobi ją 129 obrazów Mistrza Teodoryka - nadwornego malarza Karola IV i ok. 2200 szlifowanych kamieni szlachetnych i półszlachetnych. Po obejrzeniu imponującego zamku warto pochodzić po miasteczku. Godne uwagi są muzea: figur woskowych i szopek betlejemskich (największa ma aż 100 metrów kw. i figurki wysokości 60 cm). Równie sławny z bogatego wystroju wnętrz jest zamek Konopište, niegdyś własność arcyksięcia Franciszka Ferdynanda, z kolekcją upolowanych przez niego ponad 17 tysięcy zwierząt. Godny zwiedzania jest też późnorenesansowy pałac Nelahozeves odzyskany po aksamitnej rewolucji przez książęcą rodzinę Lobkoviczów. Jeżeli będziemy mieli szczęście, to może oprowadzi nas po zamku sam książę pan. Będziemy mogli obejrzeć pałacowe wnętrza, kaplicę z obrazem Cranacha Młodszego, salę rycerską i zbrojownię.

Na nocleg warto zatrzymać się w hotelu Chateau Kotera niedaleko Ratbora - niezwykłym pałacyku zbudowanym w latach 20. XX wieku w stylu kubistycznym. Każdy pokój jest inny, a wystrój tak nietypowy, że turyści mają zwyczaj odwiedzać się w pokojach, by oglądać różne wnętrza.

Latem w wielu zamkach i pałacach odbywają się koncerty muzyczne, przedstawienia teatralne, turnieje rycerskie, rekonstrukcje bitew. Organizowane są także targi rzemiosł historycznych. A nawet można zorganizować w nich ceremonię ślubną i wesele.

Informacje praktyczne

Dojazd: samolotem do Pragi (lot trwa ok. 1 godz.); pociągiem z Warszawy (podróż trwa ok. 8,5 godz.).

W internecie: republikaczeska.republika.pl; www.czechy.pl; www.eczechy.pl